Brüsszelben aggasztóan nő a félelem az amerikai kémkedéssel kapcsolatban, ezért komoly intézkedéseket hoznak a védelem érdekében. A hatóságok minden eddiginél szigorúbb lépéseket terveznek, hogy megakadályozzák az esetleges adatlopásokat és információsziv

Az Európai Bizottság most először vezet be olyan biztonsági intézkedéseket, amelyek a Kínához és Ukrajnához hasonló protokollokat alkalmaznak az Egyesült Államokkal szemben. A Trump-adminisztrációval kialakult feszültségek következtében a Washingtonba utazó hivatalos személyek egyszer használatos telefonokat és alapvető laptopokat visznek magukkal, hogy így elkerüljék az amerikai hírszerzés figyelmét. Ez a lépés újabb bizonyítéka annak, hogy a transzatlanti szövetség stabilitása egyre inkább megingani látszik.
Az Európai Bizottság döntése értelmében néhány, az Egyesült Államokba utazó tisztviselőjét egyszer használatos, úgynevezett "burner" telefonokkal és alapfunkciós laptopokkal fogják ellátni, mielőtt részt vesznek az IMF és a Világbank tavaszi ülésein – értesült róla a Financial Times.
A lépés a Kínába és Ukrajnába irányuló hivatalos utakhoz használt protokollt másolja, ahol hasonló eszközöket alkalmaznak az állami megfigyelés veszélye miatt.
A bizottsági források alapján megállapítható, hogy az Egyesült Államokkal szembeni biztonsági óvatosság egy új fejlemény, amely az Európai Unió és az USA közötti kapcsolatok romlását jelzi. Ez a tendencia különösen Donald Trump visszatérése óta vált hangsúlyossá.
A bizottsági intézkedések mögött az amerikai hírszerzési tevékenységekkel kapcsolatos aggodalmak húzódnak meg, mivel az Egyesült Államok nem csupán a célország szerepét töltheti be, hanem potenciális megfigyelőként is felléphet. Egy névtelen uniós tisztviselő megjegyzése szerint a legfőbb aggodalom az, hogy "az Egyesült Államok belép a bizottsági struktúrákba", ezzel aláásva azok függetlenségét. A Trump-adminisztráció idején kialakult feszültségek következményeként a bizottság intézkedései most különösen fontos jelentőséggel bírnak.
Az Egyesült Államok jelenlegi helyzete hasonlóvá vált Kína és Oroszország státuszához: az Európai Unió már nem tekinti garantáltnak a digitális eszközök biztonságát az amerikai földrajzi területen.
Trump visszatérése nyomán jelentős geopolitikai átrendeződés indult el. Az amerikai elnök 20%-os viszonosságinak nevezett vámtarifát hirdetett meg az EU-val szemben, amit ugyan ideiglenesen csökkentett, de a lépés erőteljes üzenetértékkel bír. Emellett Trump nyitottabb lett Oroszország felé, csökkentette Ukrajnának nyújtott katonai támogatást, és megkérdőjelezte az USA európai biztonsági garanciáit - ezek a lépések pedig az európai fegyverkezés új hullámát indították el.
Egy másik uniós tisztviselő kifejtette:
A transzatlanti szövetség korszaka lezárult.
A jelenlegi feszült geopolitikai helyzetet tovább fokozzák az uniós és amerikai tárgyalások, amelyek során mindkét fél igyekszik értékes információkat szerezni a másikról. Maroš Šefčovič uniós biztos a jövő héten Washingtonban találkozik Howard Lutnick amerikai kereskedelmi miniszterrel, hogy megvitatják a kibontakozó kereskedelmi konfliktusokat. Az EU már korábban hozzájárult ahhoz, hogy megtorló vámokat alkalmazzon 21 milliárd euró értékű amerikai exporttal szemben, válaszul a Trump-adminisztráció által bevezetett acél- és alumíniumvámokra. Azonban ezeknek az intézkedéseknek a végrehajtását egyelőre elnapolták.
A bizottság biztonsági ajánlásaiban részletes technikai intézkedések is megtalálhatók:
Az utazók számára ajánlott, hogy a határ átlépésekor kapcsolják ki telefonjaikat, és helyezzék azokat egy különleges, lehallgatás elleni tokba. Ez a lépés segíthet megvédeni személyes adataikat és biztosítani a magánélet védelmét az utazás során.
Ezen kívül hangsúlyozzák, hogy az amerikai hatóságok jogosultak a látogatók elektronikus eszközeinek átvizsgálására. Előfordult olyan eset is, amikor kutatók és turisták belépését tagadták meg, amennyiben a Trump-adminisztrációt kritizáló tartalmat találtak a készülékeiken. Például márciusban egy francia kutatót visszafordítottak, mert kifejtette véleményét az amerikai kutatáspolitika kapcsán.
A három uniós biztos – Valdis Dombrovskis, Maria Luís Albuquerque és Jozef Síkela – április 21. és 26. között Washingtonba utazik, ahol a biztonsági intézkedések szigorú betartása mellett folytatják munkájukat. A brüsszeli diplomáciai szolgálat aktívan részt vett az utazás során követendő ajánlások kidolgozásában. A szakértők arra figyelmeztetik az utazókat, hogy vízumukat ne a nemzeti útlevelükben, hanem hivatalos diplomáciai "laissez-passer"-ükben helyezzék el, ezzel is minimalizálva a belépéskor felmerülő esetleges problémákat.