Íme egy különleges pillantás a magyar filmes ikonra, az Oscar-díjas Mephisto rendezőjére, aki 87 évesen is lenyűgöző szellemiséggel és életerővel bír.


87 éves korában is lenyűgöző méltósággal és kisugárzással jelent meg Szabó István a Gelencsér Gáborral folytatott interjú során. A Mephisto Oscar-díjas rendezője ismét a figyelem középpontjába került, megmutatva, hogy tehetsége és varázsa időtlen.

A magyar filmművészet krónikája elképzelhetetlen Szabó István nélkül, akinek neve szorosan összefonódik a hazai mozgókép történetével. Művei nem csupán egyszerű filmalkotások, hanem mélyreható lenyomatok, amelyek a történelem, az emberi lélek és az identitás összetett és olykor fájdalmas rétegeit tárják fel. Ő az a rendező, aki nemcsak hazai, hanem nemzetközi szinten is elismert, és aki Magyarországot az Oscar-díj színpadának középpontjába állította, ezzel is hozzájárulva a magyar kultúra globális elismertségéhez.

Elsőként a Mephisto című filmjével írta be magát a filmtörténet nagy könyvébe – ez a mű 1981-ben elnyerte a Legjobb nemzetközi filmnek járó Oscar-díjat, és ezzel a magyar filmgyártás egyik legnagyobb áttörését hozta el. A Klaus Mann regényén alapuló dráma a hatalomhoz való alkalmazkodás, a művészet esszenciája és a kompromisszumok dilemmáját tárgyalja olyan mélységgel, amelyre addig ritkán volt példa a vásznon.

De a legendás magyar filmrendező, Szabó István életműve nem állt meg itt. Az Apa, a Budapesti mesék, a Redl ezredes, a Hanussen és a Napfény íze mind-mind meghatározó darabjai a magyar és európai filmművészetnek. A Mephisto óta eltelt évtizedekben a rendező stílusban, de gondolatiságban is irányt mutatott a következő generációknak.

Related posts