Megkezdődött Budapest legújabb templomának építése, ám a felszentelés után kizárólag a hívek léphetnek be a szent falak közé.


Az Utolsó Napi Szentek Jézus Krisztus Egyháza (közismertebb nevén mormonok) magyarországi temploma hosszú keresgélés után Óbuda külső részén kapott helyet. Az építkezés három év múlva fejeződhet be, a költségeket teljes egészében az egyház állta, a magyar állami költségvetésből nem fogadnak el támogatást.

Öt évvel a hivatalos bejelentést követően megkezdődött Az Utolsó Napi Szentek Jézus Krisztus Egyháza – közismertebb nevén a mormonok – első magyar templomának építése. A különleges kapavágási ünnepséget az óbudai Harsánylejtőn tartották, ahol a Kocsis Sándor utca és a Borsikafű utca találkozásánál valósul meg a projekt.

Az ünnepség során, ahol körülbelül ötszáz egyháztag gyűlt össze, Rubén V. Alliaud, az argentin származású elnök is köszöntötte a jelenlévőket. Alliaud úr felelőssége kiterjed Európa Középső Területének 37 országára, köztük hazánkra, Magyarországra is, így szavai különösen nagy súllyal bírtak az eseményen.

Bár a területen még csak most kezdődik az építkezés, a látványterveket már korábban bemutatták. (Címlapképünkön.) A tervek szerint a templom 1600 négyzetméteres lesz, a családi házas övezetben helyet kapott telekre pedig egy 1000 négyzetméteres zarándokház és parkoló is épül.

A területet 2023-ban vásárolta meg az egyház a Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt-től. Ha minden jól megy, három év múlva készülnek el az építkezéssel.

Nem éppen a kapkodás jellemzi az építkezés menetét: a budapesti templom, amelyet hét másikkal együtt 2019-ben hirdettek meg Salt Lake Cityben, Russell M. Nelson, Az Utolsó Napok Szentjeinek Jézus Krisztus Egyháza elnöke által, már régóta várat magára. Az új templomok felépítésével az egyház európai templomainak száma 15-re nő, míg a globális összlétszám 209-re emelkedik.

Első pillantásra talán szokatlannak tűnhet, de a Salt Lake Cityben tett bejelentés rendkívüli jelentőséggel bír az egyház történetének szövetében. Ez a közösség, amely világszerte közel 17,5 millió tagot számlál, a vasárnapi istentiszteleteket nem templomokban, hanem gyülekezeti házakban tartja. Hazánkban is találhatóak ilyen helyszínek, például Budapesten a zuglói Tihany téren és a XII. kerületi Hajnóczy József utcában. A templomok szerepe viszont egészen más: itt zajlanak a különféle szertartások, mint például a házasságkötések. Ami talán még fontosabb, hogy ezek az épületek kizárólag egyháztagok számára hozzáférhetők. Budapesten is így lesz ez; a templom nyílt napjainak keretében néhány hétig bárki betekintést nyerhet, de utána már csak az egyháztagok léphetnek be. Jelenleg Magyarországon körülbelül 5200-an tartoznak ehhez a közösséghez.

A telekvásárlás és az építkezés költségét az egyház állta (a hívek egyébként tizedet fizetnek), az Utolsó Napok Szentjeinek Jézus Krisztus Egyháza nem fogad el támogatást a magyar állami költségvetésből.

A döntés, hogy Magyarországot választották a következő templomhelyszínül, mögött racionális és érzelmi indokok egyaránt állnak. Jelenleg hazánkban körülbelül 5200 tagja van az egyháznak, akik általában a németországi Freiberg templomát keresik fel a jelentős események során. Az egyház vezetősége folyamatosan figyelemmel kíséri a gyülekezetek fejlődését, és ennek alapján mérik fel, hol van szükség új templomok felállítására. Az utóbbi időszakban a templomépítések száma is növekedett, hiszen céljuk, hogy a híveket még közelebb hozzák a közösségükhöz. Világszerte 197 templom működik, és jelenleg 185 új templom építése vagy felújítása zajlik. A budapesti templom lesz a 16. Európában, ami tovább erősíti a közösség jelenlétét a kontinensen.

A budapesti templom nem csupán a magyarok számára jelent majd különleges jelentőséget; a szomszédos országokból is sokan fognak ide látogatni. Minden olyan hívő, akinek a magyar főváros közelebb van, mint a már meglévő templomok Freibergben, Bernben, Rómában, Párizsban vagy Kijevben, szívesen érkezik majd, hogy részesüljön a közösség élményében.

2023 szeptemberének végén az egyház vezetői találkozóra gyűltek össze Novák Katalin köztársasági elnökkel az Egyesült Államokban, Salt Lake City varázslatos városában. A megbeszélés középpontjában a Magyarországon tervezett templom építése állt, amely fontos mérföldkő lehet a közösség számára.

Related posts