Európa egyik legnagyobb darkneten működő kábítószerpiacát sikeresen felszámolták, ezzel jelentős lépést téve a kábítószer-kereskedelem visszaszorítása érdekében.

A kontinens egyik legnagyobb drogkereskedelmi központját, a darknet világában tevékenykedő Archetyp Marketet egy szakszerűen megtervezett nemzetközi művelet keretein belül felszámolták.
Az európai bűnüldöző hatóságok sikeresen felszámolták a kontinens egyik legnagyobb illegális online kábítószerpiacát, az Archetyp Marketet, amely a darknet mélyén működött. A művelet egy széleskörű, nemzetközi együttműködés keretein belül zajlott, és a német hatóságok hétfői tájékoztatása szerint jelentős eredményeket hozott. Az MTI által közzétett információk szerint a művelet célja a bűnözők hálózatának leleplezése és a kábítószer-kereskedelem visszaszorítása volt.
A 2025. június 11. és 13. között végrehajtott összehangolt akcióban öt európai ország - Németország, Hollandia, Spanyolország, Svédország és Románia - több száz nyomozója vett részt, akik egyszerre csaptak le az oldal működtetésével gyanúsított személyekre, valamint az infrastruktúrát biztosító szerverekre.
Az Archetyp Market révén legalább 250 millió euró (több mint 100 milliárd forint) értékben bonyolítottak le kábítószer-értékesítéseket – tájékoztattak a nyomozásban kulcsszerepet betöltő német ügyészek.
A platform öt éven át rejtőzködött a darknet mélyén, amely az internet egy olyan szegmense, ahol a keresőmotorok nem tudnak barangolni, és csak speciális szoftverek révén lehet elérni. Itt széles választékban kínálták a kábítószereket: a kannabisztól a heroinig terjedően, mindenféle tudatmódosító szerhez hozzáférhettek az érdeklődők, mindezt kizárólag kriptovalutás tranzakciók révén.
A nemzetközi nyomozás keretében együttműködött az Europol, az FBI és a Kábítószer-ellenes Ügynökség (DEA), különösen a kriptovalutás tranzakciók nyomon követésében, valamint a rendkívül veszélyes szintetikus opioidok, mint például a fentanil és a karfentanil azonosításában. Ezek a vegyületek már több ezer ember életét követelték az Egyesült Államokban.
A piactér leállításakor több mint 600 ezer felhasználói fiók működött rajta, és körülbelül 3200 aktív eladó kínálta termékeit.
A német hatóságok megerősítették, hogy Barcelonában őrizetbe vették a platform állítólagos alapítóját és üzemeltetőjét, egy 30 éves német férfit. A rendszer működéséhez szükséges szervereket Hollandiában leállították, míg Svédországban további hét gyanúsítottat tartóztattak le.
Az akció során a hatóságok körülbelül 7,8 millió euró értékű vagyontárgyat, valamint számítógépeket, mobiltelefonokat és egyéb digitális nyomokat koboztak el.