A szenátus jogi bizottsága zöld utat adott a májusi elnökválasztás ütemtervének, így megkezdődhet a felkészülés a fontos eseményre.


Bizonyos módosítási javaslatok mellett pozitív véleményezést kapott kedden a szenátus jogi bizottságától a májusi elnökválasztások, illetve a Bihar megyei tanácselnök és 17 település polgármesterének megválasztását célzó időközi választások megszervezésére vonatkozó rendelet.

A romániai elnökválasztásra vonatkozó rendelet értelmében a voksolás május 4-én, helyi idő szerint 7.00 órakor veszi kezdetét, és 21.00 órakor zárul. A külföldön élő választópolgárok számára a szavazás pénteken és szombaton is lehetséges, melyek során a szavazás szintén 07.00 órakor kezdődik és 21.00 órakor ér véget. Vasárnap a voksolás szintén 7.00 órakor indul, és egészen 21.00 óráig tart, figyelembe véve, hogy ez nem lehet később, mint a romániai helyi idő szerinti 21.00 óra. Fontos megjegyezni, hogy azok a választópolgárok, akik 21.00 órakor a szavazóhelyiségben tartózkodnak, vagy a bejárat előtt várakoznak, hogy belépjenek, a szavazati jogukkal egészen 23.59 óráig élhetnek.

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) szenátora, Cristian Niculescu-Ţâgârlaş javaslatára a jogi bizottság több ponton módosította a jogszabályt. A szenátor kijelentette, felkéri "az összes nagy online platformot, hogy Romániában legyen képviselete, fizessen adót Romániában, és a román törvények szerint szankcionálható legyen" - részletezte az Agerpres.

A módosítás értelmében a Központi Választási Iroda határozatait azonnal meg kell osztani az Állandó Választási Hatósággal, hogy az továbbíthassa azokat a nagy népszerűségnek örvendő online platformoknak. Az ilyen politikai hirdetéseket közzétevő óriásplatformoknak 12 órán belül kötelező feldolgozniuk a kapott határozatokat. Ha ez a kötelezettség ismételten elmarad, az érintett platform szolgáltatóját pénzbírsággal sújthatják, amely a romániai éves bevételének 1 és 5 százaléka közötti összegre rúghat.

A bizottság jóváhagyta Tasnádi István Szilárd RMDSZ-es szenátor módosító javaslatát, amely szerint a Központi Választási Iroda szakértői csapatának tagjai között helyet kap egy képviselő az Országos Diszkriminációellenes Tanácstól (CNCD) is.

Az ellenzék által javasolt módosításokat elutasította a bizottság. A jogszabály ezt követően a közigazgatási szakbizottság elé kerül, majd első házként a szenátus vitatja meg.

Related posts