Különös izgalmakkal kezdődött az év a Magyar Földrajzi Múzeumban.

Kubassek János, az ország egyetlen földrajzi múzeumának alapító tagja, váratlanul távozott az érdi Magyar Földrajzi Múzeumból. A professzor a hírekre reagálva kifejtette, hogy meglepte a döntés, és nyilvános levelében azt állította, hogy kitiltották az intézményből. Az ügy kapcsán Fekete-Mácsai Anetta, az intézmény igazgatója is megszólalt, hangsúlyozva, hogy nem történt kitiltás, sőt, kirúgás sem.
Kubassek János egy részletes nyilvános levélben osztotta meg, hogy január 10-től fogva már nem lesz tagja a Magyar Földrajzi Múzeum csapatának.
A Magyar Kultúra napján Érden Kölcsey Ferenc szavai különösen aktuálisak: "Hass, alkoss, gyarapíts!" Január 10-én Fekete Mácsai Anetta igazgatónő jelezte, hogy az én jelenlétemet a Magyar Földrajzi Múzeumban elviselhetetlennek tartja. Az 1200 négyzetméteres épületben elfogadhatatlan, hogy a 9 négyzetméteres irodámban folytassam munkámat, és hogy a mosdó és a kézszárító használatával terheljem az intézmény költségvetését. Pallag Zoltán igazgatóhelyettes, aki január 1-jén kezdte meg tevékenységét – tehát mindössze egy hete tölti be ezt a pozíciót – földrajz szakos diplomával és tudományos fokozattal nem rendelkezik, határozottan kifejezte azonnali szobakulcsigényeit.
- Indította nyílt levelét a világszerte elismert professzor.
Kubassek János levelében hangsúlyozta, hogy nem csupán az irodáját fosztották meg, hanem teljesen el is zárták minden olyan forrástól és eszköztől, amelyek lehetővé tették volna számára tudományos tevékenysége folytatását.
Fekete-Mácsai Anetta szeretne megfosztani minden publikációs lehetőségtől, az archívumtól, a 15 ezer kötetes szakkönyvtár használatától, a fényképtártól, térképtártól és minden tudománytörténeti dokumentációtól
- jelentette ki a professzor, aki hangsúlyozta, hogy a helyi képviselő-testület a közelmúltban, az igazgatóváltás alkalmával, címzetes igazgatói és tudományos tanácsadói elismeréssel jutalmazta az eddigi munkáját, ezért rendkívül meglepődött a döntés hallatán.
Az érdi díszpolgár szerint élete során sok nehéz helyzetet megélt, például került gleccserszakadékba a Himalájában, szenvedett amőbás dizentériától egy kórházi ágyon, sőt Ceylonban géppisztolycsövek előtt is állt már, de "semmi nem okozott akkora traumát, mint a váratlan kirúgás".
Szeretném kifejezni mély hálámat Fekete Mácsai Anettának, akinek jólelkűsége példamutató volt. Ő nem vette el tőlem Móra Ferenc díjamat, valamint szakmai és állami kitüntetéseimet, beleértve a Magyar Örökség díjat is. Különösen értékelem, hogy nem fosztott meg Érd díszpolgári címétől, így továbbra is jogosult maradtam az érdi temető díszsírhelyére.
- így fogalmazott a professzor.
A botrány kirobbanása után aztán a Magyar Földrajzi Múzeum igazgatója, Fekete Mácsai Anetta is reagált a hírekre és elmondta, hogy már 2023. augusztus elsejei kinevezése óta problémái vannak a korábbi igazgatóval.
Kubassek János már a címzetes igazgatói kinevezésekor megírta, hogy ő milyen feladatokat kíván ellátni. Ez jórészt lefedte a múzeum mindenkori intézményvezetőjének feladatait. Akkor úgy hittem, sikerült a félreértést tisztázni, de hamar kiderült, hogy szerepét továbbra is félreértelmezi: konferencia, és egyéb előadási lehetőségeket egyeztetett külsős kollégákkal, kiállításokat ígért a múzeum nevében úgy, hogy ezekről sokszor csak utólag értesültem tőle, vagy más kollégák leveléből. Ezeket a problémákat természetesen többször is jeleztem neki, sajnos eredménytelenül
- részletezte az igazgató, aki azt is elárulta, hogy a múzeum dolgozói korábban már kifejtették, hogy nem kívánnak tovább Kubassek Jánossal együtt dolgozni.
A problémákat nem sikerült kezelnie az igazgatónak, mivel a professzor továbbra is úgy lépett fel, mintha az intézmény vezetője lenne, ezért Fekete Mácsai Anetta kénytelen volt megválni a professzortól, de nem rúgta ki, csak nem hosszabbította meg szerződését.
A külső és belső problémák megoldására nem találtam más alternatívát, mint hogy nem hosszabbítom meg a 2024. december 31-én lejáró szerződését. Kubassek János látszólag készségesen vette tudomásul ezt a döntést. Az utolsó beszélgetésünk során biztosítottam őt arról, hogy a múzeum gyűjteményében való kutatása továbbra is lehetséges számára.
- fogalmazott Facebook-bejegyzésében az igazgató, aki a látszólag zökkenőmentes elválás után meglepetten vette tudomásul a professzor felháborodott levelét.
Az igazgatónő ezt követően alaposan kifejtette véleményét a professzor szakmai megnyilvánulásait érintő kritikákról, és hangsúlyozta, hogy a Kubassek János levelében található hamis állításokkal kapcsolatban jogi intézkedéseket kezdeményezett.