Az írók jogi lépéseket fontolgatnak a Meta ellen, mivel úgy vélik, hogy a cég jogtalanul felhasználta műveiket a mesterséges intelligencia rendszereinek fejlesztésében.

A szerzők állítása szerint Mark Zuckerberg engedélyezte, hogy a szerzői jogok figyelmen kívül hagyásával felhasználják az ő műveiket a Llama nevű mesterséges intelligencia program fejlesztéséhez. Véleményük szerint ez a lépés komoly fenyegetést jelent munkájukra, ráadásul jogtalanul kerültek az alkotásaik a LibGen árnyékkönyvtárba, ahonnan a Meta is hozzáfért.
Egy írókból álló csoport állítása szerint Mark Zuckerberg engedélyezte a Meta mesterséges intelligenciáját használó modelljei számára a szerzői jogi védelem alatt álló könyvek kalózverzióinak felhasználását. A beadványukban hivatkoznak arra, hogy belső kommunikációjuk alapján tudják, a Meta vezérigazgatója támogatta a LibGen online könyvtár használatát, még akkor is, amikor a cég mesterséges intelligenciával foglalkozó vezetői figyelmeztették, hogy az archívum illegális példányokat tartalmaz. Ezt a hírt a The Guardian is megírta.
Ta-Nehisi Coates, az elismert amerikai író, valamint Sarah Silverman, a neves humorista, és más szerzők ügyében a kaliforniai szövetségi bíróság fogja meghozni a végső ítéletet, akik a Metát perelték be szerzői jogok megsértése miatt. A szerzők 2023-ban indították el a pert, arra hivatkozva, hogy a közösségi média óriás jogosulatlanul használta fel műveiket a Llama nevű chatbotot működtető mesterséges intelligencia modelljének fejlesztéséhez.
A Library Genesis, más néven LibGen, egy orosz eredetű "árnyékkönyvtár", amely hatalmas mennyiségű regényt, nem szépirodalmi műveket és tudományos publikációkat gyűjt össze. 2024-ben egy New York-i szövetségi bíróság döntést hozott, amely kötelezte az "árnyékkönyvtár" üzemeltetőit, hogy 30 millió dolláros kártérítést fizessenek egy kiadói csoportnak a szerzői jogok megsértése miatt.
A szerzői jogvédelem alatt álló anyagok mesterséges intelligencia modellek tanítására történő felhasználása komoly kérdéseket vet fel a kreatív ipar szereplői és a kiadók szemszögéből. Sok szakember aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy munkájuk engedély nélküli felhasználása veszélyezteti a megélhetésüket, ahogyan azt a ChatGPT esete is mutatja. Ennek ellenére Mark Zuckerberg zöld utat adott a LibGen használatának a Llama modell fejlesztése során.
2024-ben az Egyesült Államokban elutasították azt a beadványt, amely a Meta mesterséges intelligencia-modelljei által létrehozott szövegek szerzői jogi megsértését kifogásolta. Az írók most arra hivatkoznak, hogy az újonnan felmerült bizonyítékok megerősítik korábbi állításaikat, így indokolt lenne az ügy újraértékelése.