20 ezer áldozat: megkezdődött a károk helyreállítása a világ legnagyobb ipari tragédiáját követően - Ripost

40 évnek kellett eltelnie, hogy intézkedjenek a hatóságok.
Az indiai Bhopál városban megkezdődött a mérgező hulladék elszállítása abból a vegyi üzemből, ahol 1984-ben bekövetkezett az emberiség történetének eddigi legtöbb halálos áldozatot követelő ipari balesete. A "bhopali katasztrófa "nevén ismertté vált incidensben legkevesebb 20 ezer ember vesztette életét, a terület kárrendezésére 40 évig tartó jogi csatározás után kerül sor - írja a BBC.
A bhopali katasztrófa 1984. december 2-án éjszaka következett be az Union Carbide rovarirtó szerek előállításával foglalkozó gyárában, Bhopalban. Az esemény idején az üzem nem volt működésben, csupán karbantartási munkálatokat végeztek. A baleset során víz került egy vegyszertartályba, amelynek tartalma mindössze két óra leforgása alatt elpárolgott. Később kiderült, hogy több mint 42 tonna metil-izocianát szabadult fel a levegőbe. Ez a vegyület rendkívül mérgező, és már minimális mennyiségben is halálos hatással bír.
Az ipari létesítményből kiszabadult mérges gázfelhő sötét árnyékként telepedett a városra, 40 négyzetkilométernyi területen mérgező anyagokkal telítve. Az emberek rémülten ébredtek, mikor ráébredtek, hogy a levegő, amit belélegeznek, halálos fenyegetést hordoz. Sokan azonnal a kórház felé vették az irányt, ám éppen ott, ahol a legmagasabb volt a mérgező anyag koncentrációja, az életüket vesztették. Mások, akiket a pánik és a gyengeség sújtott, már nem is tudtak eljutni az orvoshoz, és sokan otthon, a négy fal között hunytak el. Szívszorító módon az áldozatok között a gyermekek aránya egyharmadra rúgott, ezzel még inkább felerősítve a tragédia súlyát.
A konzervatív becslések szerint a gyilkos felhő közvetlenül körülbelül 5000 ember életét követelte, míg a tragédia utáni napokban további 15-20 ezer ember vesztette életét a különféle szövődmények következtében. A halálos áldozatok mellett sokan szenvedtek maradandó következményektől: sokan elveszítették látásukat, termékenységüket, és a mérgezés következtében a tüdő és a gyomor működése is súlyosan megsérült. Ezen kívül a tragédia születési rendellenességeket és idegrendszeri problémákat is kiváltott. A több százezer emberi áldozat mellett az üzemi baleset súlyosan érintette Bhopal teljes növény- és állatvilágát, amelynek következményei máig érezhetők.
A tragédia következményeként bezárt gyár területéről a mai napig számos különféle mérgező anyag szivárog, ami a hátrahagyott vegyi anyagoknak köszönhető. Számos kutatás igazolta, hogy a monszun időszakában beáramló víz jelentős mértékben szennyezi a talajvizet. Jelenleg körülbelül 340 tonna veszélyes hulladék vár arra, hogy elszállítsák és megsemmisítsék.