A Fővárosi Közgyűlésben zajló viták során a Központi Hibabejelentő és a Kolibri Színház képviselői, a Tisza jelenléte nélkül, izgalmas eszmecserét folytattak.

Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal vezetője, valamint Karácsony Gergely főpolgármester a Fővárosi Közgyűlés ülésén találkoztak 2025. január 29-én. A rendezvényről készült fotót Huszti István készítette a Telex számára.
A Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén több fontos téma került napirendre, beleértve a központi hibabejelentő rendszer bevezetését, a hitelfelvételi lehetőségeket és a Kolibri mellett való kiállást. A képviselők előzőleg hosszasan vitáztak a Rákosrendező területére vonatkozó elővásárlási jog érvényesítéséről, ami jelentős figyelmet kapott. Az ülés ezen szakaszában a Tisza Párt képviselőinek többsége távol maradt, és a rákosrendezői ügyek megvitatása után kivonultak a teremből, mivel nem kívántak részt venni a "mutyikban". Érdekes módon, a tiszások saját javaslataik vitájára sem jelentek meg, így azok tárgyalása elmaradt.
Hibabejelentő rendszer: Vitézy Dávid javaslata szerint Budapesten egy 0-24-es közterületi hibabejelentő rendszert kellene bevezetni. A képviselő rámutatott, hogy jelenleg komoly nehézséget jelent a városlakók számára, hogy kiderítsék, kihez tartozik egy-egy probléma, legyen szó egy megrongálódott kukáról vagy egy veszélyes vezetékről. "A Járókelő civil kezdeményezésként már rengeteget tett azért, hogy megkönnyítse a lakosok helyzetét a hibabejelentések során, de itt az idő, hogy a Főváros hivatalos közszolgáltatásként kialakítsa saját, egységes rendszerét" - hangsúlyozta Vitézy. A javaslat elfogadása esetén megkezdődhet a rendszer kidolgozása.
Gulyás Gergely Kristóf (Fidesz) véleménye szerint, ha a főváros nem képes megoldani a fennálló problémáit, akkor egy új bejelentő felület nem fogja orvosolni a helyzetet. Kifejtette, hogy Budapestnek jelentősebb összegeket kellene a felújításokra fordítania, ezzel a költségvetésében is hangsúlyosabb szerepet kellene kapnia ennek a célkitűzésnek. Ezzel szemben Döme Zsuzsanna (Kutyapárt) úgy látja, hogy a Járókelő rendszer integrálása lenne a legjobb megoldás, hiszen már rendelkeznek a szükséges tapasztalatokkal. Javaslata szerint elkerülhető lenne, hogy minden ügyet a hivatalos keretek között intézzenek, hiszen fontosnak tartja, hogy a civilek is részt vegyenek ezekben a folyamatokban.
Karácsony Gergely a központi hibabejelentő ötletéről megjegyezte, hogy jónak tartja a Járókelővel való szorosabb együttműködést. Ezzel szemben Vitézy Dávid kifejezte ellenvetését, miszerint nem helyénvaló, hogy az együttműködés a Járókelővel felváltsa a meglévő saját rendszert.
A Fidesz képviselője, Szepesfalvy Anna a napirendi pontok vitája közben azt kérte, hogy vegyék le napirendről a Tisza Párt javaslatait. A képviselő azzal indokolt, hogy mivel a Tisza képviselői nincsenek a teremben, az előterjesztők nem tudnak javaslataikról beszélni. A képviselők szavaztak a fideszes képviselő javaslatáról, a jelenlévő többség pedig támogatta azt. Karácsony Gergely kérésére a Kolibri Színház melletti kiállást végül mégis napirendben tartották.
Kutyabarát Városháza: Kovács Gergely, a Kutyapárt képviseletében, javaslatot tett arra, hogy a hivatalt kutyabarát hellyé alakítsák. Jelenleg a Városháza falai között kizárólag vakvezető kutyák léphetnek be, amit Gergely problémásnak tart. Úgy véli, hogy Budapest lakóinak sokasága kutyatulajdonos, és a kutyák jelenléte csak fokozhatja a város vidámságát. Vitézy Dávid szintén aggodalmát fejezte ki, hogy Buci, a Városháza macskája, hogyan viszonyul a kutyákhoz. Szerencsére a macskák is képesek hangot adni véleményüknek, így Buci közleményben biztosította mindenkit arról, hogy a főváros sokszínűsége lehetővé teszi a kutyák és macskák harmonikus együttélését, és támogatja a javasolt előterjesztést.
