A lengyel parlament bizalmat szavazott Donald Tusk kormányának, megerősítve ezzel a politikai vezetését.

A lengyel alkotmány szerint a miniszterelnök a kormány hivatali ideje alatt kezdeményezheti a bizalmi indítvány benyújtását. Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy a képviselők legalább felének jelen kell lennie, és az indítvány elfogadásához abszolút többségre van szükség.
A 460 fős parlamentből 453 képviselő részt vett a szavazáson. Közülük 243-an szavaztak a 2023 végén hivatalba lépett kormány támogatására, míg 210-en ellene voksoltak. A tartózkodás lehetősége nem merült fel.
A 242 tagú kormánykoalíció minden képviselője, valamint egy független politikus is igennel támogatta a javaslatot.
A szavazást megelőző programbeszédében Tusk hangsúlyozta, hogy továbbra is elkötelezett a kormány irányítása mellett. Megjegyezte, hogy az elnökválasztás nem hozott jelentős változásokat a lengyel politikai tájképen, ugyanakkor a kabinet előtt álló időszakot "nagyon nehéz, komoly munkával" jellemezte, különösen a kihívásokkal teli politikai környezetben. Kiemelte, hogy a kormányoldal által javasolt reformokat elutasító elnököt augusztusban egy olyan utód váltja, aki szintén nem mutat nagy lelkesedést a javasolt intézkedések iránt. Ezzel Andrzej Duda jelenlegi elnök és az augusztusban hivatalba lépő Karol Nawrocki közötti különbségekre utalt.
Tusk "friss kezdetet" ígért, amelyre a júliusra tervezett kormányátalakítás után kerülne sor. Bejelentette többek között a "valódi igazságügyi rendszer helyreállítását" és számos fejlesztési projekt folytatását is.
Kijelentette, hogy "senki sem tudja meggyőzni arról, hogy az elnökválasztási eredmények alapján le kellene mondani" az előző, a Jog és Igazságosság (PiS) párt által irányított kormánytábor "további elszámoltatásáról".
Felidézte: különféle ügyek kapcsán eddig gyanúval illették Mateusz Morawiecki volt kormányfőt és kabinetjének több tagját, továbbá 11 ellenzéki képviselő mentelmi jogát felfüggesztették.
Szymon Holownia, az alsóházi elnök és a kormánykoalíciós Lengyelország 2050 vezetője a közelgő szavazást megelőző sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy pártja bizalmat szavaz a kormánynak, remélve, hogy ezzel új lendületet adnak a koalíciónak. "Ha azonban ez nem következik be, akkor a koalíció jövője kérdésessé válik" - tette hozzá Holownia, ezzel is jelezve a helyzet komolyságát.
A PiS képviselői bojkottálták Tusk programbeszédét. Ezt követő felszólalásában több ellenzéki képviselő lemondásra szólította fel a kormányt, azzal érvelve, hogy az elnökválasztás egyben a kormány működését értékelő szavazás is volt.
Az United Surveys szerdán közzétett felmérése szerint a kormánykoalíciós Harmadik Út (a Lengyelország 2050 és a Lengyel Parasztpárt szövetsége) a 8 százalékos bejutási küszöb alatt maradna, ha most tartanák a parlamenti választást. Amennyiben külön-külön, nem koalícióként indulnának, összesen 13 mandátumra tennének szert a jelenlegi 64 helyett. A kormánykoalíció (a fő kormányerő Polgári Koalíció, a Lengyelország 2050, a Lengyel Parasztpárt és a Baloldal) ennek nyomán elveszítené a parlamenti többséget.