Lengyelország belügyminisztere bejelentette, hogy Varsó nem tervezi migránsok befogadását az uniós migrációs paktum keretein belül.


A műsorvezető Siemoniakot faggatta a lengyel ellenzéki politikusok legutóbbi nyilatkozatairól, amelyek azt állították, hogy az uniós bel- és igazságügyi tanács nemrégiben, Varsóban tartott nem hivatalos ülésén olyan döntés született, amely a migrációs paktum végrehajtásának felgyorsítását célozza.

"Ez teljes mértékben hamis állítás" - reagált Siemoniak. Hangsúlyozta, hogy egy informális találkozóról volt szó, ahol semmiféle döntés nem született. Lengyelország határozottan elutasító álláspontot képvisel a migrációs paktummal kapcsolatban - emelte ki. "Nincs szó arról, hogy bármiféle gyorsításról vagy annak elhalasztásáról beszélhetnénk, ilyen téma nem volt a diskurzus középpontjában" - tette hozzá.

A miniszter megerősítette Donald Tusk lengyel kormányfő korábbi nyilatkozatát, amely szerint Lengyelország, a nagyszámú ukrán menekült befogadására hivatkozva, nem áll szándékában migránsokat átvállalni más uniós tagállamoktól. "Nem fogadunk be senkit, nem lesz migránselosztás" – hangsúlyozta Siemoniak, aki kiemelte, hogy Varsó az eddigi uniós találkozókon is ezt a határozott álláspontot képviselte.

Mariusz Blaszczak, a lengyel ellenzék vezető alakja és a Jog és Igazságosság (PiS) frakcióvezetője, hétfői sajtóértekezletén fontos bejelentést tett: pártja javaslatot fogalmazott meg arra vonatkozóan, hogy Donald Tusk a parlament alsóházában ismertesse Lengyelország uniós elosztás alóli felmentésének lehetőségét.

Blaszczak, aki az uniós belügyi és migrációs ügyekért felelős biztos, január 17-én a lengyel sajtóban megjelent levelére utalt. Ebben Magnus Brunner világosan kifejtette: "Nincs jogi alap arra, hogy Lengyelországot bármelyik paktum elemének alkalmazása alól mentesítsék."

Mateusz Morawiecki, a volt lengyel kormányfő és a PiS alelnöke, kedden reagált az uniós biztos levelére az X közösségi platformon. Bejegyzésében bírálta a Tusk-kormány álláspontját az uniós migrációs paktum kapcsán, és hazugnak titulálta a kormányzati hozzáállást. Emellett felvetette a kérdést, hogy a jelenlegi kormány milyen lépéseket tesz annak érdekében, hogy megakadályozza az illegális és veszélyes bevándorlók tömegeinek Lengyelországba irányítását.

Morawiecki bejegyzésében kifejti, hogy a migrációs paktum a zöld megállapodás mellett az Európai Bizottság "legveszélyesebb és Lengyelország számára legártalmasabb projektje". Hozzáteszi, hogy Donald Tusk e projekt megvalósításában "aktívan részt vesz".

Tusk a kedd délutáni sajtóértekezletén, amelyet a kormányfői hivatalban tartott, kiemelte, hogy Lengyelország határozottan elutasít minden olyan migrációs paktumot, és nem fogad el olyan intézkedéseket sem, amelyek a migránsok kényszerű befogadását célozzák meg.

Kedves uniós kollégáim, szeretném hangsúlyozni: ha valaki komolyan szeretné életre hívni ezt a paktumot, ne habozzon, bátran lépjen előre. Lengyelország számára nem mentes a helyzet az ukrajnai háború következményeitől, hiszen ez számos nehézséget hoz magával – utalt Tusk az ukrán menekültek befogadásának kihívásaira.

Related posts