Természetes módon erősítheted intim izmaidat – elegendő hozzá egy könnyen végezhető gyakorlat! Fedezd fel, miért fontos ez számodra nőként, és hogyan teheted még hatékonyabbá a mindennapjaidat. A házipatika segítségével egyszerűen beépítheted az intim izo

A nők körülbelül felét érinti életük során a medencefenéki diszfunkció, de a jó hír az, hogy a megfelelő izmok erősítésével ezek a tünetek jelentősen csökkenthetők vagy akár meg is előzhetők.
A női medencefenék kiemelkedő szerepet játszik a test működésében, mégis gyakran háttérbe szorul a beszélgetések során. Ez az összetett, függőleges struktúra izom- és szalagrendszerek gazdag hálózatából áll, amely nemcsak a húgyhólyagot, a beleket és a méhet tartja fenn, hanem körbeöleli a húgycsövet, a hüvelyt és a végbélnyílást is. A has- és hátizmokkal együttműködve hozzájárul a törzs stabilitásához és a helyes testtartás fenntartásához, emellett segíti a vizelet és a széklet kontrollálását is. Holly Ingram szülésznő a The Conversation oldalán hangsúlyozza, hogy a medencefenék valóban a test törzsének alapját képezi, és ezért nem érdemes alábecsülni a fontosságát.
Egy nő élete során számos tényező hatással lehet a medencefenék állapotára, amelyek különböző változásokkal és eseményekkel járhatnak. Például a terhesség időszakában a magzat jelentős nyomást gyakorol az alhasi izmokra, amelyek a szülés előkészítése során megnyúlnak és szétnyílnak. A hüvelyi szülés viszont komoly megterhelést jelenthet, hiszen közvetlen sérüléseket okozhat a medencefenék szöveteiben. Emellett kutatások is alátámasztják, hogy az intenzív testmozgás, például a sportolás, szintén növelheti a medencefenék diszfunkciójának kockázatát, még azoknál a nőknél is, akik még nem anyák. A nehéz súlyok emelése és a sok ugrással járó edzésformák mind hozzájárulnak ahhoz, hogy fokozott nyomás nehezedjen az alhasi területre, ami hosszú távon gyengítheti a medencefenéki izmokat.
A medencefenék-diszfunkció gyakran abból fakad, hogy ezek az izmok nem elég erősek, és így nem tudnak megfelelni a rájuk nehezedő terhelés jelentette kihívásnak. Napjainkban a probléma minden korábbinál elterjedtebb, egyre több nőt érintve. A tünetei pedig súlyosan rombolhatják az életminőséget, legyen szó akár köhögés, tüsszentés, sportolás közben jelentkező vizelet- vagy székletszivárgásról (inkontinenciáról), az alhasi és hüvely körüli területen érzett nehéz, húzó érzésről, szex közbeni fájdalomról, vagy éppen sérvképződésről. Mindennek ráadásul az érzelmi oldalát sem szabad figyelmen kívül hagyni, hiszen a felsorolt panaszok könnyen szorongáshoz, önbizalom-csökkenéshez és az aktív életmódtól való visszahúzódáshoz vezethetnek.
Örömteli hír, hogy van lehetőség a segítségre, sőt, a medencefenék-diszfunkció sok esetben megelőzhető – hívja fel a figyelmet Ingram. Elsődleges lépésként fontos, hogy bármilyen panasz esetén keressük fel háziorvosunkat vagy nőgyógyászunkat, aki szükség esetén fizioterapeutához irányíthat minket. Emellett léteznek életmódbeli ajánlások is, amelyek követésével jelentősen hozzájárulhatunk a tünetek enyhítéséhez vagy megelőzéséhez. Kulcsfontosságú például az egészséges testsúly elérése és fenntartása, a rendszeres fizikai aktivitás, valamint a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy testünk jeleit figyelve időben menjünk el a mosdóba, és ne tartsuk vissza a vizeletet. A székrekedés megelőzése érdekében szintén lényeges az elegendő rostbevitel. Végül pedig, mozgás vagy sportolás közben figyeljünk arra, hogy egyenletesen lélegezzünk, és ne tartsuk vissza hosszú ideig a lélegzetünket.
A legfontosabb ugyanakkor, hogy erősítsük a megfelelő gyakorlattal a medencefenéki izmokat! Ehhez a szakember az alábbi útmutatást írja.
Eleinte könnyebb elvégezni a gyakorlatot ülve. Idővel aztán, ahogy megerősödnek az érintett izmok, a mindennapi rutin részévé válhat, és például fogmosás közben, a tömegközlekedésen utazva vagy éppen a konyhában ténykedve is könnyű lesz rá alkalmat találni. "Mint bármely izom, edzéssel a medencefenék is erősebbé válik, illetve ellenállóbbá a szülés, az öregedés vagy a megterhelő tevékenységek hatásaival szemben. Kutatások igazolják, hogy a jól karbantartott medencefenék a sérülésekből is gyorsabban felépül. Légy tehát büszke a medencefenék-izomzatodra! Támogasd, erősítsd" - üzeni Holly Ingram.