Itt a hírek újabb fejezete Moszkvából: a pénzügyminisztérium határozott lépéseket tett, és most már tényleg rátették a lábukat a gázpedálra!

Az orosz pénzügyminisztérium rekordot döntött, amikor egyetlen kincstárjegy aukción 1 milliárd rubel (9,57 milliárd dollár) bevételt sikerült összegyűjtenie. A 2038-as lejáratú, változó kamatozású új értékpapír kibocsátása kulcsfontosságú lépés az ország hitelfelvételi terveinek megvalósítása érdekében. Mindeközben a magas kamatok és a gazdasági instabilitás komoly kihívások elé állítják Oroszország gazdaságát – írja a Reuters.
Az orosz pénzügyminisztérium szerdán egy kiemelkedő kincstárjegy aukciót bonyolított le, amely a valaha volt legmagasabb összeggel zárult. A 2038-ban esedékes lejáratú, változó kamatozású új értékpapír iránti érdeklődés rendkívül erősnek bizonyult,
A kereslet elérte az 1,59 milliárd rubelt, ami újra megdöntötte a korábbi rekordot.
A háttérben egy fontos bejelentés húzódik, amely szerint a következő héten a pénzügyminisztérium jelentősen meg fogja emelni a halasztott deviza- és aranyvásárlások mennyiségét. Ennek a lépésnek az indoka, hogy a központi bank a múlt héten úgy döntött, felfüggeszti a devizavásárlásokat az év végéig, ezzel próbálva enyhíteni a pénzügyi piacokra nehezedő nyomást, miután a rubel értéke több hónapos mélypontra esett vissza.
Az idei évre vonatkozó hitelfelvételi célok megvalósítása érdekében Oroszországnak decemberben jelentős mértékben kellene növelnie a belföldi hitelfelvételeket. Ez azonban nem egyszerű feladat, mivel a központi bank irányadó kamatlába már most is 21%-ra emelkedett, és a szakértők további emeléseket valószínűsítenek. A Reuters által megkérdezett elemzők úgy vélik, hogy a jegybank a december 20-i kamatdöntő ülésén akár 23%-ra is felemelheti az alapkamatot.
A magas kamatkörnyezet tükröződik az állampapírpiacon is. Az orosz 10 éves irányadó OFZ hozama 17% körül mozog, miközben a hozamgörbe inverz alakot vett fel. Ez azt jelenti, hogy az orosz állam hosszú távú hitelfelvételi költségei a rövid távú kamatok alatt vannak,
Ami gyakran a gazdasági visszaesés előjeleként értelmezhető.
A Raiffeisen Bank szakértői a helyzetet a következőképpen értékelték: "Az inverzió, mint a recesszió előjele, talán nem annyira releváns az orosz gazdaság szempontjából, mint az amerikai esetében, ahol az adósságállomány lényegesen magasabb."
Nyilvánvalóan tükrözi a befektetők aggodalmait a rövid távú gazdasági helyzet és az irányadó kamatláb maximális szintje kapcsán.
A legújabb kötvény kibocsátásának kamatlábát a pénzügyminisztérium egy innovatív módszertan alkalmazásával határozza meg. A Renaissance Capital szakértői megjegyzik, hogy ez az új megközelítés némileg előnyösebb, mint a korábbi kibocsátások esetében, mivel a három hónapon túli kamatok újrabefektetéséből származó bevételt mostantól beleszámítják az alapkamatba.
A pénzügyminisztérium, mint az állam gazdasági irányításának központi szerve, kulcsszerepet játszik a pénzügyi politika megfogalmazásában és végrehajtásában. Feladatai közé tartozik a költségvetés tervezése, az adópolitika alakítása, valamint a gazdasági stabilitás fenntartása. Ezen túlmenően a minisztérium figyelemmel kíséri a gazdasági folyamatokat, elemzi a pénzügyi trendeket, és javaslatokat tesz a kormány számára, hogy elősegítse a fenntartható fejlődést és a társadalmi jólétet. A pénzügyminisztérium tevékenysége tehát nemcsak a számok világára, hanem a társadalom egészére is kihat, hiszen a gazdasági döntések közvetlenül befolyásolják a mindennapi életet.
a negyedik negyedévben összesen 2,4 milliárd rubel kibocsátását tervezi.
A jelenlegi aukcióval ennek a projektnek már több mint felét sikerült megvalósítani, és még három aukciós nap áll rendelkezésünkre az év végéig.
Forrás: Reuters