Donald Trump nem tétlenkedett, hanem határozott lépésekkel lépett be a Fehér Házba: azonnal elindultak a történelemformáló események.


Hétfőn, helyi idő szerint délben 12 órakor megtörtént Donald Trump beiktatása, aki az Egyesült Államok 47. elnökeként lépett színre a Capitolium kupolacsarnokában. A hagyományos külső ceremónia helyett, a zord időjárás miatt, a szövetségi törvényhozás épületének lépcsője helyett a beltér adott otthont az eseménynek, hasonlóan Ronald Reagan második eskütételéhez. Beiktatási beszédében Trump az "új aranykor" kezdetét hirdette meg. Ezt követően gyorsan cselekedett: tollat ragadott, és visszavont 78 intézkedést, amelyek Joe Biden elnöksége alatt születtek, emellett számos más elnöki rendeletet is aláírt. Ezek egy részét a támogatói előtt egy washingtoni sportcsarnokban, míg másokat az Ovális Irodában írta alá. Így alakult a helyzet az Egyesült Államokban azóta, hogy Trump átvette a hatalmat.

Az immár 45. és 47. elnök címét is viselő Donald Trump tegnapi beiktatási ceremóniája számos tekintetben alaposan bejáratott rutineljárásnak tűnt Washington D.C-ben, hiszen 1789 óta ugyanazt az esküt mondta el valamennyi elnök:

Fogadom, hogy az Egyesült Államok elnökeként hűséggel és elkötelezetten teljesítem feladataimat, és minden tőlem telhetőt megteszek az Egyesült Államok alkotmányának védelme és megőrzése érdekében.

Trump ugyanezt a mondatot mondta el, de felmerült némi kétely azzal kapcsolatban, hogy okoz-e gondot, hogy nem helyezte a kezét a régi-új first lady, Melania Trump, aki fekete kalapot viselt, által tartott két Bibliára. Az egyik kötet személyes használatú volt, míg a másikat Abraham Lincoln 1861-es beiktatása során használták. Érdekes, hogy a Bibliára való kézhelyezés vagy bármilyen vallási dokumentumra tett eskü nem kötelező alkotmányos előírás, bár emlékezetes, hogy 2009-ben Barack Obamát másodszor is beiktatták a Legfelsőbb Bíróság elnöke előtt, miután az előző napon John Roberts hiba miatt elrontotta a szöveget a Capitolium lépcsőjén.

A tegnapi ünnepség sem volt mentes a váratlan fordulatoktól; egy apró technikai bonyodalom miatt Carrie Underwood, a népszerű countryénekesnő, zenei kíséret nélkül állt a közönség elé, hogy előadja az "America the Beautiful" című dalát.

Bár a külsőség szinte érintetlen marad,

Donald Trump beiktatása nem csupán a beltéri környezet miatt tűnt ki a többi közül.

Gondolkodhatunk azon a különleges helyzeten, hogy a republikánus zászlóvivő Grover Cleveland után ő az első elnök, akit nem folyamatos ciklusokra választottak újra. Érdemes megemlíteni, hogy ő az első elnök, akit korábban bíróság által elítéltek, valamint azt is, hogy a 78 éves Trump lett a legidősebb politikai vezető, aki hivatalba lépett – e tekintetben 2021-ben Joe Bident 159 nappal előzte meg.

Trump második beiktatási ünnepsége különleges esemény volt, hiszen eltérően a megszokottól, a rendezvényen nemcsak a hivatalban lévő vezetők, hanem számos külföldi országvezető is részt vett. Kiemelkedő vendégek között szerepelt Han Cseng, a kínai alelnök, Javier Milei, Argentína elnöke, valamint Giorgia Meloni, Olaszország miniszterelnöke. A politikai színtéren már korábban megismert brit politikai figurák, mint Liz Truss és Boris Johnson is jelen voltak. Az esemény színesítése érdekében több népszerű internetes influenszer, például Joe Rogan, a Paul-testvérek és Theo Von is tiszteletüket tették, ami tovább növelte a rendezvény figyelemfelkeltő jellegét.

A műsort kétségtelenül a nagy technológiai cégek vezetői varázsolták el, mintha csak ellopták volna a színpadot.

Jelen volt a Meta élén álló Mark Zuckerberg, Jeff Bezos, az Amazon alapítója, Tim Cook, az Apple vezérigazgatója, a betiltással fenyegetett TikTokot vezető Shou Chew, a Google-t tulajdonló Alphabet első embere, Sundar Pichai, és persze a világ leggazdagabb embere, egyben Trump közeli szövetségese, Elon Musk.

