A Honvédelmi Minisztérium nyilvánosságra hozta, kik voltak azok, akik aláírták a Ruszin-Szendi Romut.

A Honvédelmi Minisztérium hétfőn közzétett egy közleményt, amelyet a "Magyar Honvédség volt Parancsnokai és Vezérkarfőnökei" állítottak össze. A tájékoztatásban többek között arra figyelmeztettek, hogy Ruszin-Szendi Romulusz esetleges lépései kedvezőtlen hatással lehetnek a haderő belső moráljára.
Mivel a nyilatkozat mögött láthatóan nem állt egyetlen név sem, érdeklődtünk a tárcánál arról, hogy kik is álltak a dokumentum aláírása mögött.
A minisztérium állásfoglalása alapján
A nyilatkozat a rendszerváltást követően az összes MH Parancsnok és Vezérkarfőnök együttes nevében készült el. A kezdeményezés összegyűjtésének és a tárcához való eljuttatásának feladatát Fodor Lajos volt vezérkarfőnök vállalta magára.
Fodor Lajos 1999 és 2003 között volt a Honvéd Vezérkar főnöke. A Honvédelmi Minisztérium és a Honvéd Vezérkar integrációjával összefüggő törvénymódosítások értelmében 2001-ben a Honvéd Vezérkar integrálódott a Honvédelmi Minisztériumba, a honvédség szakmai vezetését a vezérkari főnök valósította meg, miközben a Magyar Honvédség parancsnoki funkciója megszűnt. A 2002-ben honvédelmi miniszternek kinevezett MSZP-s Juhász Ferenccel azonban megromlott a kapcsolata. Beosztásából Mádl Ferenc államfő 2003. február 28-ai hatállyal mentette fel.
A nyilatkozat aláírói azt állítják, hogy "egy volt vezérkari főnök pártpolitikai eseményeken való részvétele és felszólalása képes megosztani és elbizonytalanítani a Magyar Honvédség tagjait." Ez azonban ellentmondásos, hiszen Benkő Tibor, aki a Honvédelmi Minisztérium válasza szerint szintén aláírta a nyilatkozatot, 2010. június 6-tól 2018. május 16-ig a Honvéd Vezérkar vezetője volt, majd ezt követően honvédelmi miniszteri pozíciót is betöltött.
Az eredetileg névtelen forrásból származó nyilatkozatra Magyar Péter válasza az volt, hogy a hatalom félelme mindent áthat.
Ruszin-Szendi részvétele a Tisza Párt kongresszusán jelentős politikai hullámokat vert. A helyzet körüli feszültségről Hadházy Ákos és Toroczkai László is kifejtették álláspontjukat, míg Németh Szilárd nyíltan szégyennek minősítette az altábornagy lépését.
Kósa Lajos emlékeztetett arra, hogy "a tábornok úr korábban is okozott már meglepetéseket."