Felfedeztek egy különleges, függőleges írást egy kőtáblán, amely semmilyen ismert nyelvhez nem hasonlítható - számol be róla a Librarius.hu.

Egy titokzatos, ismeretlen nyelvű feliratot rejt a grúziai Bashplemi-tó környékén felfedezett tábla, amely a Manisi régióban került napvilágra. Az Őstörténet és Régészet Folyóiratában megjelent kutatás szerint a tábla mérete 24,1 x 20,1 cm, és helyi forrásból származó, vesicular bazaltból készült.
A kőtáblán 60 szimbólum vagy karakter található, amelyek közül 39 különböző, és hét függőleges sorban (regiszterben) rendeződnek. Azonban a kutatók még nem tudják biztosan, hogy milyen irányban kell olvasni a feliratot. A jeleket valószínűleg egy kúpos fúró segítségével kezdték vésni, majd egy kerek fejű szerszámmal simították el.
A tanulmány szerint a Bashplemi felirat nem hasonlít egyetlen ismert íráshoz sem, ugyanakkor hasonlóságokat mutat a Közel-Keleten, Indiában, Egyiptomban és Nyugat-Ibériában használt írásrendszerek egyes szimbólumaival.
A kaukázusi írások, például a grúz Mrgvlovani, az albán és a proto-grúz írások, lenyűgöző párhuzamokat mutatnak egymással. Ezen túlmenően, érdekes összefüggéseket fedeztek fel a Proto-Kartvél írás jelei és az i.e. 4. évezredből származó szimbólumok között, amelyek a prekeresztény Grúzia területén talált pecséteken is megjelennek. E felfedezések gazdagítják a régió írásbeliségének megértését, és új fényt vetnek a kaukázusi kultúrák közötti kapcsolatokra.
A kutatók véleménye szerint a kőtáblán felfedezett ismétlődő minták katonai győzelemről, jelentős építkezési vállalkozásról vagy éppen egy isteni lénynek szánt áldozatról adhatnak hírt.
A tábla keltezése azonban nem egyértelmű, mivel az írásos bizonyítékokat hordozó bazalt helyi forrásból származik. A környék sekély ásatásai során felfedezett kerámiatöredékek a késő bronzkorra és a korai vaskorra utalnak, ráadásul egy kőmozsár is napvilágra került, ami tovább bonyolítja a helyzetet.
A Bashplemi felirat különlegessége és rejtélyes eredete számos izgalmas kérdést vet fel a régió ókori kultúrájáról, valamint annak interakcióiról más civilizációkkal. Ez a felfedezés újabb bizonyítékot szolgáltathat arra, hogy a Kaukázus térsége meghatározó szerepet töltött be a különböző kultúrák közötti kapcsolatok alakításában, és hozzájárult az írásbeliség fejlődéséhez.