Feszültséggel teli eszmecsere bontakozott ki a Parlament falai között az új drogtörvény kapcsán. A képviselők szenvedélyesen osztották meg véleményüket, miközben a jogszabály lehetséges következményeiről és hatásairól érveltek. Az ülés során különböző néz

Megkezdődött a Parlamentben a kormány által benyújtott kábítószer-ellenes törvénycsomag vitája. A javaslatok között szerepel, hogy a jövőben szigorúbban határozzák meg az elterelő programokra jogosult személyek körét. Emellett a kábítószer-kereskedők esetében lehetőség nyílhat arra, hogy a hatóságok akár az ingatlanjaikat is elkobozzák.
Ahogy azt korábban az Indexen is értesítettük, április 1-jén, kedden délelőtt Horváth László drogügyi kormánybiztos benyújtotta a parlamenthez új törvényjavaslatát, amely a kábítószer-üldözés szigorítására irányul. A javaslat bevezető részében hangsúlyozza, hogy "a kormány a kábítószerekkel szemben zéró toleranciát hirdetett. A tudatmódosító szerek elterjedése egyre több embert, köztük egyre fiatalabb korosztályokat, sőt gyermekeket is fenyeget."
A törvényjavaslat kiemelkedő elemei a következők:
A szerdai törvénymódosításról folytatott vitában a kormánypárti és ellenzéki képviselők egyetértenek abban, hogy Magyarországon a droghasználat súlyos problémát jelent, különösen a vidéki, hátrányos helyzetű közösségekben. Azonban több ellenzéki politikus is bírálta a kormányt azzal, hogy a dizájnerdrogok elterjedése a Fidesz-KDNP 15 éve tartó kétharmados kormányzásának következményeként értelmezhető. További kritikák érkeztek amiatt is, hogy a törvénymódosítás elsősorban rendészeti megközelítést alkalmaz a kábítószer problémájával kapcsolatban, miközben a megelőzési intézkedésekről mélyen hallgat.
A Büntető Törvénykönyvet módosító javaslatcsomagot Horváth László drogügyi kormánybiztos nyújtotta be, ő tartotta az vita expozéját is. A fideszes politikus szerint a kábítószer semmit sem épít, és semmire sem megoldás, a kábítószer azonban mindent lerombol, és roncs embereket, roncs közösségeket hoz létre. A kábítószer elveszi a gyermeket a szülőktől, és a szülőket a gyermekektől - tette hozzá. Horváth László szerint a társadalom meg akarja védeni magát ettől a veszedelemtől, és jogosan várja el a védelmet a törvényhozóktól.
Nem engedhetjük, hogy sem a terrorizmus, sem a kábítószer megjelenjen a küszöbünkön. Nem kívánjuk, hogy a drogok árnyéka beárnyékolja a jövőnket. A közösségünk jogos elvárása, hogy a drogkereskedőkkel szemben határozottan lépjünk fel, és ebben a magyar lakosság 92%-a is egyetértene.
- fejtette ki a fideszes képviselő. A kormánybiztos úgy fogalmazott, hogy azokkal a szakemberekkel értenek egyet, akik azt mondják, hogy az újabb és újabb generációkat úgy lehet megvédeni, ha a kábítószer elérhetőségét számoljuk fel, ha kevesebb a kábítószer, kevesebb az azt kipróbáló fiatal. Hozzátette, ez a törvényjavaslat nem a prevencióról szól, hanem a fizikai elérhetőség és a kereskedelem felszámolásáról.
Rétvári Bence, a Belügyminisztérium helyettes vezetője az expozéjára adott válaszában hangsúlyozta, hogy a legkisebb gyermekek is komoly veszélynek vannak kitéve a legújabb drogok miatt, ezért a kormány határozottabb fellépésre készül. Rétvári véleménye szerint a drogkereskedők cselekedetei megbocsáthatatlanok, és mindazok, akik ilyen módon keresnek pénzt, megérdemlik a börtönt. A miniszterhelyettes különösképpen hangsúlyozta, hogy a jövőben a kábítószer-kereskedők teljes vagyona elkobozhatóvá válik, így a vagyonelkobzás lehetőségei is szélesedni fognak.
