Ukrajna leállíthatja az olaj- és gáztranzitot - Szijjártó Péter azonnal reagált a hírekre.


Szerdán az ukrán parlament hivatalos oldalán egy új törvényjavaslatot tettek közzé, amely a hadiállapot idején arra törekszik, hogy leállítsák az Oroszországból érkező földgáz- és kőolajszállítási útvonalakat. Ezzel kapcsolatban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Facebook-bejegyzésében hangsúlyozta, hogy a szállítási útvonalak lezárása, legyen szó akár földgázról, akár kőolajról, nemcsak elfogadhatatlan, hanem ellentétes is az Európai Unió integrációs elveivel.

Január 1-én lejárt az orosz-ukrán földgáz tranzitszerződés, amely miatt a szlovák miniszterelnök és az ukrán elnök éles szócsatát vívott, illetve Robert Fico belengette a szlovák áramexport blokkolását is Ukrajna felé. A kialakult vitás helyzetről, a kieső szlovák tranzitbevételek esetleges pótlásáról holnap, január 9-én tartanak háromoldalú egyeztetést Brüsszelben az Európai Bizottság illetékeseivel.

Az ukrán tranzit leállása sehol a régióban nem okozott ellátásbiztonsági kockázatot, igaz az árak érdemben megemelkedtek december második fele óta részben az orosz kínálat kiesése, részben a hideg időben a fokozott gázfelhasználás, gyorsabb tárolói apadás miatt.

Mindezek után szerdán jelent meg az ukrán parlament oldalán az említett jogszabálytervezet, amely kapcsán Szijjártó rámutatott, az ukrán EU-tagság potenciális magyar vétóját is belengetve: "tisztelettel fel kell hívnunk ukrán kollégáink figyelmét arra, hogy létezik realitás, vannak jogok és kötelezettségek". Hangsúlyozta: "A realitás az, hogy az EU-ban a tagállamok közösen, egyhangúan döntenek új tagok felvételéről. Vagyis szükség van minden egyes tagállam igen szavazatára".

A tárcavezető hangsúlyozta, hogy a jogok közé tartozik: minden nemzet szuverén jogkörébe tartozik, hogy meghatározza, honnan és milyen útvonalakon szerzi be a működéséhez elengedhetetlen energiahordozókat.

Ebbe a kérdésbe kívülről senkinek nem lehet beleszólása, és senkinek sincs joga arra, hogy más országokra drágább és bizonytalanabb energiabeszerzési megoldásokat kényszerítsen.

- hívta fel a figyelmet. A kötelezettségek között hangsúlyozta, hogy "bármely ország, amely társulási megállapodást létesít az EU-val, és aspirál a tagságra, köteles hozzájárulni az EU energiabiztonságához a szállítási útvonalak stabilitásának biztosításával. Ennek következtében a földgáz- vagy kőolajszállítási útvonalak blokádja teljes mértékben elfogadhatatlan, és ellentétes az EU-integrációval kapcsolatos elvárásokkal" - tette hozzá Szijjártó Péter a közleményében.

Related posts