A szégyenlős vetkőzés és a "muszáj" borotválkozás ideje végre lejárt.


Dr. Benkovics Júlia nem csupán hazánk, hanem a magyar közösségi média egyik legismertebb nőgyógyásza is. Az Instagramon kezdte el megosztani tudását és tapasztalatait, miután kisfia megszületett, és azóta hatalmas követőtáborra tett szert. Ennek nem véletlen az oka: ő a humánus, betegközpontú és empatikus orvoslás elkötelezett híve és gyakorlója. Ami igazán figyelemre méltó, az az, hogy a legkényesebb témákról – legyen szó a menstruációról vagy a gyerekek szexuális felvilágosításáról – érthetően és humorral tud beszélni. Az Elviszlek magammal e heti epizódját Kurucz Adrienn elemezte.

A doktornő a nőgyógyászati találkozó legfontosabb részének tartja a beszélgetést és a tapasztalatcserét. Ars poeticája így szól: "A vágyam az, hogy minden nő értse és szeresse a teste működését és én ehhez csak asszisztálni tudjak. Én is nő vagyok, volt már hüvelygombám, láttam sok negatív terhességi tesztet és egy-két pozitívat is. Szenvedtem visszatérő húgyúti fertőzéstől, feszengtem STD-ambulancián, hánytam kukába nyolchetes terhesen, ültem tanácstalanul az ágy szélén az éhes újszülöttemmel. Emlékszem az elveszettség érzésére is, arra, hogy milyen megnyugtató volt a szakmán belül megtalálni a válaszokat."

2.

Szerinte nincs olyan, hogy "női problémák", amelyeket csak a férfiak távozása után lehetne megvitatni.

Egy nő egészségi állapota nem csupán őt érinti, hanem a háztartás minden tagját valamilyen módon befolyásolja. "Amikor anya beteg, az egész család hangulata megváltozik. Ha a barátnőd szenved, te sem érzed magad teljesen jól." Benkovics Júlia tapasztalata szerint a férfiak egyre inkább támogató szerepet vállalnak. "Gyakran hoznak magukkal partnereket, és mindketten szeretnék, hogy végre javuljanak a körülményeik."

3.

Úgy tapasztalja, a tinédzserek egyre tudatosabbak a testük működését illetően, sokat segít ebben az internet is, amelyen ők otthonosan mozognak. Ugyanakkor

"Még nem érkeztünk el arra a pontra, ahol szeretném, hogy legyünk. Amikor nőkkel beszélgetek, gyakran világossá válik, hogy az alapvető ismeretek sok esetben hiányoznak."

4.

A nemi egészség tudatosságának kialakítása nem csupán a kamaszkorra korlátozódik! Benkovics Júlia véleménye szerint már egy hároméves gyermekkel is érdemes beszélgetni arról, hogyan működik a férfiak és nők teste. Ha soha nem tabusítjuk a természetes folyamatokat, a gyerekek könnyebben mernek majd kérdezni, és nyitottabbak lesznek a fontos témákra. Ezzel hozzájárulunk ahhoz, hogy egészséges és tudatos felnőttekké váljanak.

Természetesen, szívesen egyedivé teszem a szöveget. Kérlek, írd meg, milyen témában vagy stílusban szeretnéd, hogy dolgozzak!

Nincs okunk szégyenkezni az anyai menstruáció miatt, akár egy kisgyerek jelenlétében is. Felesleges elrejteni a betéteket vagy a tampont, hiszen a gyerekek számára is érthető, hogy ez egy természetes folyamat. El lehet nekik mondani, hogy az anya teste most éppen nagytakarítást végez, ami teljesen fájdalommentes, és hogy anya jól van. Azt is hozzá lehet tenni, hogy "ha majd nagyobb leszel, szívesen beszélgetünk erről részletesebben."

Természetesen! Itt van a szöveg egyedi változata: 6.

Fontos, hogy már a legkisebbek is tisztában legyenek a saját testük működésével, tudják, mi micsoda, és mire szolgálnak a különböző testrészek. Érdemes beszélni arról is, hogyan működik a pisilés és a kakilás, valamint mi zajlik le a testünkben, amikor vécére megyünk. Ha ezeket a témákat már gyerekkorban beemeljük a családi beszélgetésekbe, a pubertáskorra a gyerek magabiztosan fog tudni kommunikálni a szüleivel a testi változásokról. Nem kell, hogy ez szégyenérzetet keltsen, hiszen a tudás és a nyílt párbeszéd segít a bizalom kialakításában.

Szülőként az a feladatunk, hogy őszintén, higgadtan válaszoljunk a kérdésekre. Ennek érdekében érdemes előre megfogalmazni magunkban válaszokat, hogy ne kelljen rögtönözni. A gyerekek a legváratlanabb pillanatokban tudnak belekérdezni az ilyen dolgokba.

