A magyar gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzések 1,8% és 4% közötti tartományban mozognak, ami széles szórást mutat a jövőbeli kilátások tekintetében.

Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány legfrissebb elemzése alapján hat különböző intézmény is kedvező növekedési kilátásokat valószínűsít Magyarország számára a 2024-es és 2025-ös évekre vonatkozóan. A stagnálás vagy visszaesés lehetősége egyáltalán nem szerepel a prognózisokban. Az InfoRádió munkatársa, Pásztor Szabolcs, részletesen faggatta az alapítvány szakértőit.
A kormányzat, a Magyar Nemzeti Bank (MNB), a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD), a Nemzetközi Valutaalap (IMF), a Világbank és az Európai Bizottság prognózisai is azonos irányba mutattak 2024-re.
Pásztor Szabolcs, az Oeconomus kutatási igazgatója az InfoRádióban elmondta, 2024-re a teljes növekedési ütem még nem áll rendelkezésre, csak negyedéves mutatók vannak.
"A magyar kormányzat 4 százalékkal megpróbált pozitív jövőképet vetíteni a magyar gazdaság elé, de külső és belső körülmények miatt a tényleges növekedési ütem elmaradt a 4 százaléktól, de egyébként elmaradt az IMF által előre jelzett 3,1 százaléktól is " - mondta a szakértő.
2025-re a magyar kormány 3,4%-os GDP-növekedéssel tervez, míg az Európai Bizottság a legkisebb optimizmussal mindössze 1,8%-os növekedést jósol. "A jövő gazdasági teljesítménye nagymértékben függ a nemzetközi helyzettől, a háborúk befejezésétől vagy éppen azok elhúzódásától, valamint a globális piaci trendektől. Ugyanakkor megfigyelhetjük, hogy a két évnyi stagnálás után 2025-ben valóban kedvezőbb növekedési ütemekre számíthatunk" - nyilatkozta Pásztor Szabolcs.
Ha érdemben növekednek a reálbérek, megugrik a fogyasztás, és ha a beinduló gyárak 0,6 százalékkal felhúzzák a GDP-t, akkor teljesíthető lesz a 3 százalék körüli vagy azt is meghaladó gazdasági növekedés - tette hozzá az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatási igazgatója.