Egy ukrán katona részletesen beszámolt a kurszki offenzíváról, és feltárta az orosz hadműveletek során elkövetett hibáikat. Az interjú során fény derült arra, hogy a megszokott taktikák mellett az orosz erők számos váratlan baklövést vétettek, amelyek jel


A drónkezelő négy hónapot töltött az ukrán hadsereg által ellenőrzött Szudzsa térségében, ahol számos izgalmas és tanulságos élményben volt része. Most pedig megosztotta tapasztalatait és gondolatait, amelyek mélyebb bepillantást nyújtanak a helyzetbe és a dróntechnológia katonai alkalmazásába.

Az X közösségi platformon megosztott élménybeszámolóban egy ukrán tengerészgyalogság drónkezelője mesél a kurszki fronton szerzett tapasztalatairól, ahol négy hónapot töltött Oroszország területén, a megszállt Szudzsa térségében. A katona alapos elemzésbe bocsátkozik az orosz hadvezetés stratégiáiról, kiemelve a hibáikat, és részletesen beszámol arról, hogy milyen nehézségekkel kellett szembenéznie az orosz légideszant-csapatokkal folytatott harc során. Az átélt élmények és a harci tapasztalatok nemcsak személyes, hanem a szélesebb katonai helyzet megértéséhez is hozzájárulnak.

A Portfolio összegzése szerint a Kriegsforscher hívójelű ukrán drónkezelő főként technikai jellegű elemzést osztott meg a követőivel. A többi között azt állítja, az oroszok jól képzett elitalakulatokkal próbálták meg visszaszerezni az ukrán ellenőrzés alá került kurszki településeket. Azt tapasztalta, hogy az orosz alakulatok jól felszereltek, új páncélosaik voltak, a lövészek modern felszerelésekkel rendelkeztek, új típusú elektronikus harcászati (EW) rendszert, illetve műholdas adóvevőket is használtak.

Ugyanakkor kevés páncélozott harcjárművet vetettek be, ráadásul többet megsemmisítettek az ukrán erők.

Állítása szerint csak két-három orosz páncélostámadás volt novemberben, majd egy nagyobb januárban, amikor 13 BMP-3-as lövészpáncélost és 3 T-80BVM harckocsit vesztettek az oroszok.

Az ukrán drónkezelő arra is kitér, hogy az oroszok leginkább nappal támadtak, többször füstgránátvetőkkel álcázták manővereiket és folyamatosan lőttek. Úgy véli, rossz stratégia volt az orosz hadsereg részéről, hogy a gépesített támadások során mindig ugyanabból az irányból jöttek, illetve a veszteségek ellenére újra és újra megpróbálkoztak lehetetlennek tűnő támadási irányokkal. Szerinte ez azért történt így, mert arra utasították őket, hogy három hónapon belül szorítsák ki az ukránokat Kurszkból.

Visszaemlékezése szerint a legnehezebb hónap október volt, amikor az orosz hadsereg egyetlen nap leforgása alatt 84 szárnyas bombát zúdított az ukrán állásokra. A vadászbombázók mellett az orosz száloptikás vezérlésű drónok szintén komoly veszteségeket okoztak az ukrán páncélos egységeknek, mivel az orosz drónkezelők ügyesebbek voltak, hiszen közelebb helyezkedtek el a frontvonalhoz. A Kriegsforscher elemzése szerint az orosz gépesített rohamok többsége kudarcba fulladt, és csak akkor értek el sikert, amikor könnyű terepjárókkal és gyalogosokkal indították támadásaikat. "Ez is csupán azért volt lehetséges, mert nem áll rendelkezésünkre elegendő katona. Talán emiatt tudtak csak eredményt elérni az orosz öngyilkos rohamok" - fogalmazott egy ukrán drónkezelő.

A jelentések szerint az orosz támadó alakulatok gyakran nem rendelkeztek megfelelő tüzérségi vagy gépesített támogatással, még a páncélosokkal végrehajtott offenzívák során sem. Egy figyelemre méltó esetet említ, amikor...

Az orosz lövészpáncélosok egyszerűen "ledobták" a gyalogosokat a harctér szélén, majd visszafordultak, mintha nem lett volna közük ahhoz, ami ezután következett. A gyalogosok magukra maradtak, segítség nélkül kellett szembenézniük a kihívásokkal.

Szerinte a lövészpáncélosok elsődleges szerepe az, hogy a harctéren biztosítsák a gyalogság védelmét és támogassák őket a hadműveletek során.

Az ukrán katona beszámolójának végén hangsúlyozza, hogy nem tapasztalt olyan bizonyítékokat, amelyek alátámasztanák, hogy az orosz tisztek saját katonáikat ölnék meg. Emellett nem találkozott TOSZ-1-es nehéz lángszórókkal sem a harcmezőn. Ezt a témát külön kiemelte, mivel az utóbbi időszakban több nyugati sajtóorgánum is arról számolt be, hogy az orosz tisztek kivégzik azokat a katonákat, akik nem hajlandók részt venni a támadásokban. Emellett bizonyos ukrán blogok azt állítják, hogy az orosz haderő nehéz lángszórókat alkalmazott a térségben, hogy kiürítse az orosz civilek által lakott falvakat.

Related posts