Hol szerzik meg a gyermekek az állampolgárságot a születési jog révén?

„Mi vagyunk az egyetlen nemzet a világon, amely a születési jog alapján biztosítja ezt. Ez tényleg nevetséges!” – fogalmazott az amerikai elnök.
Trump kijelentései megalapozatlanok, mivel számos más ország, köztük a szomszédos Kanada és Mexikó, alkalmazza a "jus soli" elvet, azaz a "földhöz való jogot". Ezzel szemben Európában a legtöbb állam a "jus sanguinis" elvet követi, ami alapján a gyermek csak akkor nyerhet állampolgárságot, ha legalább az egyik vagy mindkét szülője az adott ország állampolgára. Az Európai Parlament információi szerint az EU tagállamai között egyetlen olyan ország sincs, amely automatikusan állampolgárságot adna a külföldi szülők gyermekeinek.
Néhány országban létezik a jus soli egy speciális formája, de ezt feltételekhez kötik. Leggyakrabban ahhoz, hogy a szülőknek gyermekük születése előtt meghatározott ideig az adott országban kell élniük. Ezek közé az európai országok közé tartozik Belgium, Németország, Írország, Portugália és az Egyesült Királyság is. Egyes államok kettős jus solit alkalmaznak, ami azt jelenti, hogy a külföldi állampolgárságú gyermekek születésükkel megszerezhetik az állampolgárságot, ha legalább az egyik szülőjük szintén az adott országban született.
Az előző példákkal szemben Franciaországban, Luxemburgban, Hollandiában, Portugáliában és Spanyolországban a gyermekek automatikusan szerzik meg az állampolgárságot.
A téma rendkívül időszerű, mivel egy seattle-i bíró megsemmisítette Donald Trump születési jogon járó állampolgárság korlátozása érdekében hozott rendeletét, kijelentve, hogy az "nyilvánvalóan alkotmányellenes". Az elnök reagálva az ítéletre bejelentette, hogy fellebbezni kíván a döntés ellen, ami hosszú és bonyolult bírósági eljárásokat valószínűsít a közeljövőben.