A 2025-ös Super Bowl-ban garantáltan a reflektorfényben tündököl Kendrick Lamar, hiszen ő az első szóló hip-hop előadó, aki a show történetében ilyen megtiszteltetésben részesül.


Kendrick Lamar, a mindössze 37 esztendős rapper, igazán páratlan karriert tudhat magáénak. Hírneve és lenyűgöző sikerei mögött az áll, hogy mindig hű maradt saját mondanivalójához és zenei esszenciájához, soha nem engedve a kompromisszumoknak. Február 10-én, hajnali fél egykor, a Super Bowl félidei showján fogja lenyűgözni a közönséget, garantálva ezzel, hogy egy felejthetetlen élménnyel ajándékozza meg a nézőket.

Az amerikai politikai és társadalmi helyzet jelenlegi állapotát figyelembe véve izgalmas kérdés, hogy milyen hatással lesz a rapper fellépése, aki nyíltan kifejezi véleményét, egy olyan eseményre, amely a tiszta szórakoztatásra fókuszál. A Super Bowl nem csupán az NFL szezonzáró mérkőzése, hanem a hagyományos félidős show-jával együtt egy fontos kulturális esemény is, amely számos nézőt vonz.

Az amerikai foci nem igazán az én világom (az európai viszont annál inkább vonz), és a látványos félidős show-k is csak akkor érdekelnek, ha olyan előadó lép fel, akit szívesen hallgatok. Idén Kendrick Lamar fog fellépni, és őt nehéz lenne relevánsabb előadóként elképzelni 2025-ben.

Nem csak egy ismert előadóról van szó, hanem egy generáció hangjáról, aki a hip-hop műfaját egy új szintre emelte. Kendrick személye kissé misztérium.

A 2012-ben bemutatkozó "good kid, m.A.A.d city" Kendrick Lamar debütáló nagykiadós albuma volt, amely hatalmas csapást mért a zenei világra. Ez a lemez egy összetett narratívát kínál, amely egy fiatal fiú életén keresztül meséli el a történetet, aki Compton utcáin navigál, miközben próbálja elhagyni a bandák zűrzavaros világát. A dalokban a társadalmi igazságtalanságok mindennapi tapasztalatait is tükrözi, mély érzelmi hatással és éles kritikával a körülötte zajló valóságra.

A nyers és őszinte kifejezésmód azonnali klasszikussá emelte ezt az alkotást, hiszen a valóságos történetek hitelesen bontakoznak ki az elbeszélés szövetében. A *good kid, m.A.A.d city* dalai nem csupán szórakoztatják a hallgatót, hanem mélyebb társadalmi és személyes dilemmákat is feltárnak a szereplők életén keresztül. Ez azonban csupán a hódító út első állomása volt.

Három év elteltével Kendrick Lamar megemelte a mércét a To Pimp a Butterfly-jal. Míg a good kid, m.A.A.d city egy autentikus nyugati-parti hip-hop alkotás volt, a To Pimp a Butterfly-nál már bátran kísérletezett a jazz, a funk és a spoken word elemeivel, mindezt pedig mély politikai és társadalmi üzenetekkel fűszerezve tálalta.

A Black Lives Matter előretörése is ezekre az évekre tehető, ami a mű tematikája miatt még nagyobb súlyt kapott. Az Alright szinte azonnal a mozgalom himnuszává vált, az album pedig egy kulturális mérföldkővé változott. A To Pimp a Butterflyjal Kendrick már nem csak a hip-hop világát kavarta fel, de az azon kívül esőt is, méghozzá egy szövegileg és zeneileg egyaránt kiemelkedő, komplex anyaggal, amit tíz évvel később minden idők legjobb lemezei között emlegetnek.

