Európára új kihívás vár, amely fenyegető árnyékként lebeg a kontinens felett.


A nemi úton terjedő fertőzések száma folyamatosan növekszik, és egyre több ember szenved ezek következményeitől.

Európa különböző országaiban folyamatosan emelkedik a szexuális úton terjedő fertőzések előfordulása, ahogy azt az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) legutóbb közzétett éves jelentése is tükrözi. A jelentés szerzői hangsúlyozzák a megelőzés, a megfelelő tesztelés és a hatékony kezelések jelentőségét a probléma kezelésében.

Az eredmények szerint 2023-ban az előző évhez képest jelentősen nőtt a gonorrheás és szifiliszes megbetegedések száma, az előbbi 31, az utóbbi 13 százalékkal. Bár a szifiliszes megbetegedések a kutatások szerint mindkét nem esetében nőttek, gyakoribbak voltak a férfiaknál, elsősorban a 25-34 éves korcsoportban,

A legkiemelkedőbb arányt a homoszexuális közösségek körében tapasztalták.

A jelentésben felhívják a figyelmet a kezeletlen szifilisz súlyos következményeire, szövődményeire is, beleértve a szív-és idegrendszeri megbetegedéseket, valamint kiemelik, hogy szifiliszben szenvedő várandós nők esetében nagy valószínűséggel a magzat is károsodhat.

Bár a legfrissebb adatok azt mutatják, hogy a klamídia terjedése némileg lelassult, ez továbbra is a leggyakoribb nemi úton terjedő betegség az Európai Unió és az Európai Gazdasági Térség területén. 2023-ban a megbetegedések száma meghaladta a 230 ezret, ami 13 százalékos növekedést jelent 2014-hez képest. A fertőzöttek között különösen a fiatalok, főként a 20 és 24 év közötti nők körében figyelhető meg magas arány.

A jelentés hangsúlyozza, hogy a gonorrhea kezelésével kapcsolatban egyre aggasztóbb jelenséggel kell szembenéznünk: az antimikrobiális rezisztencia (AMR) folyamatosan növekvő mértékével, ami komoly kihívást jelent a gyógyulási folyamatok számára. Ennek következtében elengedhetetlen, hogy fokozott figyelmet fordítsunk a megelőző kampányokra, valamint fontos, hogy tudatosítsuk a felelősségteljes antibiotikum-használat jelentőségét. Az ECDC a nemi úton terjedő betegségek terjedését részben a szűrési lehetőségek bővülésének tulajdonítja, de felhívja a figyelmet arra is, hogy további kutatások szükségesek a szexuális magatartás alakulásának megértéséhez. Különösen fontos vizsgálni az óvszerhasználat csökkenését és a szexuális partnerek gyakori váltogatását, amelyek mind hozzájárulhatnak a helyzet romlásához.

A szervezet meggyőződése, hogy a rendszeres szűrővizsgálatok, a megfelelő védekezési módszerek alkalmazása, valamint a partnerek közötti nyílt és őszinte párbeszéd jelentősen hozzájárul a fertőzés kockázatának mérsékléséhez.

"A korai diagnózis és a megfelelő terápia elengedhetetlen szerepet játszhat a további fertőzések megakadályozásában, valamint a lehetséges szövődmények mérséklésében" - áll a cikkben.

Related posts