Marco Rubio bejelentette, hogy Washington szerdán felveszi a kapcsolatot Moszkvával a tűzszünet tárgyában.

Az amerikai külügyminiszter bejelentette, hogy a nap során az Egyesült Államok fel fogja venni a kapcsolatot Oroszországgal. A kommunikáció célja, hogy választ kapjanak az Ukrajnával kötött tűzszüneti megállapodás részleteire, valamint a háború lezárása érdekében tett lépésekre vonatkozóan.
"Mindannyian izgatottan várjuk az orosz választ, és határozottan felszólítjuk őket, hogy fontolják meg az összes harci cselekmény beszüntetését" - idézte az RTE ír közszolgálati televízió Rubiót, aki a szaúd-arábiai Dzsiddából, a kanadai Charlevoix-ba tartva, az írországi Shannon repülőterén nyilatkozott. A G7-országok külügyminisztereinek találkozójára való utazása során hangsúlyozta, hogy ha Moszkva elutasítja a tűzszüneti javaslatot, az sokat elárul a szándékaikról és a gondolkodásmódjukról. Rubió szerint minden tűzszünetet ellenőrizni lehet, ami alapvető a helyzet stabilizálása érdekében.
Rubio említést tett arról, hogy Szaúd-Arábiában folytatott megbeszéléseket az amerikai delegációval, ahol Ukrajna területi engedményeivel is foglalkoztak. Azonban a részletekbe nem ment bele.
A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen, hogy minden Ukrajnával kapcsolatos megállapodásba az európai szövetségeseket is bevonjuk. "Határozottan úgy vélem, hogy nélkülük nem lehet előre lépni" - mondta, majd megjegyezte, hogy Oroszország a konfliktus kezdete óta valószínűleg az ellene bevezetett európai szankciók eltörlését fogja követelni.
Rubio véleménye szerint a Washington által támogatott, ukrajnai ásványkincsekre vonatkozó amerikai-ukrán kétoldalú megállapodás olyan lehetőséget kínálna, amely növelhetné az Egyesült Államok érdekeltségét Ukrajna védelmében.
Egyúttal nem vállalt kötelezettséget arra, hogy Washington hivatalos biztonsági garanciákat biztosít Ukrajnának, ahogyan azt Kijev a megállapodás előfeltételeként megfogalmazta.
"Nem nevezném ezt biztonsági garanciának, de kétségtelen, hogy amennyiben az Egyesült Államoknak olyan gazdasági érdekeltségei vannak, amelyek jövedelmet biztosítanak a mi népünk és Ukrajna népe számára is, akkor nekünk is érdekeltté kell válnunk az ország védelmében."
- mutatott rá. Ezt kiegészítette azzal, hogy „kétségtelenül az egyik kulcsfontosságú tényező, amely hozzájárul Ukrajna tartós jólétéhez és biztonságához, az a dinamikus gazdasági fejlődés és növekedés”.
Képzelj el egy jelenetet: Marco Rubio, az Egyesült Államok külügyminisztere, éppen Szaúd-Arábiából visszatérve tart sajtóértekezletet az ír Shannon repülőtéren. Az esemény időpontja 2025. március 12., és a fotós Saul Loeb rögzíti a pillanatot az MTI/AP/AFP pool keretein belül. Az amerikai politikai táj képe folyamatosan formálódik, miközben Rubio válaszol a kérdésekre, és bemutatja a legfrissebb külpolitikai fejleményeket.