Hídon áll Hadházy Ákos és a Momentum – de merre tart ez az irány?


Tonnányi drogkészletet foglaltak le Csepelen, ahol Magyarország egyik legnagyobb drogüzeme működött. A hatóságok jelenleg ennek a bűnszervezetnek a felszámolásán dolgoznak.

Nagy Attila Tibor, politikai elemző véleménye szerint a budapesti ellenzéki demonstrációk politikai befolyása jelenleg meglehetősen korlátozott, mivel hiányzik belőlük a megfelelő szervezettség és átgondolt stratégia. A gyülekezési jog szigorítása komoly kihívást jelent, a kormányoldal pedig inkább kivár a helyzet alakulására. A nyárra tervezett Pride esemény lehet az igazi teszt, amely megmutathatja, milyen irányba haladnak az ellenzéki törekvések. Ez a Pillanatkép, az Index új elemzői cikksorozata, amely hétről hétre segít eligibilis módon navigálni a politikai tájékozódásban.

Kedden ismét hídlezárásokkal tüntetett Hadházy Ákos a Momentummal a Pride betiltása és a gyülekezési jog korlátozása ellen. A független országgyűlési képviselő bejelentette, hogy jövő kedden folytatják a tiltakozást, ezúttal egy 24 órás demonstrációval.

Nagy Attila Tibor szerint a budapesti hídfoglalásokat és demonstrációkat érdemes nemcsak a deklarált céljaik, hanem a pártpolitikai hatásuk felől is megközelíteni. Emlékeztetett, amint azt Hadházy Ákos is több alkalommal hangsúlyozta, a tüntetések célja a gyülekezési jog szigorításának visszavonása.

Az elemző hangsúlyozta, hogy a szigorító intézkedések nem csupán a gyülekezési törvény módosított változatában, hanem az Alaptörvény potenciális jövőbeli átalakításában is megnyilvánulhatnak, ami azt jelenti, hogy a legmagasabb szintű jogi kereteket is érintik. Ennek következtében a kormány számára komoly presztízsveszteséggel járna, ha ellenzéki nyomásra visszavonná ezeket az intézkedéseket. Ehhez azonban elengedhetetlen lenne egy, a 2014-es netadó elleni tüntetésekhez hasonló, széles körű társadalmi megmozdulás, valamint az, hogy a Hadházy és a Momentum által szervezett demonstrációkat a társadalom többsége is ismerje és támogassa.

A kormány egyfajta stratégiai lépésben bízik, amikor a Pride rendezvény betiltására készül, abban reménykedve, hogy ez a lépés a társadalom szélesebb rétegeinek – vagy legalábbis a Fidesz-KDNP szavazóinak – véleményével összhangban áll. Nagy Attila Tibor hangsúlyozta, hogy a "homoszexuális propaganda" elleni fellépés nem csupán politikai üzenet, hanem egyfajta mozgósító erő is lehet a kormány táborán belül. Különösen aggasztónak tartja, ha a demonstrálók "rendbontást" követnek el, például ha több órára lezárják a hidakat, ami nemcsak a közlekedésben okozhat fennakadásokat, hanem az autósok és fuvarozók türelmét is próbára teheti.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy feltűnő, mennyire hiányzik a szervezettség a demonstrációkból: a hivatalos események, a beszédek elhangzása után nincs valódi vezetője a tömegnek.

A hídlezárások váratlanul következnek be, és jelenleg hiányzik egy világosan kidolgozott stratégia a további intézkedések meghatározására.

- fogalmazott az elemző. Szerinte Hadházy Ákos még magában sem tudta tisztázni, milyen lépésekkel érhetnék el a vitatott jogszabály visszavonását. Az elemző úgy véli, hogy mostanában inkább az a tendencia figyelhető meg, hogy „keddenként demonstrálunk, talán többen csatlakoznak, és majd csak alakul valami”.

Nagy Attila Tibor úgy véli, pártpolitikai szempontból a demonstrációk kis lehetőséget kínálnak a Momentumnak. Kifejtette, ha a párt vezetői ügyesebbek és felkészültebbek lennének, nagyobb politikai hasznot is húzhattak volna az eseményekből. Így is elérték azonban, hogy

Az elemző hangsúlyozta, hogy a szigorított gyülekezési jog igazi próbája a június 28-i Pride rendezvény lesz. A betiltásának lehetősége akár a jogszabályi módosítások egyik fő célja is lehet, ami azt jelenti, hogy a politikai helyzet folyamatosan feszül, mint egy időzített bomba.

A Puzsér Róbert elleni fizikai támadás hátteréről Nagy Attila Tibor úgy fogalmazott, egyelőre nem ismert az indíték, ám a publicista több írásában is határozottan felszólalt a feminizmus "vadhajtásai" ellen. Elképzelhető - jegyezte meg -, hogy ez is közrejátszott abban, hogy egy anarcho-feminista zászlóval döfték meg az állán.

A Momentum harmadszor is politikai megmozdulást szervezett pénteken az MTVA székháza előtt, hogy megakadályozza Orbán Viktor szokásos reggeli rádióinterjúját. A tüntetők blokádot képeztek az épület bejáratához vezető kapuknál, azonban a rendőrség viszonylag gyorsan közbelépett, és eltávolította őket, lehetővé téve így, hogy a miniszterelnök zavartalanul belépjen a székházba.

