Fülöp-szigeteki vendégmunkások: Magyarországon nem találták meg a helyüket, míg a szomszédos országban szívesen fogadják őket – ott mindenki boldog a jelenlétüktől. - Világgazdaság

2023 végén izgalmas fordulatokkal gazdagodott Budapest közlekedési története, amikor híre ment, hogy Fülöp-szigeteki buszsofőrök érkezése volt tervben a fővárosba. A legnagyobb külsős buszszolgáltató, az Arriva, a járművezetőket kívánta alkalmazni, hogy enyhítse a sofőrhiányt. Azonban a városvezetés lépett közbe, és megakadályozta a terv megvalósulását. A filippínó buszsofőrök sorsa ezután rejtélyessé vált, mivel nyomtalanul eltűntek, és most kiderült, hogy történetük egy meglepő, különös fordulatot vett.
Hiába volt szó róla hosszú ideig, mégse jelentek meg Magyarországon, pontosabban Budapesten a Fülöp-szigeteki buszsofőrök. Most pedig nagy biztonsággal kijelenthető, hogy nem is fognak, miután egészen máshol találtak munkát.
Fülöp-szigeteki buszsofőrök Magyarországon: egy különleges történet a multikulturalizmus jegyében. Az országunkban dolgozó Fülöp-szigeteki buszsofőrök nem csupán a közlekedést biztosítják, hanem egyúttal hidat képeznek a két kultúra között. Tapasztalataik és szokásaik színesítik a magyar városok mindennapjait, miközben a helyi közlekedési rendszer részeként hozzájárulnak a hatékony és barátságos utazási élményhez. Az ő jelenlétük emlékeztet minket arra, mennyire gazdagítják a külföldi munkavállalók a társadalmat, és hogy a sokszínűség igazi érték.
A Fülöp-szigeteki buszsofőrök története 2023 végén robbant be a magyar közéletbe, amikor novemberben 23 fő megérkezett Budapestre. Érdekesség, hogy nem a BKV-val kötöttek szerződést, hanem a főváros legnagyobb külsős szolgáltatójával, az ArrivaBus Kft.-vel állapodtak meg. E társaságról elmondható, hogy körülbelül 480 járművet üzemeltet, és három különböző szolgáltatási területen nyújtja szolgáltatásait:
A nemzetközi mobilitási vállalat haza cége annak idején közleményt adott ki, amelyben igyekezett nyugtatni a hír hallatán alaposan felbolydult közvéleményt. Nem csak az utazóközönség fogadta ugyanis erős fenntartásokkal a vendégmunkás buszsofőröket, hanem a járművezetők is.
Az Arriva válaszában hangsúlyozta, hogy a Fülöp-szigetekről érkező munkavállalók csak egy alapos és szigorú kiválasztási folyamat után csatlakozhatnak a csapathoz. Emellett az újonnan érkezőknek kötelezően részt kell venniük egy képzési programon is. A tervek szerint legkorábban 2024 januárjában kezdhetik meg munkájukat a fővárosi közlekedésben. Fontos megjegyezni, hogy a cég nem csupán a Fülöp-szigetekről érkező, hanem már tapasztalt buszvezetőket is keres, akik hazájukban és más országokban szereztek jelentős tapasztalatokat, emellett intenzíven toboroznak magyar munkavállalókat is.
A cég vezérigazgatója pedig arra is rámutatott, hogy a lépés a budapesti buszközlekedés zavartalan ellátását szolgálja, ugyanis a fővárosi közösségi közlekedésben mindennapossá vált a sofőrhiány. Azt is megjegyezte, hogy a Fülöp-szigeteki járművezetők az akkori állomány kevesebb mint 5 százalékát fogják kitenni és a kiválasztott vonalakon angol nyelven beszélő diszpécserek támogatása mellett teljesítenek majd szolgálatot. Végezetül jelezte, hogy ugyanakkora bérre jogosultak, mint a magyar munkavállalók.
A Fülöp-szigeteki buszsofőrök nem kapták meg a szükséges figyelmet: a szomszédos területen hirtelen megjelentek a lehetőségek, amelyek elvették tőlük a munkát.
Az Arriva ambiciózus tervei végül nem valósultak meg, miután a főváros vezetése határozottan ellenállt a kezdeményezésnek. Kiss Ambrus, aki akkoriban főpolgármester-helyettes volt, többször is világosan kifejezte, hogy nem állnak a fülöp-szigeteki vendégmunkások budapesti buszsofőrökként történő alkalmazása mögött.