Nacsa Lőrinc, a KDNP képviselője, hangsúlyozta, hogy sürgős lépések szükségesek a piacon megjelenő olcsó és rendkívül veszélyes mérgekkel szemben. A politikus éles kritikával illette a fővárosi liberális drogpolitikát, amelyet a Tisza Párttal karöltve védelmeznek Budapest vezetői. "Elegünk van a közösségek tönkretételéből" - szögezte le, kiemelve, hogy Magyarországon a kábítószerekkel szembeni zéró tolerancia a jedölő irányvonal. Nacsa Lőrinc említést tett arról is, hogy a bíróság szabadlábra helyezte a csepeli droglabor vezetőit, ami szerinte teljesen elfogadhatatlan döntés.
A vitában felszólaló ellenzéki politikusok közül többen is meglepődtek, hogy a kormány csak most, 15 évnyi kétharmados uralkodás után kezdett el foglalkozni a drogproblémával. Jámbor András, a Párbeszéd frakciójának tagja, emlékeztetett arra, hogy a kormány korábbi drogstratégiája szerint már 2020-ra drogmentes országot kellett volna teremteni. Rámutatott, hogy a kormány folyamatosan csökkenti a megelőzésre szánt forrásokat, és a mostani törvényjavaslat sem foglalkozik a prevencióval. Emellett kritikát fogalmazott meg amiatt is, hogy Magyarországon egyre nő az alkohol és a nyugtatók fogyasztása. Jámbor András hangsúlyozta, hogy a drogproblémát "nem lehet pusztán rendészeti intézkedésekkel kezelni".
Harangozó Tamás, az MSZP politikusa, egyetértve Jámbor szavaival, éles kritikát fogalmazott meg a kormány eddigi drogpolitikájával kapcsolatban, amelyet teljes kudarcnak minősített. Felszólította a kabinetet, hogy ne csupán a büntető intézkedésekre összpontosítson, hanem helyezzen nagyobb hangsúlyt a megelőzésre, és biztosítson több forrást erre a célra. Továbbá megjegyezte, hogy a kormány nem szakértőt, hanem Horváth Lászlót bízta meg a drogprobléma kezelésével, ami szerinte nem megfelelő választás.
Varga Zoltán, a Demokratikus Koalíció képviselője hangsúlyozta, hogy a kábítószerrel szembeni harcban nem a büntetések szigorítása a megoldás kulcsa, hanem a hatékony nyomozás és felderítés. Emellett kiemelte, hogy az érzékenyítés is elengedhetetlen az érzékeny témák körüli tudatosság növeléséhez.
Szabó Rebeka, a párbeszédes politikus, határozottan kijelentette, hogy a kormány rendszeresen figyelmen kívül hagyja a szakértők véleményét, és eddigi drogpolitikájának eredményei kudarcnak számítanak. Arra hívta fel a figyelmet, hogy az új törvényjavaslat nem csupán nem nyújt védelmet a fiatalok számára, hanem indoklás nélkül kriminalizálja a fiatalkorúakat, akik drogot fogyasztanak.
Csárdi Antal, független képviselő, hangsúlyozta, hogy a terjesztőkkel szembeni határozott fellépést szükségesnek tartja, ugyanakkor a felhasználók ügyében óvatosabb megközelítést javasolt. Ander Balázs, a Jobbik képviselője, szintén kiállt a szigorú kormányzati intézkedések mellett a drogkereskedők ellen. Dócs Dávid, a Mi Hazánk képviselője, arról beszélt, hogy támogatják a kábítószer-kereskedők elleni fokozottabb fellépést.