Ez valóban egy izgalmas fejlődés! A mesterséges megtermékenyítés területén elért óriási áttörés most lehetővé tette, hogy laboratóriumi körülmények között készítsenek spermiumokat. Ez a felfedezés új perspektívákat nyithat a termékenységi kezelésekben és


A laboratóriumban előállított petesejtek és spermiumok forradalmasíthatják a termékenységi kezeléseket, de az etikai kérdéseket is felvetnek. Az Egyesült Királyság termékenységi felügyeleti szerve, a Humán Megtermékenyítési és Embriológiai Hatóság (HFEA) szerint a technológia egy évtizeden belül valósággá válhat, ami új lehetőségeket nyithat meg, de egyben példátlan kockázatokat hordoz- tárta fel a The Guardian.

A Szilícium-völgyi befektetések révén a tudósok figyelemre méltó áttöréseket értek el az in vitro ivarsejtek (IVG) kutatásának terén. Ez a forradalmi technológia lehetőséget biztosít arra, hogy genetikailag módosított bőr- vagy őssejtek felhasználásával laboratóriumi körülmények között állítsanak elő petesejteket vagy spermiumokat.

Peter Thompson, a HFEA vezérigazgatója kifejtette, hogy az in vitro gametogenezis (IVG) technológia forradalmasíthatja az emberi spermiumok és petesejtek kutatási célú hozzáférhetőségét. "Ha a módszer bizonyul biztonságosnak, hatékonynak és a társadalom által is elfogadottnak, akkor új lehetőségeket kínálhat a termékenységi kezelések terén, különösen azok számára, akik alacsony spermiumszámmal vagy csökkent petefészek-tartalékkal küzdenek" - hangsúlyozta Thompson.

A technológia merész új horizontokat nyit meg, amelyek között szerepel a "szóló szülői szerepvállalás" és a "multiplex szülői szerepvállalás" fogalma is. Julia Chain, a HFEA elnöke ironikus humorral fűszerezte a diskurzust, amikor azt mondta: "Olyan, mintha Steven Spielbergnek kéne rendeznie ezt a bizottsági ülést."

Az IVG-k klinikai alkalmazása jelenleg tilos az Egyesült Királyságban, és jelentős akadályokba ütközne a biztonságosságuk bizonyítása. A technológia számtalan etikai kérdést vet fel, különösen az egyedüli szülői szerepvállalás esetében, amely óriási veszélyt jelenthet a recesszív genetikai rendellenességek szempontjából.

Frances Flinter, a londoni King's College klinikai genetika emeritus professzora figyelmeztetett: "Ez a vérfertőzés szélsőséges megnyilvánulása. Ezért rendkívül veszélyes, és senki sem tarthatja biztonságosnak." A HFEA tagjai egyetértenek abban, hogy az egyedüli szülői szerepvállalást tiltanunk kellene. Ezzel szemben a többszörös szülői kapcsolatok engedélyezése mellett érvek szólnak, mivel ezek nem hordozzák magukban ugyanazokat a biológiai kockázatokat.

A technológia fejlődése újabb etikai kérdéseket vet fel, mint például a kiterjedt embrió-szűrővizsgálatok alkalmazása, ami bizonyos területeken az eugenika modern formájaként is értelmezhető. Továbbá, az életkorhoz kapcsolódó korlátok csökkentése új kihívások elé állíthat minket, hiszen az idősebb anyák esetében megnövekedett kockázatokkal kell számolnunk a terhesség során.

Thompson kiemelte, hogy noha az IVG-kkel kapcsolatos kutatások üteme figyelemre méltóan gyors, a kérdés, hogy mikor válnak ezek a módszerek valóban életképes opcióvá a terápiás gyakorlatban, továbbra is nyitott. A HFEA ajánlása szerint célszerű lenne, ha a jövőben törvényi keretek közé helyeznék az IVG-k alkalmazását, hangsúlyozva, hogy a biológiailag kockázatos felhasználásuk soha nem nyerhetne engedélyt a kezelési eljárások során.

Related posts