**A magyar kultúra őrzője: Szobi Eszter születésnapjára** Ma egy különleges alkalomra gyűltünk össze, hogy köszöntsük Szobi Esztert, a magyar kultúra elkötelezett őrzőjét. Az ő születésnapja nem csupán egy újabb évforduló, hanem egy emlékeztető arra, hog


Mintha már régóta ismerném őt! Mintha egy vérből származnánk! Mintha a modern szleng kifejezésével élve, a flow valahol mélyen benne lenne az ilyen emberek lelkében. Mégis, Szobi Esztert, sokunk kedves barátját inkább egy bibliai idézettel szeretném jellemezni, egyfajta értelmezéssel: "Mivel a kevésben hű voltál, sokat bízok rád - mondja a Mester. Mindannyian kaptunk Istentől valamilyen szellemi ajándékot. Ezzel az ajándékkal szolgáljunk egymásnak." (1Péter 4:10)

Szobiné Kerekes Esztert csupán közéleti személyiségként ismertem meg, még az irodalmi színpadok fénykorában. Férjével, Szobi Kálmánnal a kultúra elkötelezett harcosai voltak... önkéntes alapon, hosszan és kitartóan. Élete párját fiatalon, egy szentestén, férfikora közepén veszítette el.

Ha egy hű társ távozik egy ilyen elkötelezett párból, a sok-sok közösen szép megélt, átélt közösségi tevékenységből, vagy lelkileg belehal a másik is, vagy mindig új és új erővel folytatja holtig, amit a közösségért tett, áldozott. És mindezt a koráról tudomást sem véve. Olyannyira merem ezt áldozatnak írni (Eszter haragudna, ha annak nevezném), hogy nemcsak önmagát és családját irányította a közösségi élet göröngyös, de gyönyörű útjára, hanem szülei hagyatékát is (bátyjával egyetértésben) a felvidéki magyar közösségre, az utódokra hagyta.

A Felvidéki Népviseletes Babák Háza ötlete óvodaigazgatói pályafutásom során született meg, kolléganőimmel közösen. Az alapítás kezdetén férjemmel bejártuk a Felvidék varázslatos tájait, hogy felfedezzük a helyi hagyományőrző közösségeket és azok kincseit. Célunk az volt, hogy összegyűjtsük a féltve őrzött népi értékeket, és ezeket egy olyan gazdag gyűjteménybe integráljuk, amely nemcsak a magyar népi kultúra sokszínűségét mutatja be, hanem megőrzi és átadja is az elkövetkező generációknak. Így született meg Búcson a Felvidéki Magyar Népviseletes Babák Háza, amely a hagyományok tiszteletének és a kulturális örökség megőrzésének szentelt helyszínné vált.

Miközben férje távozása mély sebet ejtett rajta, Eszter nem adta fel küzdelmét, hiszen volt egy fontos küldetése. Barátsága, emberszeretete és tisztelete mások iránt mind-mind erőt adtak neki. A búcsiak és a környékbeli barátok folyamatosan mellette álltak, segítve őt minden lehetséges módon, és ma is támogatják. Lánya, Emese, aki ebben a szeretetteljes közegben nőtt fel, szintén aktívan hozzájárul az összetartozás érzéséhez.

Szobi Eszter fő életműve a Búcsi Felvidéki Babamúzeum, amelyet már a Kárpát-medence magyarságának egy része megismert, legyen szó turisztikai utakról vagy a kiadványokból, amelyek Eszter jóvoltából születtek. Az Emese Panzió nemcsak hazai, hanem nemzetközi turistákat is vonz minden évszakban. Az itt élő magyarok vendégszeretete a múzeum látogatása által is megismerhető.

Szobi Eszter társadalmi és közéleti aktivitásáról széleskörű és mélyreható elemzést lehetne készíteni. Felvidék határain belül és azon túl is jól ismert személyiség, akinek elismerései is ezt tükrözik: 2017-ben a Femine Fortis - Példakép díjat, míg 2022-ben a Kallós Zoltán - Külhoni Magyarok Díját vehette át. E kitüntetések mögött nem csupán a teljesítménye áll, hanem az a számtalan baráti üdvözlet és szeretet, amely körülveszi őt. Eszter nemcsak a saját generációjának, hanem az olyan kisebbségi sorsot vállaló embereknek is a megtestesítője, akik önkéntes alapon, díjazás és hivatalos szerepkör nélkül küzdenek a felvidéki magyarság identitásának megőrzéséért és jövőjének biztosításáért.

Ehhez a legfontosabb cselekedet az, hogy az ilyen elkötelezett személy maradandó örökséget teremt maga után.

Szobiné Kerekes Eszter egy különleges életúthoz jutott el, amely során elkötelezetten szolgálta a magyarságot. Az önkéntes tetteivel és áldozatos munkájával mindannyiunk számára példát mutatott. E nagyszerű teljesítményért méltán megérdemli a tiszteletünket, köszönetünket és elismerésünket.

Isten éltessen, Eszter!

Related posts