Új brit-olasz-japán együttműködés révén megalakult egy innovatív lopakodó technológiákat fejlesztő vállalat - számol be a Világgazdaság.


A gyár 2025 nyarán veszi kezdetét működése. A projekt középpontjában egy innovatív, lopakodó technológiával rendelkező repülőgép kidolgozása, tervezése és megvalósítása áll.

Nagy-Britannia, Olaszország és Japán összeállt, hogy közösen létrehozzanak egy innovatív lopakodó repülőgép kifejlesztésére, tervezésére és gyártására irányuló vállalatot – jelentették be pénteken a részt vevő cégek. Az újonnan alapított cégben a brit BAE Systems, az olasz Leonardo és a japán Aircraft Industrial Enhancement (JAIEC) egyaránt 33,3%-os részesedéssel bír majd. A vállalat 2025 közepén kezdi meg tevékenységét, székhelyét Nagy-Britanniában alakítják ki, és az első vezérigazgatója olasz származású lesz.

Az együttműködés célja, hogy életre hívjuk a Eurofighter következő generációját. Az első prototípus várhatóan 2035-re készül el és állhadrendbe. A vállalat szívesen fogad új partnereket a projektben, nyitottak vagyunk a friss ötletekre és innovatív hozzájárulásokra.

A három ország november folyamán bejelentette, hogy tárgyalásokat folytatnak a projekt más nemzetek számára történő megnyitásáról. Olaszország külügyminisztere hangsúlyozta, hogy a program várhatóan Szaúd-Arábiára is kiterjedhet. Ez a bejelentés jelentős előrelépést jelent a 2022-ben aláírt eredeti megállapodáshoz képest, amely egy közös vadászrepülőgép fejlesztésére irányult. A projekt, amely a Globális Harci Légi Program (GCAP) nevet viseli, az Eurofighter és a japán F-2-es vadászgép utódja létrehozását célozta meg, és a 2040-ben hadrendből való kivonásukra tekintettel készült.

"A békét meg kell védeni, és a béke megvédésének ára van, ezért a kormányok és vállalatok közötti szinergiák alapvető fontosságúak, senki sem képes egyedül megcsinálni" - mondta Roberto Cingolani, a Leonardo vezérigazgatója az üzlet aláírásakor.

Herman Claesen, a BAE ügyvezető igazgatója újságíróknak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy "az ajtó nyitva áll más partnerek számára is, akik szeretnének csatlakozni a projekthez, és ebbe Szaúd-Arábia is beleértendő. Végső soron azonban a három kormány döntése fogja meghatározni a további lépéseket." Claesen véleménye szerint még korai lenne konkrét értékeket megállapítani a projektre vonatkozóan, ám a fejlesztés, gyártás és egyéb kapcsolódó munkálatok várhatóan több száz milliárdos nagyságrendet képviselnek majd, elnyúlva több évre.

A projekt a drónokkal együttműködő lopakodó vadászgépeket irányoz elő. Az új vállalat a repülőgépek gyártását és összeszerelését alvállalkozásba adja ki a BAE-nek, a japán Mitsubishi Heavy Industriesnak és a Leonardónak.

Related posts