A ChatGPT sok esetben megbízhatóbban azonosít betegségeket, mint egyes kórházi orvosok.
"Örömmel értesítjük, hogy a lottó jackpotot elhódítottuk, ám sajnos a nyereményünk két nap leforgása alatt eltűnt. A fiatal nő szerint mindez nem volt véletlen, hiszen az édesanyja álomban látta meg a nyertes ötös számokat..."
A mesterséges intelligencia egyre jobb és jobb. Nemrégiben egy tanulmány azt mutatta ki, hogy az AI jobban ír verset, mint Shakespeare, de a legutóbbi eredmények szerint a technológia az orvostudományban is új ajtókat nyitott ki. Most pedig egy kaliforniai kutatók által készített tanulmány világosan megmutatja, milyen potenciál rejlik az AI chatbotokban. A ChatGPT-ről például kiderült, hogy jobb diagnózisokat ad, mint az igazi orvosok - írja a Computer Bild.
Az OpenAI ChatGPT chatbotja mellett összesen 50 orvos vett részt a tanulmányban, amelyet a közelmúltban a JAMA Network Open folyóiratban publikáltak. A néhány nagy amerikai kórházon keresztül toborzott résztvevő orvosok koruk, tapasztalatuk és beosztásuk szerint vegyes képet mutattak. A résztvevők hat kórtörténetet kaptak, és a kutatók azt értékelték, hogy mennyire képesek diagnózist felállítani és igazolni. Az orvosok egy része további diagnosztikai eszközként is használta a chatbotot.
A zsűri egészségügyi szakértőkből állt, akik csak a résztvevők válaszait látták, anélkül, hogy tudták volna, vajon élő orvostól vagy a ChatGPT-től származtak-e. A tanulmányban használt esetek valódi betegek adatain alapultak, és a kutatók által az 1990-es évek óta használt 105 esetből álló gyűjtemény részét képezik. Ezeket szándékosan soha nem publikálták, hogy az orvostanhallgatók és mások előzetes ismeretük nélkül értékelhessék őket. Ez azt is jelenti, hogy a ChatGPT-t nem lehetett előzetesen betanítani rájuk.
A bostoni belgyógyász, Dr. Adam Rodman, aki aktívan részt vett a kutatásban, elképedve állt az eredmények előtt, mintha egy váratlan felfedezést tett volna. Szinte megdöbbent az eredmények láttán, és csak nehezen találta meg a megfelelő szavakat az érzései kifejezésére.
"Megdöbbentem" - mondta a The New York Timesnak . Valójában a chatbot az esetek átlagosan 90 százalékában pontos diagnózist és érvelést adott. A véletlenszerűen kiválasztott orvosok viszont csak 74 százalékos átlagot értek el. A botot diagnosztikai eszközként használó orvosok átlagosan 76 százalékos találati arányt értek el.
Ez az utolsó eredmény különösen meglepte a tudósokat. Elvileg a helyes diagnózisok arányának magasabbnak kellett volna lennie, ha a ChatGPT-t diagnosztikai segédeszközként alkalmazzák, hiszen a chatbot rendszerint meglehetősen pontos diagnózisokat tudott felállítani. Azonban kiderült, hogy az orvosokat sokszor nem sikerült meggyőzni a chatbot javaslataival. Helyette inkább ragaszkodtak saját elképzeléseikhez a helyes diagnózisról, még akkor is, ha a chatbot alternatív megoldásokat kínált.
„Dr. Rodman kifejtette, hogy az AI által megfogalmazott véleményekre nem figyeltek oda, amikor olyan kijelentéseket tett, amelyekkel ellentétes nézeteket képviseltek.”
A kutatók szemében ez jelenti a legnagyobb akadályt, hogy az AI előnyeit érdemben fel lehessen használni az orvostudományban. A mesterséges intelligencia rendszerek - helyesen alkalmazva - erőteljes "orvos kiegészítők" lehetnek, illetve értékes második véleményt adhatnak a diagnózisokról - véli dr. Rodman. A tanulmány azonban azt mutatja, hogy bár az orvosok ismerik a munkájukhoz használható AI-eszközöket, kevesen tudják, hogyan lehet a chatbotokat teljes mértékben kihasználni.