Az Orbán-kormány határozott lépéseket tesz, hogy szembeszálljon Brüsszel döntéseivel, amelyek újabb százmilliókba kerülhetnek. A kormány célja, hogy megvédje a nemzeti érdekeit, és a jövőben is érvényesítse a saját elképzeléseit az uniós politikában.

A kormány megtette az első lépéseket a migrációs bírság elleni fellépés érdekében.
Az Igazságügyi Minisztérium tájékoztatása szerint ahogy a kormány már szeptemberben bejelentette, elfogadhatatlannak tartja a Magyarországra kiszabott migrációs bírságot, és jogi lépéseket fog tenni az ügyben.
Ahogy azt korábban jelezték, a kormány hivatalos határozatban megerősítette a szükséges felhatalmazás és pénzügyi háttér biztosítását. A tárca nemzetközi jogi szakértők segítségével fog dolgozni azon, hogy a magyar érdekeket hatékonyan képviselje és védje.
Az Európai Bíróság nem mindennapi döntést hozott, amikor Magyarországot egyetlen alkalommal 200 millió eurós, azaz 80 milliárd forintos büntetés megfizetésére kötelezte. Ezen kívül napi 1 millió eurós késedelmi kamat is terheli az országot, mindez a migrációs szabályok megsértése miatt indított per következményeként. A magyar kormány már a per kezdetétől fogva határozottan ellenáll a bírság kifizetésének, és nyilvánosan is kifejezte elhatározását, hogy nem hajlandó eleget tenni a döntésnek. A kormányzati tárca tájékoztatása szerint Tuzson Bence kapta meg azt a feladatot, hogy feltérképezze azokat a jogi opciókat, amelyekkel elkerülhetők az ítélet következményei. Ehhez a kormány 600 millió forintos keretet biztosított.