Az utóbbi időszakban különösen nehezen tudta eltitkolni lelkesedését, mikor Trump a Mars meghódítására vonatkozó ambiciózus terveit osztotta meg.

Bár a tegnapi élénk gesztikulációi problémákhoz vezettek, hiszen néhányan náci karlendítéssel vádolták meg őt.

A milliárdos üzletemberek feltűnése nem mindenki számára volt üdvözítő, Elizabeth Warren, a demokrata párti szenátor, az X platformon megjegyezte, hogy...

A techóriások az első sorban ülnek majd Trump beiktatásán, és helyük még Trump kabinetjénél is előrébb való. Ez a helyzet mindent tükröz a hatalmi viszonyokról.

A beiktatás eseményén természetesen jelen voltak a korábbi elnökök és feleségeik is, azonban Michelle Obama kivételt képezett, mivel előre jelezte, hogy nem tud részt venni, de az okokat nem részletezte.

Mégis, az elődök jelenléte talán nem annyira nyilvánvaló, mint elsőre gondolnánk.

2021-ben, a Capitolium január 6-i ostroma után a csalást emlegető Trump nem jelent meg Biden beiktatásán, a demokrata politikus azonban idén még a Fehér Házban is fogadta az utódját. Sokatmondó lehet továbbá, hogy Trump előző alelnöke, Mike Pence - akinek a régi-új elnök támogatói négy éve az életét követelték, mert nem volt hajlandó önkényesen megváltoztatni a választás eredményét - szintén a felesége nélkül érkezett.

A változás azonnal kezdetét veszi, ettől a pillanattól kezdve Amerika hanyatlásának vége

- szögezte le Trump az eskütételét követő beszédében, 2025. január 20-át pedig a "felszabadítás napjának" nevezte. "Ettől a naptól fogva országunk virágozni fog, és tisztelet fogja övezni világszerte, minden ország irigységének tárgya leszünk, és nem engedjük meg, hogy továbbra is kihasználjanak minket. A Trump-kormányzat minden egyes napján egész egyszerűen első helyre fogom helyezni Amerikát" - hangsúlyozta a frissen felesketett amerikai elnök az MTI beszámolója szerint.

Az egykori ingatlanmágnás, aki most politikai pályára lépett, emlékeztetett arra, hogy tavaly ősszel Pennsylvaniában merényletet kíséreltek meg az életére. Elmondása szerint,

Isten különleges okkal óvta meg az életét, hogy elnökként lehetősége nyíljon arra, hogy "újra felemelje Amerikát".

Az Egyesült Államok tervezi, hogy visszaszerzi a Panama-csatornát, és a Mexikói-öböl nevét Amerikai-öbölre változtatja.

- jelentette ki Trump, miközben a kamerák előtt a nézőtéren ülő Hillary Clinton, a 2016-os elnökválasztáskor rivalizáló politikai ellenfele, szívből jövő nevetésben tört ki a névváltoztatás hallatán.

Donald Trump bejelentette, hogy kezdeményezni fogja az Egyesült Államok legmagasabb hegycsúcsának, a 6190 méter magas Denali-hegynek a McKinley-heggyé való visszanevezését, tiszteletét fejezve ki a volt elnök iránt. Ezzel szemben Lisa Murkowski szenátor, aki mérsékelt nézeteket képvisel, határozottan ellenezte ezt az ötletet. Az X közösségi platformon megosztott véleménye szerint az alaszkai őslakosok által használt névnek kellene megőriznie hivatalos státuszát.

Trump állítása szerint a világ legerősebb haderejének létrehozására készül.

A siker mérése nem csupán a megnyert csaták számában rejlik, hanem abban is, hogy milyen mértékben tudjuk lezárni a konfliktusokat, és talán a leglényegesebb tényező az, hogy hány háborúba sikerül elkerülni a belépést.

- fogalmazott, majd azzal zárta mondandóját, "béketeremtő és egyesítő" elnökként szeretne bevonulni a történelembe.

A hivatalos, súgógép által vezérelt kupolacsarnoki beszédét követően Trump egy szabadabb, a nagygyűlések hangulatát megidéző színpadra lépett. A Capitolium másik termében további vendégek figyelték az eseményeket. Az új elnök előttük beszélve többek között tréfás megjegyzéseket tett,

A korábbi beszédében szeretett volna néhány provokatív gondolatot megosztani, amelyek talán kicsit ellentmondásosnak tűnnek.

de a hozzá közel állók meggyőzték, hogy ne tegye. Miután a tűsarkú cipője miatt lábfájásra panaszkodó feleségén viccelődött, Trump végül elégedetten állapította meg, hogy a humor mindig segít a feszültség oldásában, még ha néha kicsit merész is. Az este folyamán azonban a nevetés mögött egy kis szomorúság is bujkált, hiszen tudta, hogy nem mindenki értékelte a tréfáit.

