Kína partvidékén különös esemény zajlik: a tenger alatti infrastruktúra körüli feszültség fokozódik, ami aggasztó jeleket ad a régió stabilitását illetően.


Egy újabb kábelt vágtak el rejtélyes körülmények között Tajvan környékén, amihez a helyi hatóságok gyors intézkedéseket tettek - értesült a South China Morning Post.

A tajvani parti őrség hivatalos tájékoztatása szerint február 25-én, kedden kora hajnalban őrizetbe vették a Hong Taj nevű togói bejegyzésű teherhajó nyolcfős legénységét. A gyanú szerint a hajó felelős egy tenger alatti telekommunikációs kábel megrongálásáért, amely a Penghu-szigetek közelében történt, körülbelül hajnali 3 óra tájékán, amikor a jármű horgonyt vetett. A hatóságok megerősítették, hogy a legénység tagjai mind kínai állampolgárok.

A tengerfenéken történt kábelszakadás mögött húzódó okok – legyen szó szándékos szabotázsról vagy véletlen balesetről – jelenleg is alapos kivizsgálás alatt állnak.

- írja a parti őrség közleményében. Tajpej nem zárja ki továbbá, hogy az akció Kína "szürke zónás" hadviselésének része. Ezzel arra utalnak, hogy az elmúlt időszakban megszaporodott a gyanús tevékenység a térségben, amellyel a keleti nagyhatalom igyekszik nyomást gyakorolni a vitatott hovatartozású szigetre. Ez nem kizárólag katonai lépéseket jelent, hanem mást, így akár "halászati baleseteket" is. Az ügyet a nemzetbiztonsági súlyának megfelelően kezelik.

A jármű már korábban is gyanússá vált a parti őrség számára, mivel a térségi veszteglése során nem reagáltak egyetlen kapcsolatba lépési kísérletre sem.

A pekingi tisztségviselők egyelőre nem reagáltak az ügyre, mivel szerintük ez nem diplomáciai jellegű ügy.

Nem ez az első alkalom a közelmúltban, hogy a tengerben futó telekommunikációs kábelek ügye feszültséget okoz Tajvan és Kína között. Az elmúlt időszakban gyanúsan megszaporodtak a hasonló sérülési ügyek, párhuzamosan a Balti-tengeren növekvő incidensekkel. A kínai Tajvani Ügyek Hivatalának szóvivője, Csen Binhua viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy évente mintegy 100 hasonló eset történik a világban, de azok nem kapnak ekkora rivaldafényt. Szerinte a sziget hatóságai szándékosan értelmezik félre az esetet, ezzel rossz színben feltüntetve Kínát.

Related posts