Íme néhány kreatív ötlet, hogy a karácsonyt még élvezetesebbé tegyük: 1. **Készítsünk közös hagyományokat**: Alakítsunk ki új szokásokat, mint például közös sütögetés vagy ajándékok készítése, hogy a család minden tagja részt vehessen a készülődésben. 2

Idén a "ledolgozós" hétvégék miatt karácsony táján hat napot leszünk otthon - és a szilveszter este még csak ezután következik. Jön az időszak, amikor retteghet a gyomor, és duplán rossz az alkohol. Szakértőket kérdeztünk, mit tehetünk, hogy ne fájjon nagyon.
A szeretet ünnepén, a lánykérések izgalmától kezdve a családi feszültségekig, bármi megtörténhet. Egy azonban biztos: az ünnep egyik legfontosabb eleme a roskadozó karácsonyi asztal. A szentestétől egészen újévig tartó időszakban hajlamosak vagyunk nemcsak az idegrendszerünket, hanem a gyomrunkat is alaposan megterhelni. Idén ráadásul a "ledolgozós" hétvégék miatt hat napot töltünk otthon, és ez még nem is minden, hiszen a szilveszter estéje is csak ezután következik. Így különösen kihívásokkal teli időszakra számíthatnak a jó étvággyal rendelkező vendégek és az egészségügyi intézmények.
Dr. Bánfalvi Péter, az Aranyér Központ proktológusa, valamint a GasztroKlinika szakértői, Dr. Szász Norbert gasztroenterológus és Dobák Zita dietetikus közreműködésével felfedeztük, miként tehetjük élvezetesebbé és könnyebbé az ünnepi étkezéseket.
Bár sokan azt feltételezik, hogy ha az év többi részében odafigyelünk az étkezésünkre, akkor egy-egy ünnepi nap nem okozhat komolyabb problémát, a szakértők más véleményen vannak. A gasztroenterológusok figyelmeztetnek, hogy az ünnepek utáni időszakban a leggyakoribb emésztési panaszok közé tartozik a puffadás, a hasi fájdalom és a székrekedés, melyek jellemzően a túlzott és rendszertelen étkezés következményei. Ezen felül az elhízás is komoly kockázatot jelent, és a bélpanaszok mellett szív- és érrendszeri problémák is könnyedén kialakulhatnak. Az ízletes hagyományos ételekről azonban nem szükséges teljesen lemondanunk; csupán érdemes néhány étkezési szokásunkat átgondolni és átalakítani.
A dietetikus szerint a hagyományos ételekről nem szükséges lemondanunk az ünnepek alatt, de érdemes néhány kreatív újítást bevezetni a menübe. A rántott hús és a mézeskalács öröksége megmaradhat, sőt, apró trükkökkel kímélőbbé tehetjük ezeket az ételeket. Például a panírozáshoz választhatunk magasabb rosttartalmú, akár teljes kiőrlésű zsemlemorzsát, így a tápanyagtartalom is javul. A hús sütése során pedig csökkenthetjük az olaj mennyiségét: használjunk olajspray-t sütőpapíron, így a panírozott szeletek továbbra is ízletesek maradnak, de sokkal egészségesebb formában készülnek el, ráadásul az olajszag is elkerülhető. Az ünnepi asztalra így is elhozhatjuk a hagyományok ízét, miközben a tudatos táplálkozásra is figyelünk.
Jelentős mértékben támogathatjuk emésztésünket, ha néhány egyszerű lépést követünk.
Az éhségérzettel kapcsolatban gyakran két fontos tévedést követünk el. Bánfalvi Péter proktológus rámutat, hogy sokszor nem figyelünk kellőképpen a folyadékbevitelünkre; hajlamosak vagyunk az ivás helyett inkább az étkezésekre és a kávézásra összpontosítani. Emellett egy másik probléma is fennáll: a gyomor teltségének érzete gyakran összekeveredik az éhségérzettel, így hajlamosak vagyunk folyamatosan újabb falatokkal megterhelni magunkat, még akkor is, ha már bőségesen ettünk. Ez a viselkedés a gyomornak olyan ingereket ad, amelyek arra ösztönöznek bennünket, hogy együnk, és ennek következményei könnyen súlyosak lehetnek.
A gasztroenterológus hangsúlyozta, hogy az ünnepek alatt fogyasztott alkohol nem csupán a lelkünkre gyakorol hatást, hanem a gyomorszájunkat is ellazítja, így fokozva az éhségérzetet. A már így is megfeszített munkát végző máj védelme érdekében érdemes lehet az alkoholfogyasztást mértékkel kezelni az ünnepi időszakban.
Érdemes ezeket a napokat a kisebb, de gyakoribb étkezések jegyében tölteni. Így a zsírosabb ételek után is adjunk magunknak elegendő időt az emésztésre, mielőtt a következő fogást vagy egy ínycsiklandó desszertet fogyasztanánk. Ezzel megelőzhetjük a későbbi kellemetlenségeket. Noha a téli hidegben sokkal vonzóbb a meleg italok mellett a kényelmes otthonunkban időzni, ne hagyjuk figyelmen kívül a mozgás fontosságát sem!
Szász Norbert gasztroenterológus véleménye szerint a panaszok 80%-a általában magától elmúlik. Ugyanakkor a megmaradó 20%-nak sürgősségi jellegű problémát is takarhat. Amikor kellemetlen tünetek lépnek fel, sokan hajlamosak az azonnali megoldást keresni, és fájdalomcsillapítókat, görcsoldókat vagy enzimkészítményeket alkalmazni.
A tünetek kezelése önmagában nem nyújt valódi megoldást; ezek a gyógyszerek csupán átmeneti enyhülést kínálnak, valójában csak félrevezetjük velük a testünket.
A gyógyszerek rendszeres szedése nem ajánlott, mivel ha túlzottan hozzászokunk, akkor egy esetlegesen súlyosabb betegség során a tabletták már nem tudják megfelelően csökkenteni a fájdalmat. Az akut tünetek egy része visszafordítható, de komolyabb problémák, mint például epekő vagy hasnyálmirigy-gyulladás is megjelenhetnek. Ezért fontos, hogy ilyenkor szakemberhez forduljunk a megfelelő kezelés érdekében.
A nagy zabálások időszaka a legkisebbek szervezetét is megterheli, de néhány egyszerű trükkel őket is megkímélhetjük a felesleges fájdalmaktól.
Sok szülőnek ismerős lehet, hogy már a ketchup is szinte zöldségnek számít, és nehéz a gyerekeket rávenni, hogy a paprika vagy a paradicsom ne a kukában végezze. A szakember szerint ezért érdemes változtatni az állagon: a kisebbek nagyon szeretik az édesebb, krémesebb dolgokat, ezt még a babakorból hozzák magukkal; a karácsonyi asztalon is helyet szoríthatunk a különböző zöldségkrémleveseknek, de a süteményekbe is belecsempészhetjük a gyümölcsöket reszelve vagy püré formájában.
Egy-egy étkezés során, mint például a rántott hús mellé, érdemes olyan köreteket választani, amelyek a gyerekek ízlésének is megfelelnek. Dobák Zita dietetikus tapasztalatai alapján a legnépszerűbb zöldségek a kicsik körében a répa és az uborka. A szakember kiemeli, hogy nemcsak az íz, hanem a tálalás is fontos szerepet játszik: a színes és látványos fogások sokkal inkább felkeltik a gyermekek érdeklődését.