Nagy Attila Tibor a lapunknak adott interjújában kifejtette, hogy a Momentum legutóbbi MTVA-s akciója révén ismét a figyelem középpontjába került, ami egy kisebb ellenzéki párt esetében nem csekély teljesítmény. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az ilyen jellegű performatív akciók hatása meglehetősen korlátozott, és jelenleg nem tűnnek egy jól átgondolt stratégiai terv részének. A háttérben egyelőre hiányoznak a hosszú távú politikai célok, amelyek megerősíthetnék a párt pozícióját.

Orbán Viktor a pénteki rádióinterjú során bejelentette, hogy a hídlezáró tüntetések korlátozására törvénymódosítást terveznek, hangsúlyozva a nem tüntetők jogainak védelmét is.

A gyülekezés szabadsága elengedhetetlen érték. Lényeges, hogy mindenki kifejezhesse a saját véleményét, és ha úgy érzi, akár szenvedélyesen is megossza azt.

- jelentette ki a miniszterelnök. Ugyanakkor hozzátette: szerinte nem elfogadható, hogy néhány száz demonstráló miatt tízezrek rekedjenek dugóban Budapesten.

A miniszterelnök legutóbbi bejelentése arra utal, hogy a kormány szándékában áll törvényi keretek között rendezni a gyülekezési jog és a közlekedés szabadsága közötti ellentmondásokat. A hídlezárásokkal kapcsolatos intézkedések világos politikai reakciót jelentenek a Momentum és Hadházy Ákos utcai demonstrációira, melyek célja a figyelem felkeltése volt. A miniszterelnök beszéde egyszerre hangsúlyozza a véleménynyilvánítás szabadságát és a közrendet védő intézkedések szükségességét, ami azt sugallhatja, hogy a választói bázis szélesebb rétegeit kívánja elérni.

A Momentum üzenete Orbán Viktornak az, hogy...

Próbálja meg csak erősen összeszorítani a fogaidat, és figyelje meg, mi történik!

Hadházy Ákos szerint a miniszterelnök "arrogáns reakciója" megmutatja, mennyire zavarják a kormányoldalt az eddigi tiltakozások. A független képviselő azt is közölte: már nemcsak a "Pride-törvényt" kell visszavonatni, hanem meg kell akadályozni azokat a készülő jogszabályokat is, amelyek akár a kormánynak nem tetsző magyar állampolgárok kiutasítását is lehetővé tennék.

Nemrégiben megkezdődött a Fidesz-KDNP országjáró kampánya, amely során a politikai tájékozódás jegyében járják be a vidéki településeket. Ezzel párhuzamosan a Tisza Párt elnöke, Magyar Péter, aktívan szervezi nyílt fórumait, ahol a helyi közösségekkel találkozva osztja meg véleményét. Magyar Péter éles kritikával illeti a kormányt, miközben a "Nemzet Hangja" címmel indított konzultációsorozatával is mozgósítja a lakosságot. A kormányoldal ezzel szemben konkrét megoldásokat ígér a felmerülő társadalmi problémákra, jelezve, hogy a jövőbeli lépések tervezése zajlik.

Nagy Attila Tibortól azt kérdeztük, hogy Magyar Péter számára előny-e vagy hátrány, hogy továbbra is elsősorban saját országjárásával van elfoglalva - miközben Budapesten a "régi ellenzék" visszafoglalta az utcát, Orbán Viktor pedig zebra-üggyel, vidéki látogatásokkal és ígéretekkel kampányol. A miniszterelnök legutóbb a dizájnerdrogok betiltásáról és visszaszorításáról beszélt a tarnazsadányiaknak.

Az elemző újra hangsúlyozta, amit már korábban is többször megfogalmazott: a Tisza Párt elnökének lendülete a február 11-i, eredménytelen Partizán-interjú következtében megtorpant, míg Orbán Viktor március 15-i beszéde sokkal inkább emlékezetes maradt, mint Magyar Péteré. Ugyanakkor az elemző kiemelte, hogy a Tisza Párt országjárása - a "Nemzet Hangja" aláírásgyűjtő akció keretében - nem csupán arra koncentrál, hogy minél több válasz érkezzen a 12+1 kérdésre, hanem arra is, hogy szinte az összes, körülbelül 3100 településen jelen legyenek. Ez magában foglal olyan falvakat is, ahol eddig még ellenzéki politikai képviselővel sem találkoztak. A mintegy ezer pult helyszíne folyamatosan változik, így biztosítva, hogy a Tisza Párt minél szélesebb körben legyen látható.

Nagy Attila Tibor hangsúlyozta, hogy legalább ennyire lényeges az is, hogy az országjárás mennyire kap szerepet a hazai sajtóban és médiában.

Rakamazon egy autós a Tisza Párt aláírásgyűjtő standjához hajtott, és "náci időket idéző fenyegetéssel" illette az aktivistákat. Magyar Péter, a párt elnöke, Orbán Viktort vádolta az erőszakos cselekmények kirobbanásával, és arra kérte a miniszterelnököt, hogy lépjen fel az ilyen támadások ellen, mivel az utóbbi napokban több inzultus is érte a Tisza Párt tagjait. A rendőrség a helyszínen intézkedett. Ez az eset jól szemlélteti, hogy a politikai feszültség a kampányidőszakban könnyen túllépheti a verbális határokat, különösen, ha a közbeszéd radikalizálódik.

Related posts