Persze, itt van egy egyedi változat a "7" szóra: "Hetes szám, amely a harmónia és a teljesség szimbóluma, sok kultúrában különleges jelentőséggel bír. Az életünkben számos helyen felbukkan, akár a hét napjaiban, akár a varázslatos mesékben, ahol a hét törpe vagy a hét csoda szerepel. E szám köré épülő gondolatok mindig is inspirálták az embereket, és mindenhol ott vannak, ahol a ritmus és a ciklikusság megjelenik." Ha másra gondoltál, kérlek pontosíts!

Vannak nők, akiknek a menstruáció fájdalmas időszakot jelent. Erről is lehet beszélni, kell is, hiszen "úgysem tudjuk elsumákolni" a dolgot, ha érintettek vagyunk. "A felnövekvő kislány is találkozhat menstruáció környéki fájdalommal. [...] Amikor kezdődik a menzesz, másfél-két évig a legtöbb kislánynak azért fájdalmas a menstruációja, mert próbál összehangolódni az agy és a petefészek. Fontos elmondani, hogy ez egy bevezető időszak, és sok nem gyógyszeres, nem hormonális támogatási lehetőség van, amivel ezt az időszakot ki lehet bekkelni." (A doktornő beszél arról is, hogy ha a fájdalmas menstruáció a későbbiekben jelentkezik vagy fennmarad, akkor azt nem szabad természetes dologként kezelni, hanem érdemes orvoshoz fordulni, ugyanis gyakran van valamilyen egészségi ok a háttérben.)

8.

Benkovics Júlia örömmel tapasztalja, hogy a nőgyógyászati vizsgálatokkal kapcsolatos tévképzetek fokozatosan eltűnnek. Évekkel ezelőtt, amikor pályafutását kezdte, gyakran szemtanúja volt annak, hogy a nők kényelmetlenül, véresre borotválva és pironkodva készültek a vizsgálatokra. Ma viszont egyre több nő érkezik a rendelésre úgy, ahogy valóban jól érzi magát, tudatosítva, hogy ez egy egészségügyi találkozó, ahol a külsőségek helyett a belső harmónia a fontosabb.

9.

A nemi szervek elnevezése körüli zűrzavar még mindig sokakat foglalkoztat, úgy tűnik. Amennyiben valaki gyerekként nem tanulja meg, hogy szégyen nélkül beszéljen ezekről a szavakról, később, amikor orvosi segítségre szorul, nehézségekkel szembesülhet a panaszai kifejtésében.

Szomorú tapasztalni, hogy valaki eljön, fáradságot, időt, pénzt és energiát áldoz ránk, de amikor végre leül elénk, nem tudja kifejezni, mi bántja. Olyan, mintha a szavak elhagyták volna, és még a legtermészetesebb dolgokat is szégyellne kimondani, például azt, hogy neki vannak nemi szervi problémái. Ilyenkor próbáljuk körülírni a helyzetet, hogy a lehető legkényelmesebb legyen számára, de ez csak tovább bonyolítja a kommunikációt.

10.

A prüdéria kérdését érintve, a doktornő hangsúlyozza, hogy érdemes lenne bátran szemügyre vennünk a saját testünket, különösen a nemi szerveinket. "Ez egy fontos egészségi szempont – tudni, hogy néz ki a tested. Milyen voltál 1997-ben, 2015-ben, és most? Észrevettél valamilyen változást? Megjelent valami új? Más színárnyalatban tündökölsz, mint amihez hozzászoktál? Az igazi uralma a testednek az, ha tisztában vagy azzal, ami benne zajlik."

Természetesen! Kérlek, írd meg, hogy milyen szöveget szeretnél, és én segítek egyedivé tenni!

Kíváncsi vagy arra, mi áll Benkovics Júlia szülészeti pályaválasztása mögött, miközben eredetileg pszichiáternek készült? Miért nem nézheti az empatikus szülész az apákra a szülőszobán, akik éppen új életet üdvözölnek? Hogyan tapasztalta meg ő a szülés csodáját saját gyermekeinek világra hozásakor, és vajon a szülész férje is ott volt-e mellette ebben a különleges pillanatban? Miért hagyta el a szülések vezetését, annak ellenére, hogy ez a tevékenység életének egyik legfontosabb része volt?

Ismerd meg ezt a modern szemléletű, elkötelezett fiatal doktornőt, aki szenvedélyesen küzd a betegek iránti etikus és empatikus bánásmódért. Ő azt vallja, hogy hiába töltöttél el hosszú éveket a biokémiai tankönyvek tanulmányozásával és a könyvtárak mélyén való kutakodással, az igazi tudás az, amit képes vagy egy nyolcéves gyermeknek is érthetően átadni.

Related posts