Kolibri melletti támogatás: Barna Judit, a tiszai képviselő, felkérte a főpolgármestert, hogy alaposan vizsgálja meg, milyen lehetőségei vannak a fővárosnak, mint fenntartónak, a Kolibri Színházban kialakult helyzet kezelésére, valamint a színház és társulata iránti támogatás kifejezésére. A Kolibrinél nemrégiben Novák János távozott az igazgatói posztról. Novák és a társulat Vidovszky György pályázatát támogatta, azonban a kulturális minisztérium végül Zalán Jánost, a Pesti Magyar Színház korábbi igazgatóját választotta. Barna Judit megfogalmazása szerint Zalán János egy új irányvonalat kíván megvalósítani a Kolibriban, amely eltér az eddigi koncepciótól.
A Kolibri Színház két színésze részt vett az ülésen, ahol Nyirkó Krisztina kifejtette, hogy Zalán Jánost a minisztérium nevezte ki, akaratuk ellenére. Zalán máig nem vette fel a kapcsolatot a társulattal. "A pályázatából világossá vált, hogy az új igazgató nem a Kolibri eddigi eredményeire alapozza a jövőbeli terveit" - nyilatkozta Krisztina. Szívós Károly is megosztotta véleményét, miszerint az új igazgató programja és elképzelései nemcsak megvalósíthatatlanok, hanem ellentmondanak a fenntartó elvárásainak is. "Zalán a gazdasági fellendülés érdekében olyan programokra támaszkodna, mint a Lázár Ervin program, amely évente több tízezer nézőt vonz, de ez gyakorlatilag lehetetlen."
A színészek mélységesen elutasítják Zalán javaslatát, miszerint anyagi nehézségek esetén a Kolibrit "szórakoztató felnőtt színházzá" alakítaná. Kifejezték elkötelezettségüket a közönség által elvárt magas színvonal iránt, és hangsúlyozták, hogy a Kolibri egyedülálló szerepet tölt be Budapest kulturális életében. Kérik, hogy ne engedjék veszni ezt a színházat, amely nélkülözhetetlen a város művészeti palettáján. "Bízunk benne, hogy mint Kemény Henrik meséiben, itt is az igazság fog végül diadalmaskodni" - fogalmaztak.
Karácsony Gergely azt mondta, hogy a budapesti az egyik legszínesebb színházi kultúra, aminek sérülését ők nem fogadhatják el.
Hitelfelvétel korszerűsítésekre: Az előterjesztések között szerepelt az is, hogy hitelfelvételről kezdenek tárgyalásokat: Az Európai Fejlesztési Bank (EIB) próbál zöld fejlesztési forrásokat kihelyezni, a MÁV is ilyen hitelt vesz majd fel. Most a BKV is megpróbálkozik, előzetes tárgyalásokat folytattak a Magyar Fejlesztési Bankkal, akik közvetítők. Három csomagot hoztak létre, ezeket finanszíroznák a kedvező kamatozású EIB hitelből. 13 milliárd forintból energetikai fejlesztéseket, 21 milliárd forintból a 2-es metró akadálymentesítése és 45 milliárdból járműcsere elkezdése a kisföldalattin. Ez a három, közel 80 milliárdos projekt a főváros szerint megtérülő is lenne.
Most ezeknek a tárgyalásoknak az "élesítéséhez" kért engedélyt a BKV a Fővárosi Közgyűléstől. Ha a tárgyalások lementek, akkor újra rá kell majd bólintnia a részletekre a testületnek, végül pedig a kormánynak is.
**Munkával a lakhatásért**: A Fidesz képviselői bejelentették, hogy elindítanák Budapesten a "Munkával a lakhatásért" programot. Ha a javaslatot elfogadják, a Budapesti Közművek 50 új munkahelyet hozna létre, amelyeket kizárólag a fővárosi hajléktalan szállón élők pályázhatnak meg. Gulyás Gergely Kristóf kifejtette, hogy hisznek abban, hogy a munka az egyetlen valódi megoldás a nehéz helyzetből való kilábalásra, és ezáltal valódi támogatást nyújthatnak az érintetteknek. Kiss Ambrus főigazgató hangsúlyozta, hogy a szállókon élők többsége már dolgozik, sokan nyugdíjban részesülnek, de ennek ellenére nem képesek önálló lakhatást biztosítani maguknak. "Ez egy szégyen" - tette hozzá.