Itt találhatóak a legfrissebb statisztikák: nem véletlen, hogy a kormány komoly lépéseket tett az energiaitalokkal kapcsolatban.

Az Országgyűlés keddi ülésén jóváhagyta azt a törvényjavaslatot, amely szerint a 18 év alatti fiatalok számára tilos lesz energiaitalt értékesíteni vagy őket ilyen termékekkel kiszolgálni. A kormány ezután rendeletben fogja meghatározni, hogy pontosan milyen típusú energiaitalokra vonatkozik a tilalom. A jogszabály a kihirdetést követően harminc nappal, várhatóan június elején lép életbe.
A hirado.hu a döntés kapcsán megkereste Szűcs Zsuzsannát, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének (MDOSZ) elnökét, aki jelezte, hogy egy ilyen volumenű döntésnek az előkészítésében bizonyára figyelembe vették a magyarországi koffeinfogyasztást, esetleg az egyes korosztályok és a gyermekek koffeinfogyasztásra vonatkozó adatokat.
Mint hangsúlyozta, hogy a koffein nagyon sok forrásból jut be a szervezetünkbe. Nemzetközi adatok alapján a legjelentősebb koffeinforrás a kávé, de emellett egyes teákban, illetve csokoládékban és kakaótartalmú termékekben is megtalálható.
A döntéshozói szándékok értékelésekor kiemelkedően fontos, hogy az ilyen jellegű intézkedéseket támogassák szemléletformáló edukációs kampányok. Ezek a kampányok segíthetnek a lakosságnak tudatosabbá válni a koffeinfogyasztás terén. Például, nagy segítséget nyújthatna egy olyan élelmiszer-jelölési rendszer, amely a termékek címkéjén világosan feltünteti a koffeintartalomra vonatkozó adatokat - emelte ki Szűcs Zsuzsanna.
Az energiaitalok magas cukortartalmára vonatkozó kérdésre kifejtette, hogy a hazai gyerekek cukorfogyasztásával kapcsolatban sajnos nagyon mozaikos információk állnak csak rendelkezésre. Az elérhető adatok alapján az látszik, hogy érzékelhető egy enyhe mértékű túlfogyasztás a cukor kapcsán az óvodás, iskolás korosztályban, sőt a fiatal felnőttek esetében is.
A hirado.hu megkeresésére a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) közölte: orvosszakmai csoportok szakértői véleménye egybehangzó abban a tekintetben, hogy a fiatalok energiaital fogyasztása - különösen annak magas koffein tartalma miatt, a szív- és érrendszerre gyakorolt hatás következtében - jelentős egészségügyi veszélyt jelent. A hazai táplálkozás-egészségügyi felmérések szerint
- emelte ki az NNGYK.
Az NNGYK szerint minden korosztály számára kockázatot jelent a túlzott koffein- és cukorfogyasztás, az energiaitalok káros hatásainak különösen kitett korcsoportba a tizennyolc év alatti fiatalok tartoznak. A jelenlegi táplálkozás-egészségügyi ajánlások alapján a koffein és egyéb stimuláló szerek fogyasztása gyermekkorban nem ajánlott, sőt kifejezetten kerülendő - hívták fel a figyelmet.
Hozzáfűzték: az energiaitalok használatával összefüggő tünetek súlyossága nagymértékben függ attól, hogy mennyit fogyasztunk, valamint az egyéni toleranciaszinttől. Általánosságban elmondható, hogy ezek a termékek erőteljes szívdobogást, szédülést, ájulást, hányingert, hányást, remegést, fokozott izzadást, emelkedett vérnyomást, fejfájást, mellkasi diszkomfortot és szorongást okozhatnak.
Az NNGYK legfrissebb tájékoztatása szerint 2011. november 1. és 2024. december 31. között összesen 577 esetben érkezett jelentés energiaital-fogyasztással kapcsolatos rosszullétekről és egyéb kellemetlen tünetekről. A szakértők azonban úgy vélik, hogy a valós szám ennél jóval magasabb lehet, különösen a fiatalok körében. Sokan ugyanis nem keresnek segítséget, így a problémáik nem kerülnek az egészségügyi hatóságok látóterébe, ami aggasztó helyzetet teremt.
A fentiekre figyelemmel az NNGYK népegészségügyi szempontból messzemenően támogatja a gyermekek részére történő energiaital értékesítési, illetve kiszolgálási tilalmat bevezető törvényjavaslatot - szögezte le a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ.