Időjárás: Elérkezett a hűvösebb napok ideje? + VIDEÓ


Országos időjárás-előrejelzés: csütörtök estig terjedően.

A gomolyfelhők társaságában főként napfényes, száraz időjárásra számíthatunk, csupán az északkeleti határ mentén lehet némi gyenge zápor. Az északnyugati szél egyre szélesebb területen felerősödik, élénk, helyenként már erősebb lökésekkel kísérve.

A délutáni órákban 29 és 34 fok között alakulhat a hőmérséklet, míg késő este 18 és 27 fokra számíthatunk.

Országos időjárási előrejelzés: csütörtök estétől péntek reggelig.

Az esti órákban az északkeleti részeken még nem kizárt zápor, majd csökken a felhőzet, a legtöbb helyen kiderül az ég. Az északias szelet főleg a Dunántúlon és a Tiszántúlon élénk, néhol erős lökések kísérik.

Az éjszakai hőmérséklet jellemzően 14 és 20 fok között mozog, azonban a szélárnyékos, főként északi fekvésű területeken hűvösebb körülmények várhatóak. A völgyekben a levegő hőmérséklete akár 10 fok alá is csökkenhet.

A következő napokban jellemzően száraz időjárásra számíthatunk - fotó: pexels.com

A mezőgazdasági aszály egyre aggasztóbb méreteket ölt, és hatásai fokozatosan érződnek a termelőszektorban. A csökkenő csapadék és a megemelkedett hőmérsékletek következtében a termőföldek kiszáradnak, ami komoly kihívások elé állítja a gazdálkodókat. A megélhetésük és a termelés fenntarthatósága forog kockán, miközben a természet is egyre inkább megmutatja sebezhetőségét.

Az elkövetkező 8-10 napban az ország területén nem valószínű, hogy jelentős csapadék érkezne; a 2022-es, emlékezetes aszály rémképe egyre inkább kirajzolódik – áll a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében, amelyet a honlapjukon tettek közzé.

Az elemzés szerint az elmúlt egy héten csak hétfőn és kedden fordult elő néhol záporos csapadék az országban, az ország döntő részén május 21-23. óta nem hullott számottevő eső.

Az elmúlt hónapban mért csapadék mennyisége 20-60 milliméterrel elmaradt a megszokott éves átlagtól, míg a három hónapos csapadékhiány már 30-90 milliméteres tartományban mozog. Az ország szinte minden pontján a talaj felső 50 centiméteres rétege rendkívül száraz, és az egyméteres mélységben is 80-120 milliméter csapadék hiányzik. Csak az Alpokalján tapasztalható valamiféle nedvesség a talajban. Az aszály helyzete egyre súlyosbodik, és jelenleg Magyarország jelentős részén intenzív mezőgazdasági aszályt élünk meg.

Az elmúlt hét időjárásáról szólva elmondható, hogy a hőmérséklet folyamatosan emelkedett, és a hét végére a hőmérők a 30 Celsius-fokos határ közelébe érkeztek. Ezt követően azonban a hét elején egy hűvösebb front érkezett, amely a hőmérsékletet 25 fokra csökkentette.

Az őszi vetések súlyosan megsínylették a májusi és júniusi csapadékhiányt, ami miatt korábban léptek az érési szakaszba, így az őszi árpa aratása már több helyen megkezdődött. A repce a magképződés fázisában van, míg a búza a tejes és viaszérés állapotában fejlődik. A kukorica és a napraforgó állományát is jelentősen megviseli a csapadékhiány, ami aggasztó hatással van a terméskilátásokra.

A legújabb, május végére és június elejére vonatkozó vegetációs index adatok azt mutatják, hogy az ország jelentős részén a felszín zöldessége csökkent a csapadékhiány következtében. A tavasz során tapasztalt, az átlagosnál intenzívebb növényzet már csupán a Dunántúlon figyelhető meg, míg a keleti területeken a növényzet fejlődése elmarad, amit az aszály okoz.

A meteorológiai előrejelzések alapján a következő 8-10 napban továbbra is száraz időjárásra számíthatunk. Jelentős csapadékra nem lehet számítani, ami azt jelenti, hogy a talajok állapota tovább romlik, és még inkább kiszáradnak. A jövő héten alapvetően nyári hőség fog uralkodni, a napi csúcshőmérsékletek pedig várhatóan a 30 fokos határt is túllépik.

Természetesen! Íme egy egyedi megfogalmazás: **Szélterjedési térkép**: Ezen a térképen a szél irányát és sebességét ábrázolják, lehetővé téve a légmozgások alaposabb megértését és előrejelzését. **Csapadék eloszlási térkép**: Ez a térkép a csapadék mennyiségét és eloszlását mutatja be, segítve a meteorológiai jelenségek és az időjárási viszonyok alakulásának nyomon követését. **Hőmérsékleti térkép**: A hőmérsékleti viszonyokat bemutató térkép, amely megjeleníti a különböző területeken mért hőmérsékleti adatokat, így segítve a klímaviszonyok és időjárási minták megértését. Remélem, hogy ez a változat megfelel az elvárásaidnak!

Az Agroinform.hu időjárási szekciójában 24 órás, valamint 7, 15 és 30 napos részletes előrejelzéseket találsz, melyek országos és település szintű információkat egyaránt tartalmaznak. Emellett az utolsó 30 napban rögzített adatokat is megismerheted, kiegészítve a permetezéshez szükséges releváns információkkal.

Forrás: Met.hu

Képforrás: pexels.com

Related posts