Bosznia-Hercegovina bizalmatlanságot érez a magyar békefenntartókkal szemben, ezért hivatalosan is kérvényezi a kiváltásukat.


A bosznia-hercegovinai államelnökség egy tagja, Zeljko Komsics levelet írt az Európai Tanács fejének, Antonio Costának, amelyben arra kéri, hogy vonják ki a magyar EUFOR-kontingenst az országból és azt helyettesítsék egy másik EU-tagállam békefenntartóival, mert a magyarok Milorad Dodikhoz fűződő támogató magatartása megkérdőjelezi a kontingens pártatlanságát. Az EUFOR-Althea missziónak teljesen semlegesnek kell maradnia - emelte ki.

Zeljko Komsics, a bosznia-hercegovinai államelnökség tagja hivatalos levelet írt Antonio Costának, az Európai Tanács elnökének, hogy kérje az országában állomásozó magyar EUFOR-kontingens kivonását. Ahogy arról beszámoltunk, a VSquare arról értesült több forrásból is, hogy a Boszniába érkező magyar TEK-esek nem is a közös gyakorlatozás miatt mentek az országba, hanem Milorad Dodik boszniai szerb vezetőt mentették volna ki, ha esetleg a bírság börtönbe küldte volna.

Tisztelt Costa úr! Ezúton szeretném kifejezni hálámat amiatt, hogy Bosznia-Hercegovina továbbra is előreléphet az Európai Unió teljes jogú tagságának elnyerése felé, valamint a közösség intézményei által tanúsított megértésért. Engedje meg, hogy javaslatot tegyek a magyar EUFOR-kontingens helyettesítésére egy másik EU-tagállam katonai kontingensével, figyelembe véve, hogy a Horvát Köztársaság erői, a daytoni békeszerződés értelmében, nem lehetnek jelen Bosznia-Hercegovinában. Tisztelettel, [Az Ön neve]

- nyilatkozta a Balk.hu információi alapján.

Kérte, hogy ezt a kérdést alaposan tanulmányozzák az EU Politikai és Biztonsági Bizottságával (PSC), az EU Katonai Bizottságával (EUMC), Kaja Kallas-szal, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjével, valamint Luigi Sorecával, a bosznia-hercegovinai EU-delegáció vezetőjével közösen.

Komsicsa kiemelte, hogy a kérés hátterében "a magyar magas rangú tisztségviselők folyamatos tevékenysége áll, akik egyértelmű politikai és gazdasági támogatásukról biztosítják Milorad Dodikot, Bosznia és Hercegovina egyik politikai szereplőjét. Dodik már egy ideje aláássa Bosznia és Hercegovina alkotmányos és jogi rendjét, ami állandó instabilitást okoz az országban és a térségben szeparatista elképzelései és törekvései miatt."

Különösen érzékeny helyzetet teremt, hogy ez a támogatás éppen abban az időszakban jelenik meg, amikor Dodik ellen bírósági eljárás folyik Bosznia és Hercegovinában, és ezt semmilyen politikai befolyás vagy beavatkozás nem érintheti. A magyar magas rangú tisztségviselők politikai állásfoglalásai következtében a bosznia-hercegovinai közvéleményben egy olyan kép alakult ki, amely szerint Magyarország nyíltan elfogult, ami végső soron az EUFOR-Althea misszió iránti bizalom megingását eredményezheti.

- figyelmeztetett Komsics.

Kiemelte, hogy az EUFOR-Althea missziónak meg kell őriznie a teljes semlegességét. Emellett hangsúlyozta, hogy egy olyan EU-tagállam jelenléte, amely nyíltan támogat egy szeparatista törekvéseket hirdető politikai szereplőt, súlyosan veszélyezteti Bosznia-Hercegovina intézményeit és államiságát. Ilyen körülmények között pedig kétséges, hogy az EUFOR erők pártatlansága fenntartható lenne.

Related posts