A belgrádi iskolai ámokfutással vádolt fiatal fiú szüleit bírósági ítélet terhelte.

A belgrádi felsőbíróság döntése értelmében a tavalyi iskolai ámokfutás ügyében a fiú apját 14,5 év börtönbüntetésre ítélték, míg az anyjára első fokon 3 év letöltendő büntetést szabtak ki. A fiú lövészoktatóját pedig 15 hónapra kötelezték a rácsok mögé.
2023. május 3-án, Belgrádban egy tragikus esemény történt egy általános iskolában, ahol egy fiú kilenc osztálytársát és az iskolaőrt lőtte le. A fiú mindössze 13 éves volt a bűncselekmény elkövetésekor, ezért a szerb jogszabályok értelmében nem vonható büntetőjogi felelősségre. Jelenleg pszichiátriai megfigyelés alatt áll. A fiú apját az általános biztonság súlyos veszélyeztetése és a kiskorú elhanyagolása miatt, míg az anyját ugyanezen vádak mellett illegális fegyverbirtoklásért állították bíróság elé. Mindkét szülő határozottan tagadja, hogy bármilyen bűncselekményt elkövettek volna.
Az eljárás januárban vette kezdetét a szülők és a lövészoktató ellen. Az ügyész a lehető legszigorúbb büntetések kiszabását indítványozta a vádlottakra, hangsúlyozva, hogy nem állnak fenn enyhítő körülmények. A vádlottak részéről semmiféle megbánás, valamint az áldozatok családtagjai iránti együttérzés sem mutatkozott meg, ami tovább súlyosbította a helyzetet.
A vádirat szerint a fiúnak az apja tanította meg a fegyverhasználatot, és rendszeresen jártak lőtérre. A férfi ugyan rendelkezett fegyvertartási engedéllyel, de a fegyvereit nem az előírt biztonsági szabályok szerint tárolta.
Az iskolai tömeggyilkosság helyszíne még mindig zárva van, a szóban forgó tantermet nem használják, de az iskolában tovább folyik az oktatás. A teremből a tervek szerint emlékhelyet alakítanak ki. A történtek után sok diákot más iskolába írattak át a szülei.
Az iskolai ámokfutás utáni éjszaka sötét és tragikus eseményei rázkódtatták meg Mladenovacot, ahol egy 20 éves fiatal gépkarabéllyal támadt a járókelőkre, és ezzel nyolc ember életét oltotta ki. Az elkövetőt december elején húsz év börtönbüntetésre ítélték. Szerbiában a legsúlyosabb büntetés, amit kiszabhatnak, 40 év, de mivel Uros Blazic tette elkövetésének pillanatában még csak 20 éves volt, a törvények értelmében legfeljebb 20 évre ítélhető.
A két eset megrázta Szerbiát, és tömegtüntetésekhez vezetett. A szerb kormány több intézkedést hozott, többek között fegyverleadási amnesztiát hirdettek, aminek során az ország állampolgárai már több mint 100 ezer fegyvert és lőszert adtak le. Emellett Szerbia minden iskolájában állandó rendőri felügyeletet vezettek be, és elkezdték a büntetőjogi felelősségre vonhatóság alsó korhatárának 14-ről 12 évre csökkentését.
Az 1990-es évek délszláv konfliktusai után a civil lakosság körében jelentős mennyiségű fegyver maradt fenn. A médiában közzétett statisztikák alapján Szerbiában körülbelül 100 emberre átlagosan 40 lőfegyver jut, ami aggasztó számadat a társadalom biztonságára nézve. (MTI)