Latorcai János ünnepélyes keretek között leplezte le Jankovics Marcell domborművét, amely egykori budai otthonának falát díszíti. Az esemény különleges pillanatait képekben is megörökítették - KÉPEKKEL | ma7.sk


December 17-én ünnepelték dr. Jankovics Marcell (1874-1949) domborművének felavatását Budapest I. kerületében, az egykori Pauler utcai otthona közelében. Az író, költő, irodalomszervező, ügyvéd, politikus és alpinista életművét ezzel a különleges művészeti alkotással kívánták megörökíteni.

A megemlékezés Rubovszky Éva, Jankovics Marcell (1941-2021) özvegye, valamint Méry János, dr. Jankovics Marcell hagyatékának kutatója közreműködésével jött létre.

2024. november 3-án ünnepeljük Dr. Jankovics Marcell születésének 150. évfordulóját, aki a Somogy megyei Nemesvid Gárdospusztán látta meg a napvilágot. Ezen a jeles napon emlékezünk meg arról is, hogy idén, november 12-én már 75 év telt el azóta, hogy az avatás helyszínén, a Pauler utcai otthonában elhunyt, és ezzel utolsó leheletét adta vissza a teremtőjének.

A szemlélet átalakításának első lépését Méry Gábor és a Méry Ratio kiadó képviselte, akik a 2000-es évek elején újból napvilágot láttatták a Húsz esztendő Pozsonyban és az Egy század legendái című műveket.

A következő lépést Méry János vállalta magára, amikor 2022-ben benyújtotta pályázatát a Magyar Művészeti Akadémia önsztöndíj-programjára. E kezdeményezés mögött akkor még az unokája, Jankovics Marcell is ott állt, támogatva nagyapja törekvéseit.

2022 szeptembere óta zajlik egy jelentős kezdeményezés, melynek keretében sikerült rendezni az Országos Széchenyi Könyvtárban található hagyatékot. E törekvés következő mérföldköveként idén, november 7-én a Magyar Tudomány Ünnepe keretében a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézetével, valamint az Országos Széchényi Könyvtárral együttműködve tudományos konferenciát tartottak Budapesten. A rendezvény középpontjában dr. Jankovics Marcell (1874-1949), író és országgyűlési képviselő állt, aki iránt újra felfedezési vágy fogalmazódott meg a "Egy felvidéki író újrafelfedezése" című esemény keretében.

A mai dombormű-avatás pedig a következő lépés volt a pozsonyi író újrafelfedezésében.

A megemlékezés elején Szesztay Ákos, az Esterházy Akadémia III. évfolyamának hallgatója üdvözölte az egybegyűlteket, s ő vezette le az egész avatóünnepséget.

Szesztay egy tömör bemutató után Méry Rebeka népi énekest hívta a még leplezett emléktábla elé. Méry nemrégiben adta ki legújabb lemezét, amely az ádventi és karácsonyi dalok varázslatos világába kalauzol el minket, Földerült keletről címmel. Ez alkalommal azonban Rákóczi korának népdalait varázsolta elénk, hiszen dr. Jankovics Marcell mellett Kossuth Lajos mellett a híres fejedelem alakja is különleges jelentőséggel bír.

Hozzátette, hogy ügyvédként és politikusként küzdött az igazságtalanság, a magyarságot ért sérelmek ellen, íróként pedig megörökítette mindazt, ami részben a magyarságot vezető politikai és szellemi elit rövidlátása, részben az ellenünk szövetkezők csalárdságának az eredményeként pusztulásba taszította hazánkat.

Latorcai hangsúlyozta, hogy Jankovics átvette az újraéledő Toldi Kör irányítását, amely rövid időn belül a pozsonyi és nyugat-szlovákiai magyarság szellemi életének egyik kulcsfontosságú központjává nőtte ki magát. Ezen kívül ebben az évben egy műkedvelő színjátszó egyesületet is alapítottak, amely magyar szerzők műveit vitte színpadra.

- emelte ki az Országgyűlés alelnöke.

Ezután a dombormű ünnepélyes leleplezése következett, melyet Latorcai János, Turi Török Tibor, a dombormű alkotója, valamint a hagyaték kutatója Méry Jánost közösen végzett el, majd pedig Turi Török Tibor mondott pár gondolatot a domborműről.

Szesztay Ákos hangsúlyozta, hogy a dombormű megvalósításához jelentős anyagi támogatást nyújtottak az unokák: Jankovics Esther, Fráter Tamás, valamint Jankovics Marcell özvegye, Rubovszky Éva, Kövér László, az Országgyűlés elnöke, Méry János és Bálint Zoltán. Ezen kívül a Magyar Nemzetőrség "Török István" Győr-Moson-Sopron Vármegyei Szövetsége is hozzájárult, hiszen a felvidéki, nagymegyeri származású bajtársuk, Vörös László nemzetőr főtörzszászlós közreműködésével, Méry Jánossal együtt állították fel a domborművet az épület falán.

- fejezte be az Esterházy Akadémia hallgatója.

A megemlékezés zárásaként felhangzott a himnusz, ezt követően pedig a szervezők egy barátságos kis fogadásra hívták meg a résztvevőket.

Related posts