Az ukrajnai konfliktus jelentős hatással van a román gazdaságra, amely számos területen érezheti a következményeket. A háború által generált feszültségek és instabilitás nemcsak a kereskedelmi kapcsolatokra, hanem a befektetési kedvre és a munkaerőpiacra


Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön nyilvánosságra hozott statisztikái alapján az idei első negyedévben a román bruttó hazai termék (GDP) az előző negyedévhez képest változatlan szinten maradt, míg a tavalyi év hasonló időszakához viszonyítva 0,2%-os növekedést mutatott.

A BNR elemzése hangsúlyozza, hogy az ukrajnai háború hatalmas emberi és anyagi veszteségeket okozott az országban. A Világbank, az Európai Unió és az ENSZ jelentése szerint több tízezer ukrán, köztük sok civil halt meg. Ukrajna bruttó hazai terméke 2023-ban reálértéken a 2021-es GDP 74 százalékát tette ki.

Az európai kontinensen tapasztalható trendek szerint a háború elsődleges hatásai 2022 során kezdtek megmutatkozni a kelet-közép-európai országok inflációs folyamatain, míg a GDP-re gyakorolt következmények 2023-ra váltak igazán szembetűnővé, amikor a gazdasági növekedés jelentős lelassulása figyelhető meg.

A hirtelen bekövetkezett eseményekre reagálva a nyersanyagárak meredeken emelkedtek: az olaj ára 18,3%-kal, míg a földgáz ára 34,2%-kal ugrott meg - állapítja meg az elemzés.

A román jegybank szakértői úgy vélik, hogy a várakozásokkal összhangban a földgáz árainak alakulására erősebb hatással van a piaci környezet, mint a kőolaj esetében.

A bevezetett szankciók következtében mind az Egyesült Államok, mind Románia gazdasági teljesítménye csökkenésnek indult, ám Romániában a visszaesés jelentősebb mértékű. A román GDP körülbelül 4 százalékponttal csökkent, míg az Egyesült Államok esetében a visszaesés mérsékelt, csupán 2 százalékpontot tesz ki – hívja fel a figyelmet a dokumentum.

Related posts