Egy zenész pályafutásának mérföldkövei közé tartozik a Grammy-díj elnyerése, és 2018-ra Kendrick Lamar már több ilyen elismeréssel büszkélkedhetett. Azonban ebben az évben valami igazán különleges történt: egy olyan díjat szerzett meg, amelyre más könnyűzenei előadó eddig nem volt képes. A To Pimp a Butterflyt követően a DAMN. című albuma révén elnyerte a Pulitzer-díjat a zene kategóriájában. A zsűri ezt a művet "a modern afroamerikai élet hiteles tükröződésének" minősítette, ezzel új fejezetet nyitva a zene és a művészet határvonalán.

Dwandalyn Reece, a Smithsonian Nemzeti Afroamerikai Történeti és Kulturális Múzeum zenei és előadóművészeti kurátora, Kendrick Lamar Pulitzer-díjának jelentőségét a hip-hop és a rap kulturális hatásának elismeréseként értékeli. Reece szerint ez a díj nem csupán Kendrick egyéni sikereit tükrözi, hanem a műfaj és az afroamerikai hagyományok mint legitim művészeti formák elismerésének is fontos mérföldköve. Azt hangsúlyozza, hogy ez a kitüntetés hozzájárul a hip-hop és a rap műfajának mélyebb megértéséhez és értékéhez a kortárs művészetek világában.

Az emberek nem azért zenélnek, hogy díjakat kapjanak, de azt akarják, hogy a zenéjüket elismerjék és értékeljék.

Reece kifejtette, hogy a díjak nem csupán az afroamerikai művészek művészetének és hatásának elismerését jelentik, hanem a számukra fontos zenei hagyományok ünneplését is egy olyan világban, ahol történelmileg sok esetben háttérbe szorították őket.

Lassan, de biztosan megérkezünk napjainking. 2023-ban azonban megjelent egy dal First Person Shooter címmel Draketől és J.Coletól, aminek a szövegében a hip-hop nagy hármasába maguk mellett Kendricket is belevették. Itt még nem láttuk jönni azt a shitstormot, ami 2024-ben meghatározta a popkulturális híreket.

Cikkünk középpontjában egy olyan művész áll, aki sosem rejtette véka alá véleményét a hip-hop versenyszellemével kapcsolatban. Szerinte ez a műfaj a pozíciókért folytatott harcról szól, ahol a sikerhez elengedhetetlen a hely megvédése és a kihívásokkal való szembenézés. Korábban nem riadt vissza attól sem, hogy éles kritikát fogalmazzon meg, aminek következtében olyan ikonok, mint Drake, sem maradtak érintetlenek. Kendrick Lamar az évek során nemcsak hogy megerősítette pozícióját a hip-hop élvonalában, hanem hatása és jelentősége már rég túlmutat a zenei kereteken, ahogy azt korábban is említettük.

Olyan különleges tisztelet övezi őt, amelyet csak néhány előadó mondhat magáénak, és ő ezt tökéletesen tudatában van. Ugyanakkor az említett Drake pályafutását már egy ideje nem kedvezően ítéli meg.

A kanadai előadó szinte szöges ellentéte Kendricknek: rendszeresen használ közösségi médiát, ahol szívesen kérkedik életvitelével; zenéjét az évek során gyakorlatilag tökéletesen lecsupaszította a könnyed fogyaszthatóság kedvéért; rendszeresen ugrik rá és használ éppen menő műfajokat vagy előadókat a figyelemért; illetve kifejezetten vágyakozik a hip-hop színterének elismeréséért. A First Person Shooter emiatt hatalmas sértést jelentett számára, erre pedig válaszolnia kellett. Ez 2024-ben meg is történt a Like That-tel.

Mivel a cikket nem kettejük háborújának szeretném szánni, ezért ezt a részt most rövidre fogom. A beefet Kendrick megnyerte. Méghozzá nagyon. Pár dalban jelentősen erodálta Drake reputációját, hónapokig táncolt a világ a megsemmisítő Not Like Us-ra, ami nemrégiben öt Grammyt is bezsebelt, többek között "Az év dala" kategóriában. Hogy miért volt fontos ebben az írásban ennek helyet szánni? Azért, mert miután kettejük háborúja véget ért, megszületett a döntés: a 2025-ös Super Bowl félidei showján Kendrick Lamar fog fellépni.

Related posts