A török külügy e reménysugárban bízik.

Hakan Fidan török külügyminiszter vasárnap kijelentette, hogy reméli, Donald Trump elnök véget vet az Egyesült Államok és a szíriai kurd YPG együttműködésének.
Eközben Törökország folytatja katonai hadjáratát a csoport ellen. A török védelmi minisztérium közleménye szerint a Török Fegyveres Erők észak-szíriai műveletében megölt 23 fegyveres az YPG milíciához és a betiltott Kurdisztáni Munkáspárthoz (PKK) tartozott.
Törökország a PKK-t és az YPG-t egyazon csoport részeként kezeli, míg az Egyesült Államok eltérő nézőpontot képvisel. A PKK-t terrorszervezetnek nyilvánította és betiltotta, míg az YPG-t Szíriában az Iszlám Állam ellen vívott harcban fő szövetségesének tekinti – írja a Reuters összegzése.
"Reméljük, hogy Trump úr olyan döntést hoz, amely véget vet ennek a régióban meglévő folyamatos hibának" - mondta Fidan Dohában, katari kollégájával tartott sajtótájékoztatóján.
Kiemelte, hogy az YPG nem rendelkezik a szükséges képességekkel az Iszlám Állam elleni harcban, csupán a foglyok őrzésére korlátozódik a szerepe. Szavai szerint Törökország, Irak, Szíria és Jordánia már előzetes egyeztetéseket kezdeményeztek a dzsihadista szervezet elleni fellépésről.
Törökország már régóta próbálja meggyőzni Washingtont arról, hogy vonja vissza támogatását az YPG irányába. Azóta, hogy 2023 decemberében megbuktatták Bassár el-Aszad szíriai elnököt, a török haderő és szíriai szövetségeseik többször is összecsaptak a kurd harcosokkal Szíria területén.
Ankara álláspontja szerint az Egyesült Államok által támogatott Szíriai Demokratikus Erők (SDF), amely magában foglalja a kurd YPG-t is, két választás előtt áll: vagy leteszik a fegyvert, vagy katonai beavatkozással kell szembenézniük.
Joe Biden amerikai elnöksége alatt az Egyesült Államok 2000 katonát tartott Szíriában, akik az SDF (Szíriai Demokratikus Erők) és az YPG (Népvédelmi Egységek) támogatására állomásoztak.