Anyagi nehézségek miatt kétséges volt, hogy le tud-e érettségizni, ma pedig már Hégető Honorka-díjas újságíróként ünnepeljük.
Báthory Róbert oknyomozó újságíró a Romaként.podcast legújabb epizódjában lényeges és elgondolkodtató kérdéseket vet fel, amelyek a romák helyzetével és kultúrájával kapcsolatosak.
Ezúttal Ignácz Judit, a Romaként.podcast műsorvezetője hívta meg egy inspiráló beszélgetésre a Hégető Honorka-díjas újságírót. Báthory Róbert a pályájáról, a munkája kihívásairól, a roma származású emberek társadalmi helyzetéről, valamint a média felelősségéről oszt meg fontos gondolatokat.
Báthory Róbert a román határ közeléből, egy kisvárosból, Derecskéről származik. A videóban őszintén mesél fiatalkora alakulásáról: tizennégy évesen szülei elváltak, ami mély hatással volt rá. Anyagi gondjaik miatt sokáig kérdéses volt, hogy egyáltalán le tudja-e érettségizni. Róbert elmondása szerint akadt olyan időszak, amikor akár két hétig is távol maradt a gimnáziumtól. Végül a város szociális bizottságának elnöke nyújtott neki segítséget, hogy visszataláljon az iskolapadba, és ez a támogatás kulcsszerepet játszott az életében.
Miután sikeresen letette a vizsgáit, úgy érezte, hogy nem nézhet vissza arra az útra, ahonnan elindult. Gödöllőn bukkant egy egyéves idegenvezetői képzésre, ahol az elkövetkező hónapok során kollégiumi életet élt: napközben tanult, éjszaka pedig egy gyorsétteremben dolgozott. Egy este, hazafele tartva, figyelme egy rádióhirdetésre terelődött: a Független Médiaközpont roma érettségizetteket keresett egy új program keretein belül. Ez a lehetőség adta meg neki a motivációt, hogy jelentkezzen. Szerencséjére felvételt nyert, és ezzel egy teljesen új fejezet kezdődött az életében.
Az oknyomozó újságírás később került Robi életének fókuszába. Véleménye szerint minden újságíró valójában tényfeltáró, hiszen a hiteles újságírás alapja a tényekre épül. A jó riportok mögött mindig alapos kutatás és mélyreható elemzés áll.
- meséli. Az emberek világán keresztül fedezi fel a történetek gazdag szövetét. Amikor egy-egy településre látogat, rendszerint olyan emberekkel találkozik, akiket mások figyelmen kívül hagynak. Az őszinte, mély beszélgetések során olyan ügyekre derít fényt, amelyek a társadalom legkiszolgáltatottabb rétegeit érintik. A Hégető Honorka-díj számára nem csupán szakmai elismerés, hanem egyfajta megerősítés is, ami azt üzeni, hogy a kitartás és a hosszú hónapok munkája meghozza gyümölcsét egy-egy történet feltárásában. Meggyőződése, hogy elengedhetetlen lenne, ha minél több roma származású újságíró képviseltetné magát a magyar médiában, ezért bátorít mindenkit, hogy merjen jelentkezni, ne csak álmodozzon, hanem valósítsa meg a vágyait.