Haddad: Európának elengedhetetlen, hogy saját fegyverarzenállal rendelkezzen, ha valóban szeretné irányítása alatt tartani biztonságát.

Benjamin Haddad, Franciaország európai ügyekért felelős minisztere az Euronewsnak nyilatkozva kijelentette, hogy Európának meg kell ragadnia ezt a történelmi pillanatot katonai függetlenségének megerősítésére.
Franciaország arra ösztönzi az európai országokat, hogy helyezzenek nagyobb hangsúlyt a kontinens területén működő fegyvergyártó üzemekbe történő befektetésekre. A jelenlegi, soha nem látott mértékű védelmi kiadások idején sürgeti, hogy a nemzetek lépjenek távol az amerikai fegyverek használatától, és inkább saját iparuk fejlesztésére összpontosítsanak.
Benjamin Haddad, a francia uniós miniszter véleménye szerint az európai védelmi ipar támogatása elengedhetetlen ahhoz, hogy Európa független maradhasson és saját biztonságát hatékonyan kézben tarthassa.
Aggodalomra ad okot, hogy az Egyesült Államokból érkező fegyvereket amerikai szereplők esetleg zárolhatják, valamint korlátozhatják vagy szabályozhatják az európai országok általi felhasználásukat.
Haddad az Euronewsnak kifejtette, hogy Európának elengedhetetlenül szüksége van a technológia feletti kontrollra, hogy maximálisan kihasználhassa annak potenciálját és biztosíthassa a felelősségteljes alkalmazását.
"Ha a technológiai tudás a te kezedben van, akkor az irányítás is a te hatáskörödbe tartozik" - fogalmazott az Euronews Europe Conversation című műsorában.
Haddad rámutatott az Ukrajnával kialakult közelmúltbeli vitákra az orosz területre kilőtt nagy hatótávolságú rakéták használata miatt.
Ukrajna a közelmúltig nem használhatott bizonyos fegyvereket az amerikai és európai fegyveradományozók által előírt tilalmak miatt. Ennek eredményeként az ukrán hadsereg arra panaszkodott, hogy egészen a közelmúltig "fél kézzel a háta mögött harcolt".
"Nézzük át azokat a vitákat, amelyeket a Ukrajnába irányított nagy hatótávolságú rakétákkal kapcsolatban folytattunk" - fogalmazott Haddad.
"Ha ezek az alkatrészek amerikai származásúak, és az Egyesült Államok döntéshozói úgy határoznak, hogy Ukrajna nem végezhet mélységi támadásokat saját védelme érdekében az orosz célpontok ellen, akkor ők jogosultak lesznek a fegyverhasználat szabályozására - még abban az esetben is, ha az európai országok, amelyek ezeket az eszközöket adományozták, ezt elfogadták" - tette hozzá.
Az Európai Unió bejelentette, hogy egy figyelemre méltó, akár 800 milliárd eurós befektetési csomagot indít el, melynek célja az európai védelmi ipar támogatása és az uniós országok biztonsági helyzetének megerősítése.
Az EU ReArm programja egy ambiciózus kezdeményezés, amely 150 milliárd eurós keretet irányoz elő, hogy fejlessze a radaros technológiákat, erősítse a légvédelmi rendszereket, valamint korszerű rakétákra és drónokra fektessen be.
Franciaország és egyéb országok egyetértenek abban, hogy a pénzeszközöket inkább az európai gazdaságba kellene visszaforgatni. Ezzel a lépéssel nemcsak az európai technológiai innovációt lehetne ösztönözni, hanem az EU-n belüli munkahelyek teremtését is elősegítenénk, ahelyett, hogy az Egyesült Államokat részesítenénk előnyben.
"Fontos, hogy politikai nézőpontból is világosan kifejezzük: ez az újraiparosítás, a gyárak létrehozása és a munkahelyek teremtése Európában valósul meg, nem pedig a védelmi létesítmények finanszírozásáról van szó Kentuckyban vagy Pennsylvaniában" - hangsúlyozta.