Ha valaki ezeket a dolgokat megteszi, az agya gyorsabb ütemben öregedhet.


Az agy állapota nem csupán a genetikai örökségünktől függ: számos egyéb tényező is jelentős hatással van rá, mint például a vérnyomás, a vércukorszint, a dohányzási szokások, sőt, még az iskolai végzettségünk is. Egy új kínai kutatás rávilágít arra, hogy ezek a tényezők gyakran észrevétlenül, de annál súlyosabban befolyásolják legfontosabb szervünket, és hozzájárulhatnak az agyunk öregedésének felgyorsulásához.

Az agy természetes öregedési folyamata mindannyiunk életének része, de az üteme nem elhanyagolható. A Capital Medical University által végzett, 964 fő részvételével zajló kutatás arra világított rá, hogy öt fő egészségügyi és életmódbeli tényező képes jelentősen felgyorsítani ezt a folyamatot. A kutatók MRI-felvételek és gépi tanulási algoritmusok segítségével elemezték az agy állapotát, és megállapították, hogy a magas vérnyomás, a megemelkedett vércukor- és kreatininszint, a dohányzás, valamint az alacsony iskolai végzettség mind hozzájárulnak a kognitív hanyatlás felgyorsulásához. Különösen aggasztó, hogy a legnagyobb kockázatot a kezeletlen magas vérnyomás jelenti, amely sok esetben évekig észrevétlenül, tünetek nélkül károsítja az agyat.

A megfigyelések szerint azoknál, akiknél négy-öt kockázati tényező egyszerre volt jelen, az agy öregedése jelentősen gyorsabban zajlott, mint azoknál, akiknél ezek egyáltalán nem, vagy legfeljebb három formában voltak jelen.

A korai kognitív hanyatlás jelei sokáig rejtve maradhatnak. A mindennapi életben tapasztalható gyakori feledékenység, a tárgyak helyének eltévesztése, a koncentrációs nehézségek, valamint az időpontok és helyszínek összekeverése mind olyan figyelmeztető jelek, amelyekre érdemes odafigyelni. Továbbá a szervezési problémák és a kommunikációs zavarok is árulkodó tünetek lehetnek. A szorongás, a hangulatingadozások és az ingerlékenység szintén figyelmeztethetnek a kognitív funkciók csökkenésére. Fontos hangsúlyozni, hogy ezek a tünetek nem feltétlenül jelentkeznek egy időben, ám már néhány megjelenése is indokolttá teheti a szakmai kivizsgálást.

Az agy védelmének egyik leghatékonyabb módja az életmódváltás. A rendszeres testmozgás, a szellemi aktivitás fenntartása, az egészséges táplálkozás, a dohányzás elhagyása és a vérnyomás, vércukorszint, valamint koleszterinszint rendszeres ellenőrzése mind alapvető lépés. Negyven év felett már évente javasolt a vérnyomás mérése, amit akár gyógyszertárakban is ingyenesen el lehet végeztetni. A korai felismerés és a tudatos életmódválasztás nemcsak évekkel, hanem évtizedekkel is lassíthatja az agy öregedését.

Related posts