Szerintem ez a beszéd most sokkal kifejezőbb volt, mint amit az imént mondtam ott fent.

Miután az ideiglenes ügyvivő miniszterek kinevezéséről, valamint a jövőbeni elnöki beiktatások napján a lobogók teljes felvonásáról szóló intézkedéseket aláírták a Kongresszus épületében, a republikánus zászlóvivő és alelnöke, J. D. Vance a Capital One Aréna felé vette az irányt.

Donald Trump nem fogadta túl jól, hogy Jimmy Carter december 29-i halála miatt a hagyományok szerint 30 napig félárbócra kellett volna ereszteni a zászlókat, beleértve a beiktatásának napját is. Azonban Mike Johnson republikánus házelnök közbenjárásának köszönhetően tegnap végül felvonták a zászlókat, de mától ismét félárbócon fognak lobogni egészen január 29-ig.

A Washington D.C. szívében található sportcsarnokban, ahol az időjárás kedvezőtlen volta miatt a megszokott elnöki díszmenetet a Capitoliumtól a Fehér Házig áthelyezték, Trumpot lelkesen fogadták a szurkolói. Az arénában a frissen beiktatott elnök újabb rendeletek aláírásába kezdett, miközben az Ovális Irodában is hivatalosan elfoglalta helyét, először 2021 januárja óta. A Fehér Házban ülve Trump egy riporter kérdésére válaszolva felfedezte a fiókjában Joe Biden által írt levelet, ám annak tartalmáról egyelőre nem kaptunk információt.

Az új elnök napja végül nem csupán egy, hanem három különleges bállal zárult: a főparancsnoki, a szabadság beiktatási és a csillagfény bál. Az események csúcspontjaként ünnepélyes tortavágásra került sor, amelyet az elmaradhatatlan YMCA dallamai kísértek. Az beiktatási ünnepségsorozat kedd délelőtt egy ökumenikus szertartással zárul, amely a Washingtoni Nemzeti Katedrálisban kerül megrendezésre, és a Nemzeti Imaszolgálat keretein belül valósul meg.

A Washington Post által összegyűjtött információk alapján...

A republikánus zászlóvivő tegnap, az eskütétel napján, az amerikai történelem során eddig soha nem látott mennyiségű elnöki rendeletet írt alá.

szám szerint 26-ot. Az eddigi csúcstartó egyébként Biden volt kilenc végrehajtói lépéssel.

Trump első intézkedése rögvest

Elődjének 78 jogszabályi rendelkezését törölték a hatályos normák közül.

Ezek között volt olyan, ami a diszkriminációval szemben vagy az éghajlatváltozás kezelése érdekében született, de tartalmazott olyan izraeli telepesek elleni szankciókat is, akiket a ciszjordániai palesztinokkal szembeni erőszakkal vádoltak.

Az MTI hírei alapján az új elnök a szövetségi kormányzat működését érintően a következő döntéseket hozta:

A szövetségi alkalmazottak számára előírás lesz a munkahelyi személyes jelenlét.

A koronavírus-járvány alatt bevezetett otthoni munkavégzési lehetőség visszavonásra került, ezzel egy időben pedig a szövetségi alkalmazottak további felvétele is felfüggesztésre került. Ez a döntés a végrehajtó hatalom összes pozíciójára kiterjed, kivéve a hadseregre, valamint a nemzetbiztonsági, közbiztonsági és bevándorlási hatóságokra.

Az Axios beszámolója szerint Trump lényegében újjáélesztette a Schedule F néven elhíresült korábbi intézkedését, amely szerint...

Néhány szövetségi kormányzati közalkalmazottat politikai kinevezetté alakítottak.

A titkok birodalmában dolgozók, akiknek munkája nem csupán információk kezeléséről szól, hanem a szakpolitikai tájékozódás alapjait is képezik, különleges kihívásokkal néznek szembe. Az Önök feladatai között szerepel a döntéshozatal támogatása, a stratégiai irányok meghatározása és a bizalmas információk védelme. Ezen a területen minden egyes részlet kulcsfontosságú, hiszen a szakpolitikai környezet folyamatosan változik, és az Önök által kezelt adatok gyakran meghatározzák a jövőt. Az átláthatóság és a titoktartás egyensúlyának megteremtése elengedhetetlen, hogy a társadalmi igényeket és a politikai realitásokat egyaránt szem előtt tartsák. Az Önök munkája nem csupán feladat; ez egy elhivatottság, amely lehetővé teszi, hogy a legfontosabb döntések mögött álló szakmai alapot biztosítsák.

