Forradalmi áttörés a rák elleni küzdelemben: sikeres hallgatói startupok új generációja!


Az ELTE Innovatív Kutatója címet 2024-ben Csámpai Antal és Mező Gábor közösen nyerték el, köszönhetően az "imipridon-származékok a rákellenes terápiákban" című forradalmi felfedezésüknek.

A Csámpai professzor által irányított innovatív kutatócsoport egy olyan új, tumorellenes terápiás hatóanyag-jelöltet fejlesztett ki, amely a legmodernebb, kismolekulás gyógyszerek között foglal helyet. Ennek a fejlesztésnek az a célja, hogy a jövőben hatékonyan helyettesíthesse a kemoterápiákhoz társuló, gyakran súlyos mellékhatásokkal járó kezeléseket. A csapat által felfedezett imipridon származék, a TBP-333, kiemelkedő tulajdonságaival, alacsony toxicitásával és erőteljes tumorellenes hatásával jelentős előnyökkel bír a hasonló molekulákhoz képest. A Semmelweis Egyetem munkatársaival közösen kifejlesztett találmányt a két intézmény a világ számos országában és régiójában szabadalmaztatja, aminek révén remélhetőleg több millió ember életét tudjuk megóvni a jövőben.

Mára az ELTE minden karán születnek kiemelkedő, társadalmi szempontból értékes innovációk. Ennek szellemében a rendezvény keretében a Bölcsészettudományi Kar innovációs felhívására beérkezett legjobb pályázat készítője, Horn Ildikó, is a színpadra lépett. Az ő vezetésével készült HistoRave, egy történész webapplikációs keretrendszer, amely a szakmai tudást modern technológiai megoldásokkal ötvözve lehetővé teszi az interaktív történelemtanulás új formáit. Ez az alkalmazás a jövőben mind a tanárok, mind a diákok számára hasznos eszközként szolgálhat, elősegítve a tanulás élményének gazdagítását.

Az Egyetem évente kiemeli azokat a fiatal tehetségeket, akik már tanulmányaik alatt is innovatív ötleteken dolgoznak és vállalkozásokat indítanak. Az utolsó év során számos diák prezentálta kreatív projektjeit különféle eseményeken, és ezekért méltánylásban részesültek.

Dobogós helyezést értek el mindhárom esetben ELTE-s részvétellel a Magyar Egyetemi Startup Program záróeseményén a következő diákcsapatok:

A CHARM-EU egyetemközi szövetség első alkalommal megrendezett, fenntarthatósági témájú startup versenyének magyar győztese a GuardenAI csapata lett. E projekt célja, hogy a gépi tanulás segítségével elkerülhetővé váljon a vegyszeres beavatkozás a mezőgazdasági kártevő-mentesítés során, lehetővé téve ezzel, hogy egészségesebb élelmiszerek kerüljenek a fogyasztók asztalára. Kelecsenyi Nándor és Csik Ákos innovatív megoldása egy fejlett mesterséges intelligenciával és lézertechnológiával felvértezett autonóm robot, amely képes azonosítani a burgonyafertőzést okozó kártevőket, majd precízen, lézeres módszerrel elpusztítani őket.

Related posts