Dömötör Csaba: A politikai hóhér sorsa a hídon A politikai színtér mindig is a hatalom és a felelősség bonyolult táncát jelentette, ahol a döntések következményei nem csupán a politikai élet szereplőire, hanem a társadalom egészére kihatnak. A kérdés, ho

A politikai elemző véleménye szerint Reynders az Európai Bizottság egyik legbefolyásosabb tagja volt, aki az igazságügyi kérdésekért felelt. Éveken át tanította a magyar kormányt a demokrácia alapelveiről, a közös értékek fontosságáról és a korrupció elleni harcról. Dömötör Csaba ennek bizonyítékaként Reynders több nyilatkozatát is bemutatta.
Reynders kulcsszerepet játszik abban, hogy Magyarország uniós támogatásai késlekednek. Ugyanakkor ez az illető állítólag éveken keresztül hatalmas összegeket tisztított meg belga szerencsejátékok révén – hangzott el a megnyilatkozásban.
Reynders az ismeretlen forrásból származó pénzeket lottósorsjegyek megvásárlására használta, és a nyereményeket a saját bankszámlájára irányította. Az ilyen pénzmosási módszerek általában drogdílerek körében elterjedtek. Reynders ezt a gyakorlatot még belga miniszterként kezdte el, majd biztosként folytatta évekig. Közben a nemzeti lottójátékok kikerültek az uniós pénzmosás elleni szabályok hatálya alól, mivel azt állították, hogy ezek alacsony kockázatot jelentenek - tette hozzá.
Reynderst a belga és uniós jogszabályok "szépen védik". Például úgy is védi őt az unió mentelmi joga, hogy december 1. óta semmilyen hivatalos tisztséget nem tölt be. Ráadásul volt belga miniszterként a belga parlament jóváhagyása is kell, hogy bíróság elé álljon. "Így megy ez a kiforrott demokráciákban" - jegyezte meg.
Reynderst Teflon Didiernek is nevezik hazájában, mert eddig mindent megúszott. Vádolták már korábban is súlyos korrupcióval. Vádolták például azzal, hogy fegyverkereskedőktől, vagy afrikai elnökjelöltektől érkezett kenőpénzeket mosott tisztára, akkor épp műkincseladásokkal. Aztán a hatóságok ejtették a vádakat pár nappal azelőtt, hogy 2019-ben meghallgatta őt az Európai Parlament biztosjelöltként. Furcsa véletlen az is, hogy a hatóságok azt követően pörgették fel a mostani eljárást, hogy Reynders kikerült az Európai Bizottságból. Aligha hihető, hogy a hatóságok nem lettek volna minden információ birtokában már korábban is. A különbség az, hogy az Európai Bizottság már azt hihette, hogy így nem visel felelősséget a testület, így már nem lehet bizalmatlansági indítványt indítani - mondta.
Figyelemre méltó jelenség, hogy míg az Európai Bizottság ellenőrzési jogkörei folyamatosan bővülnek, a biztosok esetleges túlkapásait senki sem tűzi napirendre. "OLAF, Európai Ügyészség, hol bújkáltok ilyenkor? Ha pedig azt a választ kapjuk, hogy nincs jogkörük, akkor miért nem alakítják ezt át?" - vetette fel a kérdést.
Az európai parlamenti meghallgatásra sem lehet hivatkozni, mert az egy előre megtervezett politikai cirkusz, és egyáltalán nem alkalmas arra, hogy a korrupció lehetőségét vizsgálja. Ha a biztosoknak a magyarhoz hasonló vagyonnyilatkozatot kellene kitölteniük, akkor már régen feltűnt volna, hogy Reynders "megütötte a jackpotot". Azt még vizsgálják a hatóságok, hogy honnan érkeztek azok a nagy összegek, amelyeket a biztos átmosott. Reynders korábban egy nagyhatalmú lobbiszervezet, a European Council on Foreign relations tagja is volt. Olyan kiváló szakemberek dolgoztak ott, mint Bajnai Gordon, vagy Korányi Dávid és "ki nem találnátok, hogy ki alapította és ki pénzelte a szervezetet?" - tette fel a kérdést, miközben Soros Györgyöt lehetett látni a videóban.