Ahogy Trump beiktatása során már előrevetítette, a jövőbeli lépései a következőket fogják magukban foglalni:

Trump kampányígéretei között kiemelkedő helyet foglalt el az "Egyesült Államok történetének legnagyobb deportálási művelete", ami azt jelzi, hogy az új elnök számára a bevándorlás kérdése elsődleges fontosságú. Már a tegnapi beszédében világosan kifejtette, hogy az elnöki hatalomra lépése után első intézkedései között szerepelnek.

Országos vészhelyzetet fognak kihirdetni az Egyesült Államok és Mexikó határán,

Elindul a bűnüldöző akció, melynek célja az illegális bevándorlók, vagyis a "bűnöző idegenek millióinak" visszatoloncolása azokra a helyekre, ahonnan érkeztek.

A Hill arról írt, percekkel Trump hivatalba lépése után szinte azonnal leállították a Biden-adminisztráció által bevezetett CBP One alkalmazást, melyen keresztül időpontot tudtak foglalni azon amerikai-mexikói határra érkezők, akik legális módon szerettek volna bejutni az Egyesült Államokba. Az app leállításával lényegében törölték a vízummal nem rendelkezők összes időpontját, erre pedig rengetegen a határnál várakozva eszméltek fel.

A Fehér Ház emellett bejelentette,

Beiktatási beszédében Trump meglepően nem hozta szóba a legfontosabb tervét. Egy tegnap kiadott rendelet alapján viszont...

Az amerikai kormányzat már nem fogja elismerni az Egyesült Államok területén született gyermekek állampolgárságát, ha szüleik nem rendelkeznek törvényes bevándorlói státusszal.

A Washington Post jelentése szerint az Egyesült Államokban több mint 11 millió illegális bevándorló él és dolgozik hivatalos dokumentumok nélkül. Az új intézkedés nemcsak őket érinti, hanem megvonja az Amerikában született gyermekek automatikus állampolgárságra való jogát is, amennyiben szüleik ideiglenes munkavállalási, diák- vagy turistavízummal tartózkodnak az országban.

Ez annyit tesz, hogy

Trump újraértelmezné az amerikai alkotmány XIV. kiegészítését,

Minden olyan személy, aki az Egyesült Államok területén születik, az amerikai állampolgárságot nyeri el, függetlenül a szülei jogi státuszától. Azonban egyes javaslatok célja, hogy a nem legális bevándorlók gyermekeit kizárják ebből a jogból, így a jogi keretek módosítása révén változtatnának a születési jogon.

Az Axios hírei alapján...

Kalifornia és New York állam főügyészei máris bejelentették, hogy jogi úton fogják megtámadni Trump döntését.

A Trump ellen korábban üzleti csalás miatt vádat emelt Letitia James New York állami főügyész közölte, véleménye szerint a rendelet "nem más, mint kísérlet a megosztottság és a félelem szítására, de készen állunk arra, hogy a törvény teljes erejével visszavágjunk alkotmányunk integritásának megőrzése érdekében."

Az ACLU, mint jogvédő szervezet, elkötelezte magát az ügy mellett, és határozottan kijelentette, hogy...

Egy végrehajtói rendelet nem rendelkezik a jogkörrel, hogy felülmúlja vagy áthágja az alkotmányos kereteket.

Bár Trump első napi rendeletei valóban jelentős átalakulásokat ígérnek, valószínű, hogy ezeknek a többsége végül a bírósági rendszeren keresztül fog lebonyolódni.

Matthew Dallek, a George Washington Egyetem politikatörténésze, a frissen beiktatott elnök intézkedéseit a sokkterápiához hasonlította, utalva ezzel arra, hogy ezek az akciók váratlanul és drámai módon hatnak a politikai tájra.

A sokk és riadalomra épülő stratégia célja, hogy egyértelmű üzenetet közvetítsen a kritikusaival szemben, valamint ami elengedhetetlen, a szavazóinak és támogatóinak is. Ezzel azt kívánja jelezni, hogy visszatért, és elhatározta, hogy kampányígéreteit határozottan és agresszíven valóra váltja.

- fogalmazta meg a történész.

Meglátjuk, Trump milyen lépésekkel "sokkolná" ellenfeleit a második, aztán meg a harmadik napján, és ezek közül mi megy, és mi marad a jogi hercehurcák nyomán.

Related posts