Egy új, ingyenesen elérhető kínai alkalmazás robbant be a letöltési toplisták élére, ahogy a TikTok betiltása egyre közeledik. Ez a fejlemény izgalmas alternatívát kínál a TikTok kedvelőinek, akik új módon szeretnék megosztani kreativitásukat és szórakozt

Az Egyesült Államok kormánya szerint félő, hogy a TikTok-felhasználók adataira rálát a kínai állam is - ezért helyezték kilátásba a szolgáltatás teljes betiltását. Az amerikai felhasználók erre válaszul most tömegesen térnek át egy másik platformra. Mondjuk az is kínai: a letöltési lista élére ugrott a Xiaohongshu.
Január 19-ig a ByteDance-nek döntést kell hoznia: el kell adnia a TikTok amerikai részlegét egy helyi vállalatnak, vagy különben a szolgáltatás betiltásra kerül az Egyesült Államokban. A jövőbeli események kimenetele még mindig kérdéses, de hírek szerint többen is úgy vélik, hogy a platform jól mutatna Elon Musk irányítása alatt.
Mivel a potenciális tiltás 170 millió amerikai felhasználót érint, akik közül sokan a TikTokon keresztül keresnek megélhetést, nem meglepő, hogy az emberek új platformok után kezdtek kutatni. Bár az Instagram a Reels, vagy a YouTube a Shorts révén kínál alternatívákat, úgy tűnik, hogy az amerikai felhasználók inkább egy eddig kevésbé népszerű platform felé fordulnak, amely szintén kínai származású.
A Xiaohongshu (Hsziaohungsu) egy izgalmas platform, ahol a felhasználók rövid videókat oszthatnak meg. A TechCrunch szerint a népszerűsége az egekbe szökött, és jelenleg az Apple App Store ingyenes alkalmazásai között az első helyen áll az Egyesült Államokban. Ez a közösségi alkalmazás mára a legkeresettebb lett az iPhone-os felhasználók körében. A hírek szerint számos tartalomgyártó felfedezte a kínai applikációt, és aktívan népszerűsíti a videóiban, arra ösztönözve a követőit, hogy töltsék le és csatlakozzanak a platformhoz.
A Xiaohongshu 2013-ban indult el, mint a TikTok alternatívája, ám az alkalmazásba képeket is fel lehet tölteni, aminek elrendezése pont olyan, mint ahogy azt az Instagramról ismerni. Emiatt sokan a kínai Instagramként tekintenek rá.
Az indulás óta töretlenül fejlődik a platform, amelynek népszerűségét a Covid-járvány is jelentősen fellendítette. Jelenleg 300 millió havi aktív felhasználója van, közülük 79%-ot nők alkotnak. A platform mögött álló vállalat eddig összesen 917 millió dollárnyi befektetéshez jutott olyan jelentős cégektől, mint az Alibaba és a Tencent, és a 2024-re vonatkozó értékelése 17 milliárd dollárra rúg. A Bloomberg legfrissebb jelentése alapján a Xiaohongshu 2024-ben akár 1 milliárd dollárral is növelheti nyereségét.
Kérdés, hogy a felhasználók érdeklődése meddig fog kitartani, és az is, hogy ha marad a TikTok az Egyesült Államokban, akkor maradnak-e a felhasználók a platformnál. Ha marad a népszerűsége, akkor az azt is megmutathatja, mennyit ér az amerikai TikTok-tilalom. Emellett az is érdekes kérdés, hogy mit lép a megnövekedett érdeklődésre a Xiaohongshu, ami eddig nem nyitott piacot az Egyesült Államokban, és leginkább a kínai piacra fókuszál.