A világ legnépszerűbb édessége, amelynek alapanyaga a bitcoin árfolyamát is meghaladja a tőzsdén, mégis sokan elhagyják ezt az iparágat.


A The Wall Street Journal számolt be arról, hogy 2024-ban a kakaó volt az egyik legjobban teljesítő árucikk a piacokon, többek között a bitcoinnál is nagyobbat ment. A remek pénzügyi mutatók ellenére a gazdák továbbra is gyakran döntenek a termesztés felhagyása mellett.

A világ vezető kakaótermelő területein aggasztó hírek érkeznek: a helyzet korántsem optimális, és ennek következtében számos gazda úgy döntött, hogy kiszáll az iparágból. A leggyakoribb panaszok között szerepel a kedvezőtlen időjárás, a kormányzati intézkedések hiányosságai, valamint egy vírus terjedése, amely tovább nehezíti a kakaótermelők életét. E körülmények együttes hatása arra vezet, hogy a csokoládé, amely a világ egyik legkedveltebb édessége, folyamatosan drágul, miközben Elefántcsontparton és Ghánában, a kakaótermelés globális központjaiban, a termelési mennyiségek drámai mértékben csökkennek.

A lap megszólaltatott számos gazdát, akik évtizedeken keresztül foglalkoztak a kakaóbab termesztésével és leszüretelésével. Tapasztalataik alapján korábban ez a tevékenység kifejezetten jövedelmező volt, és biztosította számukra a stabil megélhetést.

Az utóbbi hónapok történései következtében végül arra a döntésre jutottak, hogy visszavonulnak, éppen abban a pillanatban, amikor a kakaó világpiaci ára a valaha mért legmagasabb szintre szökött.

Az első család úgy döntött, hogy távozik, mivel egy gyorsan terjedő vírus fenyegeti őket, amely a fa egészségét veszélyezteti, és végső soron a pusztulásához vezethet. A hírek szerint sokan az olajpálma ültetvények felé fordultak, remélve, hogy ezzel biztosabb gazdasági alapokra helyezhetik magukat. Úgy vélik, hogy az olajpálma kevésbé igényes növény, jobban ellenáll a nehéz körülményeknek, és kevesebb munkát igényel a termesztése.

A többedik generáció óta a kakaó termelésből élő családok döntéséhez hozzájárult az állam döntése is, mivel a kormány úgy határozott, hogy rögzített áron vásárolja fel a termést. A lépésnek eleinte védelmi funkciója lett volna, mivel ezzel a világpiaci árak ingadozásaitól akarták megkímélni a termelőket, a jelen világpiaci helyzetben azonban éppen megfosztják a termelőket a haszontól. Jelenleg a hatóságok mindössze a világpiaci ár egyharmadát adják meg a termelőknek és az állam tesz szert hatalmas profitra. A tőzsdei számok pedig éppen azt indokolnák, hogy mind többen kezdjenek bele a bizniszbe: a kakaó New York-i határidős ügyletek

Tavaly a növekedés lenyűgöző 178%-os volt, és decemberre a tonnánkénti ár elérte a rekordmagas 12 565 dollárt. Ezzel szemben a bitcoin 2024-ben 122%-os ugrást mutatott.

A legnagyobb kihívás, amellyel a gazdák szembesülnek, a hozamok drámai csökkenése, amelyet a vírus terjedése okozott. Ez a helyzet komoly bevételcsökkenést jelent a termelők számára, akiknek így nehezen tudják fenntartani farmjaikat. Hiába a magas világszintű árak, a gazdák számára ez csupán illúzió, hiszen a megélhetésük szempontjából ez nem hoz számottevő előnyt, különösen akkor, amikor a legnagyobb szükségük lenne a kiesett jövedelmek pótlására. A kormányok számos intézkedést és támogatást vezettek be a probléma orvoslására, azonban a világpiaci árak megfizetése elkerülése továbbra is a prioritás, mivel ez az iparág számára a legjövedelmezőbb megoldás. Azonban ez a stratégia végül a termelők számának csökkenéséhez vezet, hiszen ilyen körülmények között nem éri meg számukra a termelés. Elefántcsontparton például egy év alatt 22%-kal, míg Ghánában 27%-kal csökkent a termelés volumene. Emellett az időjárási viszonyok sem kedveznek a tevékenységnek, holott más országokban éppen ellenkezőleg, növekvő tendenciát mutat a termelés. A nehézségek miatt sok gazda a diverzifikálás mellett dönt, és a régi kakaófák helyett más növények termesztésére vált, ami a termelés további visszaeséséhez, valamint az árak emelkedéséhez vezethet.

Related posts