Az AfD párt visszafogadta két olyan politikai képviselőjét, akik korábban náci eszméket hirdető megnyilvánulásaik miatt távozni kényszerültek a szervezetből.

Két politikai figura éppen a szélsőjobboldali Alternative für Deutschland (AfD) színeiben jutott mandátumhoz, akik korábban a párt által is elmarasztalásra kerültek nácizmust relativizáló megnyilvánulásaik miatt.
Közülük az ismertebb Maximilian Krah EP-képviselő, aki a tavaly júniusi európai parlamenti választásokon a párt listavezetője volt és a delegációvezetői pozícióra is szánták, ugyanakkor a választás előtt egy olasz lapnak adott interjújában arról értekezett, hogy az Adolf Hitler alá tartozó SS nem minden tagja automatikusan bűnös.
Ráadásul a botrány még súlyosabbá vált, amikor a választások előtt Krahtot azzal vádolták, hogy kenőpénzért cserébe próbálta legitimálni a Kreml-párti Voice of Europe nevű médiumot. Ezen felül egyik közvetlen munkatársát a német hatóságok őrizetbe vették, mivel gyanújuk szerint kémkedhetett Kína javára.
Ezért az Európai Parlament választásait megelőzően felfüggesztették a párttagságát, és a párt vezetősége arra is kérte, hogy állítsa le kampányát. Ennek ellenére sikerült mandátumot nyernie. Érdemes megjegyezni, hogy az EP-ben, a többi AfD-s képviselővel ellentétben, nem a Szuverén Nemzetek Európája (ESN) frakcióban ül, hanem a függetlenek sorában található, miután a választás után a párt EP-delegációjából kizárták.
Rajta kívül még az a Matthias Helferich is mandátumot szerzett, aki 2021-es német szövetségi választások után azután volt kénytelen lemondani mandátumáról, mert korábbi chatüzenetekben azt állította magáról, ő "a nácizmus barátságos arca". Ugyan később Helferich azzal védekezett, ezzel a baloldalt akarta kiparodizálni, de ezt nem hitték el neki. Ezt megelőzően pedig azzal vádolták meg a párton belül, hogy párttársait fenyegette és a bevándorló hátterű németek deportálását ígérte.
A február 23-i választások következtében a megválasztott AfD-s képviselők kedden összeültek, hogy megalakítsák saját frakciójukat, és ezúttal ők ketten is részt vettek a találkozón, így hivatalosan is a párt frakciójának tagjaivá váltak. Noha a jövőben a frakció többségi döntése révén akár ki is zárhatják őket, és még a mandátumuk elvesztése is szóba jöhet, amennyiben a Bundestag 2/3-a így határoz, jelenleg ez nem tűnik valószínűnek. A párt társelnöke és a választások során kancellárjelölt Alice Weidel lelkesen üdvözölte őket, míg a többi politikai erő eddig nem tett említést arról, hogy tervezik-e a két AfD-s politikus leváltását.
Mint arról korábban beszámoltunk - és kielemeztük - , a február 23-i előrehozott parlamenti választásokat a Friedrich Merz vezette jobbközép-kereszténydemokrata CDU/CSU uniópártok nyerték, ugyanakkor az előzetesen várt eredményhez képest kisebb előnnyel múlták felül a második helyen végző szélsőjobboldali AfD-t.
Az AfD a szavazatok 20,5%-át nyerte el, és ami figyelemre méltó, hogy az egykor kelet-németországinak számító párt minden tartományban jelentős előrelépést mutatott a 2021-es választásokhoz képest. Négy évvel ezelőtti teljesítményükhöz viszonyítva a párt szavazótábora megduplázódott, ami figyelemre méltó növekedést jelent.