Donald Trump legfrissebb megnyilvánulására ünneplő táncba kezdtek Moszkvában - Világgazdaság

A januárban hivatalba lépő elnök célja, hogy elkerülje a konfliktusok fokozódását. Donald Trump kifejezte ellenvéleményét azzal kapcsolatban, hogy Kijev ballisztikus rakétákat indítson orosz területek ellen.
Üdvözölte a Kreml pénteken Donald Trump megválasztott amerikai elnök azon kijelentését, hogy ellenzi az Ukrajnának átadott amerikai ballisztikus rakéták felhasználását oroszországi mélységi támadásokra. A január 20-án hivatalba lépő Trump legutóbbi nyilatkozata ezzel kapcsolatban teljes összhangban van az orosz állásponttal, és egyezik mindazzal, amit Oroszország is vall az eszkaláció lehetséges okairól - jelentette ki Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő a pénteki sajtótájékoztatóján.
A hivatalából hamarosan távozó Joe Biden amerikai elnök hosszas vonakodás után novemberben járult hozzá, hogy Kijev az Egyesült Államoktól kapott nagy hatótávolságú rakétákkal intézzen támadásokat belső orosz terület ellen. Donald Trump a Time amerikai hírmagazinnak adott csütörtöki interjúban őrültségnek nevezte ezeknek a fegyvereknek a bevetését orosz terület ellen, és úgy fogalmazott, hogy élesen ellenzi ezt, mert így csak kiterjesztik és súlyosbítják a orosz-ukrán háborút. A januárban hivatalba lépő elnök azt mondta, Washingtonnak ezt nem lett volna szabad megengednie.
"Nyilvánvaló, hogy Trump pontosan érti, mi az, ami súlyosbíthatja a helyzetet" - mondta az orosz elnök szóvivője.
A tájékoztatón elhangzott, hogy az orosz erők péntek reggeli széleskörű offenzívája Ukrajna ellen válaszként érkezett, miután Kijev két nappal korábban amerikai ATACMS rakétákkal csapást mért a taganrogi katonai repülőtérre, amely Oroszország délnyugati részén található.
Amikor arra a kérdésre került a sor, hogy Moszkva optimistán várja-e Donald Trump esetleges visszatérését, Peszkov emlékeztetett arra, hogy az első Trump-kormányzat alatt több mint ötven alkalommal vezettek be szankciókat Oroszország ellen. A szóvivő hangsúlyozta, hogy Oroszországnak nem szabad elfelejtenie az Egyesült Államok barátságtalan lépéseit, és inkább arra kell figyelnie, hogy az új amerikai elnök milyen konkrét, pozitív lépéseket tesz majd hivatalba lépése után.
Dmitrij Peszkov hangsúlyozta, hogy még korai az európai országok számára, hogy arról beszélgessenek, csapatokat küldenének egy lehetséges tűzszünet ellenőrzésére. "Ezeket a kérdéseket tárgyalások keretében kell megvitatni. Többször is hangsúlyoztuk, hogy nem a tűzszünet a célunk, hanem a béke, amely akkor válik elérhetővé, ha teljesülnek az Oroszország által megfogalmazott feltételek, és ha megvalósulnak a Moszkva által kitűzött célok" - mondta a szóvivő.